17 Հունվար 2014 - 13:43 AMT
Սիրիայի իշխանությունները Հալեպում ռազմական գործողությունների դադարեցման պլան ունեն: Հալեպում շարունակվում են բախումները կառավարական զորքերի ու ընդդիմության պառակտված խմբերի միջև: Ծրագիրը նախատեսում է հրադադարի կնքում ու ռազմագերիների փոխանակում:
Նախաձեռնությունը քննարկվել է Մոսկվայում կայացած ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի ու Սիրիայի ԱԳ նախարար Վալիդ Մուալլեմի հանդիպմանը. «Ես խնդրեցի նախարար Լավրովին օգտագործել իր կապերն այդ ծրագիրն իրականացնելու համար, և որոշելու համար թե, երբ պետք է դադարեցվեն ռազմական գործողություններն այդ շրջանում»:
Հալեպը Դամասկոսի մայրաքաղաքից 350 կմ հեռավորության վրա է գտնվում և խոշոր արդյունաբերական կենտրոն է: Հալեպում է բնակվում Սիրիայի հայ համայնքի մեծ մասը:
Իրավիճակը Սիրիայում քննարկվել է նախօրեին տեղի ունեցած ՌԴ նախագահ Վլադիմի Պուտինի ու Իրանի ԱԳ նախարար Ջաֆար Զարիֆի հանդիպմանը: Իրանը ձգտում է մասնակցել խորհրդաժողովին, որը տեղի կունենա Մոնտրյոյում հունվարի 22-ին, և հուսով է, որ կստանա ՌԴ աջակցությունն այդ հարցում:

17 Январь 2014 - 13:19 AMT
Сирийские власти выступили с планом по прекращению военных действий в Алеппо, где продолжаются столкновения между правительственными войсками и разрозненными группировками оппозиции. План предусматривает заключение перемирия и обмен военнопленными.
Эта инициатива обсуждалась на состоявшейся в Москве встрече министра иностранных дел России Сергея Лаврова и главы сирийского МИД Валида Муаллема: «Я попросил министра Лаврова использовать свои связи для осуществления этого плана и для того, чтобы определить время, когда должны прекратиться все военные действия в этой области».
Алеппо находится в 350 километрах от столицы страны Дамаска и является крупным промышленным центром. Также в Алеппо проживает большая часть армянской общины Сирии.
Ситуация в Сирии рассматривалась в ходе прошедшей накануне встречи президента России Владимира Путина и министра иностранных дел Ирана глава Джафара Зарифа. Иран стремится принять участие в конференции по сирийскому урегулированию «Женева-2», которая должна пройти в Монтре 22 января и рассчитывает в этом вопросе на поддержку России.