17 Հունվար 2014 - 08:22 AMT
Չնայած վերջին շրջանում պաշտպանության ոլորտում կորուստների որոշակի նվազմանը, ինքնասպանությունների աճի մտահոգիչ միտումն ադրբեջանական բանակում ու զինվորների մահացության դեպքերը ոչ կանոնադրական հարաբերությունների հետևանքով չեն դադարում: Այդ մասին հայտարարել է «Դոկտրին» Ռազմական լրագրողական հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար Ջասուր Սումերինլին՝ ամփոփելով 2013 թվականի արդյունքները:
Նա նշել է, որ անցած տարի Ադրբեջանի կորուստները պաշտպանության ու անվտանգության ոլորտում կազմել են 81 զինծառայող, 70 մարդ մահացել է մարտական պայմաններում:
2012 և 2011 թթ. կարուստները կազմել են 99 զինծառայող, որից 78-ը՝ ոչ մարտական, և 99 զինծառայող, որից 85-ը՝ ոչ մարտական:
Ընդ որում ինքնասպանությունների թիվը 2013-ին եղել է 16, (2012 թ. 19, իսկ 2011-ին՝ 12): «Պաշտպանության նախարարի փոփոխությունը 2013 թ. հոկտեմբերի 22-ին հույս ներշնչեց, որ բացասական երևույթները կարող են վերացվել: Սակայն նոր տարվա առաջին երկու շաբաթներին 4 ինքնասպանություն տեղի ունեցավ: Դա ինքնասպանությունների ամենաբարձր մակարդակն է վերջին 11 տարում»,-ասել է Սումերինլին՝ հավելելով, որ նոր նախարարը շուրջ 100 նոր նշանակում է կատարել:
Սակայն նշանակվածների մեծ մասը ՊՆ կոռումպացված հիերարխիայի նախկին անդամներ են, որոնք ազատվել էին աշխատանքից նախկին նախարար Սաֆար Աբիևի ու Գլխավոր շտաբի պետ Նեջմեթին Սադիղովի միջև դիմակայության արդյունքում:
Ըստ Սումերինլիի, այդ կադրերը չեն համապատասխանում ՆԱՏՕ-ի չափանիշներին: «Բանակում շարունակվում է դրամահավաքը զինվորներից, թեև ոչ այնքան բացահայտ, որքան Աբիևի օրոք: Սակայն, դրական է դարձել համակարգը, երբ զինվորը կարող է բողոքել միանգամից պաշտպանության նախարարությանը: Բացասական է այն, որ իր պաշտոնն է պահպանել Վագիֆ Մամեդովը՝ անձնակազմի հետ աշխատանքի վարչության պետը»,-ասել է Սումերինլին: Նոր նախարարը երեք ամսում ոչ մի անգամ մամլո ասուլիս չի անցկացրել, փոփոխություններ չի մտցրել ՊՆ մամլո ծառայության աշխատանքում:
Սումերինլին դրական է համարել քաղաքացիական անձանց ներգրավումը խոհանոցային աշխատանքներին ու զորամասերի մաքրման աշխատանքներին:
Հանդիպման ժամանակ փորձագետները կարծիք են հայտնել, որ զինվորների մահացության դեպքերը կանխելու ու մարտունակությունը բարձրացնելու համար հարկավոր է ապահովել թափանցիկ զորակոչ, որպեսզի բանակում հայտնվեն ֆիզիկապես և հոգեպես առողջ մարդիկ: Առաջարկվել է նաև զինծառայության ժամկետը կրճատել մինչև 6-9 ամիս, դնելով այն պրոֆեսիոնալ հիմքերի վրա, լուծել սպաների սոցիալական ու բնակարանային պայմանները, բարձրացնել նրանց աշխատավարձը: Հարկավոր է հոգեբանների ու կրոնականների ներգրավել անձնակազմի հետ աշխատանքում:
Ըստ «Դոկտրինի», Ադրբեջանի ԶՈւ 2003-2013 թթ. կորցրել են 728 զինծառայող, այդ թվում 186-ը՝ մարտական պայմաններում, իսկ 542-ը՝ ոչ մարտական կորուստներն են, հայտնում է «Թուրան» գործակալությունը:

Несмотря на сокращения в последнее время общего числа потерь в секторе обороны, тревожная тенденция самоубийств в азербайджанской армии и гибели солдат от дедовщины не прекращается. Об этом заявил глава Центра журналистских военных исследований «Доктрина» Джасур Сумеринли, подводя итоги 2013 года. Он отметил, что в минувшем году, потери сектора обороны и безопасности в Азербайджане составили 81 военнослужащий, 70 человек погибли в небоевых условиях.
В 2012 и 2011 гг. потери составили 97( 78 небоевые ) и 99 человек (85 небоевые).При этом число самоубийств в 2013 г. составило 16, (в 2012 г. – 19, а 2011 – 12).В 2013 г. от неуставных отношений погибло 10 человек (в 2012 г. – 19, а 2011 – 17).
«Смена министра обороны 22 октября 2013 г. породила надежду, что негативные явления будут устранены. Однако в первые две недели Нового года произошло 4 самоубийства. Это самый высокий уровень самоубийств за последние 11 лет», – сказал Сумеринли, добавив, что новый министр осуществил около 100 кадровых назначений.Однако большинство назначенных – это бывшие члены коррупционной иерархии в Минобороны, и уволенные в результате противостояния между бывшим министром Сафаром Абиевым и начальником генштаба Неджмедином Садыговым. По мнению Сумеринли, эти кадры не соответствуют стандартам НАТО.
«В армии продолжаются практика сбора денег с солдат, хотя не так открыто, как при Абиеве. Однако позитивным стала система, когда солдат может прямо жаловаться в Минобороны. Негативным моментом стало сохранение в должности начальника управления по работе с личным составом Вагифа Мамедова, который стоял за акциями против военных экспертов», – сказал Сумеринли.
Новый министр ни разу за три месяца не провел пресс-конференций, нет изменений и в работе пресс-службы Минобороны.Вместе с тем, Сумеринли положительно оценил нововведение о привлечении гражданских лиц к работам на кухне и по уборке воинских частей и на должности водителей.
В ходе встречи эксперты-военные выразили мнение, что для предотвращения гибели солдат и повышения боеготовности необходимо обеспечить прозрачность призыва на службу, чтобы в армию приходили физически и психически здоровые люди. Также предлагалось сократить службу в армии до 6-9 месяцев, перевести ее на профессиональную основу, решить социальные и жилищные пробелы офицеров, повысить их зарплату. Необходимо ввести в армии институты психологов и религиозных инструкторов для работы с личным составом.
По данным «Доктрины», ВС Азербайджана в 2003-2013 гг. потеряли 728 военнослужащих, в том числе 186 погибли в боевых условиях, а 542 – это небоевые потери, передает Turan.