Սահմանադրության նոր խմբագրության վերաբերյալ հանրաքվեն Եգիպտոսում հավաքել է ձայների 95 տոկոսը: Ճիշտ է, դա մի փոքր քիչ է, քան արձանագրվեց Մուրսիի սահմանադրության դեպքում՝ այն ժամանակ «կողմ» քվեարկեց մասնակիցների 66 տոկոսը: Բայց այս քվեարկությունն առանձնահատուկ է՝ փաստորեն, եգիպտացիները խոստովանեցին, որ զինվորականներից լավ ոչ ոք չի կարող շտկել իրավիճակն երկրում: Հարց է առաջանում՝ ինչու էր պետք տապալել մի գեներալին, այսինք՝ Հոսնի Մուբարաքին, ի դեմս Աբդել Ֆաթթահ Աս Սիսի մեկ այլ գեներալ ունենալու համար:
Հոսնի Մուբարաքի կառավարման 30 տարիներին եգիպտացիներն ընտելացել են քվեարկել հօգուտ իշխանության, կամ հօգուտ նրանց, ում իշխանություն են համարում: Մուհամմեդ Մուրսիի անփառունակ վերջը մեկ անգամ ևս ապացուցեց, որ Եգիպտոսը, ինչ էլ ասեն, այնուամենայնիվ աշխարհիկ երկիր է, որն ավելի շուտ դեպի Արևմուտք է կողմնորոշված, քան Արևելք, երկար չէր ապրի «Մահմեդական եղբայրների» իշխանության տակ, որոնք խարխլեցին առանց այլն էլ թույլ տնտեսությունը: Զբոսաշրջիկների հոսքի կտրուկ կրճատումը ստիպեց եգիպտացիներին ակամայից մտածել՝ իսկ արդյոք լավ է իսլամը, եթե այն չի ողջունում զբոսաշրջիկներին, ավելին, փորձում է քանդել պատմական հուշարձանները:
Անգամ բուրգերը քանդելու գաղափար կար, որը ժամանակին կասեցվեց առավել սթափ դատող խորհրդարանականների կողմից: Իսկ լողափերում իսլամական «դրես-կոդ» մտցնելու փորձե՞րը…Բայց կարծես ամեն ինչ անցյալում է և որքան էլ «Եղբայրները» փորձեն, նրանց վերադարձը քաղաքական ասպարեզ կարճատև եղավ, բայց հասցրեց զգալի վնաս տալ. նրանք խաղեր էին սկսել «Հեզբոլլահի» հետ, սատարում էին սիրիացի իսլամիստներին: Հավանաբար, իրավացի էր Մուբարաքը, որը թույլ չէր տալիս նրանց մուտքը խորհրդարան, ինչպես և Գամալ Աբդել Նասերը, որը 1954-ին արգելեց կուսակցությունն ու մահապատժի ենթարկեց «Եղբայրների» գաղափարախոս Սաիդ Ալ Կուտբային 1966-ին:
Սահմանադրության վերաբերյալ երկօրյա հանրաքվեին ոստիկանությունը 444 մահմեդական եղբայրների ձերբակալեց: Ինչպես հայտնում է ՆԳՆ-ն, նրանց մեղադրում են քվեարկությունը խափանելու փորձերի մեջ, նրանցից առգրավել են հրացաններ, սառը զենք ու պայթուցիկով շշեր:
Հավանաբար, հանրաքվեի արդյունքում Աս Սիսին կընտրվի նախագահ և կփորձի վերադարձնել տնտեսությունը գոնե Մուբարաքի ժամանակների ցուցանիշներին, ինչն արդեն բավականին բարդ խնդիր է:
Մինչդեռ, ԱՄՆ-ն պատրաստ է վերսկսել Եգիպտոսին ռազմական օգնությունը: Դա տարեկան մոտ կես միլիարդ դոլար է: Համապատասխան փաստաթուղթը պատրաստվում է Կոնգրեսում: Օգնությունը դադարեցվել էր Մուրսիի տապալումից հետո, սակայն Եգիպտոսն ԱՄՆ համար բացառիկ կարևորության գործընկեր է Մերձավոր Արևելքում: Հավանաբար, ԱՄՆ-ում մտածում էին, թե Մոհամմեդ Մուրսին, որին «օգնեցին» նախագահ դառնալ, դեպի ժողովրդավարացում կտանի երկիրը: Սակայն ժողովրդավարության մասին հասկացություններն իսլամիստների ու ամերիկացիների մոտ միանգամայն տարբեր են, եթե չասենք ավելին:
Ըստ փորձագետների, այժմ Եգիպտոսն այն ճանապարհին չէ, որ կարողանա վստահորեն ու հույսով լի խոսել ժողովրդավարության մոտալուտ գալու մասին: Սակայն նաև այդ դեպքում Վաշինգտոնը կարևոր ռազմավարական շահեր ունի Եգիպտոսում, ուստի գործակցությունն Եգիպտոսի հետ կշարունակվի: Վաշինգտոնում նշում են, որ օգնությունը կվերսկսվի միայն ժողովրդավարացման ուղին պահպանելու և Իսրայելի հետ խաղաղ համաձայնությունները կատարելու դեպքում: Տեսակետ կա, որ Օբամայի վարչակազմը հուսալքված է Եգիպտոսին ժողովրդավարացման ուղու վրա դնելու հարցում: Այդ տեսակետից ֆինանսական օգնության վերսկսումը դիտարկվում է որպես ամերիկյան ազդեցությունն արաբական աշխարհի ամենախիտ բնակեցված երկրում պահպանելու փորձ:

