Դամասկոսը պատրաստ է գործակցել ընդդիմության հետ ծայրահեղականներին հակազդելու համար, Մոսկվայում հայտարարել է Սիրիայի ԱԳ նախարար Վալիդ Մուալեմը ռուս պաշտոնակից Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպմանը, գրում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
«Սիրիայի ժողովուրդն առաջին հերթին ձգտում է հաղթանակի ու հակազդեցությանն ահաբեկչությանը: Ուստի պատրաստ ենք գործակցել մյուս կողմի հետ նպատակին հասնելու համար»,- ասել է նախարարը: Նա հավելել է, որ Սիրիայի իշխանությունները կշարունակեն օգտագործել զինված ուժերն ահաբեկիչների դեմ պայքարում:
Ավելի վաղ Սիրիայի տեղեկատվության նախարար Օմրան ազ Զոուբին հայտարարել էր, որ Սիրիայում գործող բոլոր զինյալ խմբավորումներն ահաբեկչական են, անկախ նրանից, թե ինչպես են կոչվում: Որպես «չափավոր» այդ խմբավորումներին ներկայացնելու բոլոր փորձերը դատապարտված են ձախողման և չեն կարող մոլորեցնել սիրիացի ժողովրդին:
«Միջսիրիական երկխոսությունն երկրի ներսում կլինի անկախ «Ժնև-2»-ի արդյունքներից, և եթե «ընդդիմությունն» ու բոլոր նրանք, ով սատարում է դրան, ձախողեն խորհրդաժողովը, ապա երկխոսությունը կանցնի Սիրիայում»,- ասել է նա:

Дамаск готов сотрудничать с оппозицией для противодействия экстремистам, заявил в Москве министр иностранных дел Сирии Валид Муаллем на встрече с российским коллегой Сергеем Лавровым, передает РИА Новости.
"Первоочередное стремление сирийского народа заключается в победе и противодействии терроризму. Поэтому мы готовы к сотрудничеству с другой стороной для достижения этой цели", – сказал министр. Он добавил, что сирийские власти продолжат использовать Вооруженные силы для борьбы с террористами.
Ранее министр информации Сирии Омран аз-Зоуби заявил, что все вооруженные группировки, действующие в Сирии, являются террористическими, независимо от того, как они называются. Все попытки изобразить эти группировки как "умеренные" обречены на провал и не смогут ввести в заблуждение сирийский народ.
«Межсирийский диалог внутри страны состоится независимо от результатов "Женевы-2", и если "оппозиция" и те, кто ее поддерживают, сорвут конференцию, то диалог будет проходить в самой Сирии», – подчеркнул он.