Ադրբեջանը UMTAS և OMTAS կառավարվող հակատանկային հրթիռների համալիներ է գնում Թուրքիայից: Այժմ անց են կացվում այդ հրթիռների փորձարկումներն ադրբեջանական զինվորականների մասնակցությամբ: Այդ համալիրները կարելի է տեղադրել տարբեր տրանսպորտային միջոցների վրա:
Ընկերության ներկայացուցիչները նշել են նաև, որ Ադրբեջանի ռազմական կառույցներից մեկը հետաքրքրվել է Cirit տեսակի հակատանկային հրթիռներով:
Միջին հեռահարության OMTAS հակատանկային համալիրներն ունեն 4000 մ գործողության շառավիղ, իսկ հեռահար գործողության UMTAS համալիրը՝ 8000 մ: UMTAS-ը կարելի է տեղադրել տրանսպորտային միջոցների, անօդաչու սարքերի, ուղղաթիռների վրա, հայտնում է ԱՊԱ գործակալությունը:
Մինչ այդ Ադրբեջանը «Սմերչ» հրթիռային համալիրներ էր ձեռք բերել Ռուսաստանից: Բացի այդ, Ռուսաստանը 2014 թվականից Ադրբեջանին կմատակարարի «Ուրան Է» հրթիռային համակարգեր:
Ըստ ադրբեջանական ԶԼՄ-ների, Թուրքիայի հետ համատեղ արտադրվում են ինքնաձիգեր, գնդացիրներ, զրահամեքենաներ: Վերջին ամենախոշոր գործարքը մոտ 1 մլրդ դոլարի զենքի ու սպառազինության գնումն էր Ռուսաստանից: Ավելի վաղ, Բաքուն պայմանագիր էր կնքել Իսրայելի հետ 1,6 մլրդ դոլարի զենք գնելու վերաբերյալ:

17 Январь 2014 - 09:22 AMT
Азербайджан закупает в Турции комплексы управляемых противотанковых ракет UMTAS и OMTAS. В настоящее время проводятся испытания этих ракет c участием азербайджанских военных. Эти ракетные комплексы можно установить на различные транспортные средства, а также использовать на земле.
Представители компании также отметили, что одна из военных структур Азербайджана проявила интерес к противотанковым ракетам Cirit.
Комплекс противотанковых ракет средней дальности OMTAS имеет радиус действия 4000 метров, а комплекс дальнего действия UMTAS – 8000 метров. UMTAS можно установить на транспортные средства, беспилотники, вертолеты и небольшие штурмовики, передает АПА.
Ранее Азербайджан приобрел у России ракетные комплексы «Смерч». Кроме того, Россия с 2014 года начнет поставку заказанных Азербайджаном ударных ракетных комплексов «Уран-Э».
По информации азербайджанских СМИ, в стране уже налажено производство автоматов, пулеметов и БМП совместно с Турцией. Военный бюджет Азербайджана приближается к 4 миллиардам. Последняя самая крупная закупка вооружения – поставка Россией оружия на сумму $1 миллиард. Ранее сообщалось, что Баку заключил контракт с Израилем на сумму в $ 1,6 миллиарда.