16 Январь 2014 - 21:38 AMT
Референдум в Египте по новой редакции конституции набрал 95% голосов. Это, правда, меньше, чем было подано за конституцию Мурси – тогда «за» проголосовало 66%. Но нынешнее голосование особое – фактически египтяне признали, что лучше военных никто с положением в стране справиться не сможет. Напрашивается вопрос – зачем надо было свергать одного генерала, то есть Хосни Мубарака, чтобы получить второго в лице Абделя Фаттаха Ас-Сиси.
За 30 лет правления Хосни Мубарака египтяне привыкли голосовать за власть, или за тех, кого они считают властью. Бесславный конец Мохаммеда Мурси еще раз доказал, что Египет, что бы там ни говорили, все же светская страна, ориентированная скорее на Запад, чем на Восток, долго не прожил бы под властью «Братьев-мусульман», которые подорвали и без того слабую экономику страны. Резкое сокращение потока туристов заставило египтян невольно призадуматься – а так ли хорош ислам, если он не приветствует туристов и более того, пытается разрушить памятники истории. Помнится, была такая идея разрушить пирамиды, но вовремя была пресечена немногими трезвыми парламентариями. А чего стоили попытки ввести исламский дресс-код на пляжах… Но все вроде в прошлом и как бы «Братья» ни пытались, их возвращение на политическую арену было недолгим. Но бед наделали они достаточно: заигрывали с «Хезболлах», поддерживали сирийских исламистов. Наверное, все же прав был Мубарак, не допускавший их в парламент, равно как и Гамаль Абдель Насер, запретивший в 1954 году партию и казнивший идеолога «Братьев» Саида Аль-Кутба в 1966 году.
Во время двухдневного референдума по Конституции Египта полиция арестовала 444 члена движения "Братья-мусульмане". Как сообщает МВД, исламисты обвиняются в попытках сорвать голосование, у них конфискованы мелкокалиберные винтовки, холодное оружие и бутылки с зажигательной смесью.
Скорее всего, итогом референдума станет избрание Ас-Сиси президентом страны и попытается хотя бы вернуть экономику Египта во времена Мубарака, что само по себе является довольно трудной задачей.
Между тем, США готовы возобновить военную помощь Египту. Это около полутора миллиардов долларов ежегодно. Соответствующий документ готовится в Конгрессе. Помощь перестала поступать после свержения Мурси, но Египет для США – исключительно важный ближневосточный партнер, он нужен Вашингтону. Скорее всего, США подумали, что Мохаммед Мурси, которому «помогли» стать президентом, поведет страну к демократии. Однако понятия о демократии у исламистов и американцев диаметрально противоположные, если не сказать больше.
По мнению экспертов, сейчас Египет не на том пути, чтобы можно было с уверенностью и надеждой говорить о скором наступлении демократии. Но и в этом случае у Вашингтона остаются важные стратегические интересы в Египте, и именно поэтому администрация решила продолжать сотрудничество с Египтом. В Вашингтоне подчеркивают, что помощь возобновится лишь в обмен на сохранение демократического курса и выполнение мирных соглашений с Израилем. Существует точка зрения, согласно которой администрация Обамы отчаялась направить Египет на демократический путь развития. Возобновление финансовой помощи в этом аспекте рассматривается как попытка сохранить остатки американского влияния в самой густонаселенной стране арабского мира.