17 Հունվար 2014 - 12:58 AMT
Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը Սիրիայինհորդորել է չենթարկվել սադրանքներին, որոնց նպատակն է ձախողել «Ժնև-2» խաղաղ խորհրդաժողովը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը:
«Հիմա փորձեր են արվում արհեստական խոչընդոտներ ստեղծել խորհրդաժողովի աշխատանքը տապալելու կամ դժվարացնելու համար: Առավել ևս կարևոր է կարծիքների փոխանակումը, պետք է անել հնարավորը, որպեսզի այդ փորձերը հաջողության չհասնեն»,- ասել է Լավրովն իր սիրիացի պաշտոնակից Վալիդ Մուալեմի հետ հանդիպմանը:
Ըստ ՌԴ նախարարի, «դա պահանջում է քաղաքական կամք, զսպվածություն ու սադրանքների չենթարկվելու ունակություն»: Իր հերթին Մուալեմն ասել է, որ «նա, ով կկարողանա սադրել սիրիացի նախարարին, միլիոն դոլար կստանա»:

Министр иностранных дел России Сергей Лавров призвал Сирию не поддаваться на провокации, целью которых является срыв мирной конференции "Женева-2", передает РИА Новости.
"Сейчас предпринимаются попытки создать искусственные препятствия для того, чтобы сорвать конференцию или затруднить ее работу. Тем более важно сейчас обменяться мнениями и сделать все возможное, чтобы эти попытки не увенчались успехом", – сказал Лавров на встрече со своим сирийским коллегой Валидом Муаллемом.
По словам российского министра, "это требует политической воли, выдержки и способности не поддаваться на эти провокации". В свою очередь, Муаллем сказал, что "тот, кто сможет спровоцировать сирийского министра, получит миллион долларов".