Վերջին տվյալներով Աֆղանստանի մայրաքաղաքում պայթյունի ու կրակոցների հետևանքով 21 մարդ է զոհվել: Մահապարտը գործի է դրել պայթուցիկ սարքը «Լիբանանյան խորտկարան» ռեստորանի մուտքի մոտ, որտեղ հաճախ են լինում օտարերկրացիներ ու կառավարության պաշտոնյաներ:
Դրանից հետո ռեստորան են ներխուժել երկու գրոհայիններ ու անկանոն կրակ են բացել: Զոհվել է 13 օտարերկրացի՝ Կանադայի, Ռուսաստանի, Բրիտանիայի ու Լիբանանի քաղաքացիներ, ինչպես նաև 8 աֆղաններ, այդ թվում ռեստորանի սեփականատեր Քամալ Համադին:
Սպանվածների թվում է նաև Արժույթի միջազգային հիմնադրամի մշտական ներկայացուցիչ Վաբել Աբդալլահը և ՄԱԿ առաքելության աշխատակիցներ: Պատասխանատվությունը բռնարարքի համար ստանձնել են թալիբները:
Ռեստորանը, որտեղ տեղի է ունեցել ողբերգությունը, գտնվում է Բելգիայի դեսպանատան դիմացի մայթում: Այդ նույն շրջանում են գտնվում նաև Նորվեգիայի, Դանիայի, Շվեդիայի, Բրիտանիայի դեսպանատները, ինչպես նաև մի քանի կառավարական հաստատություն: Կրակողները սպանվել են հարձակման վայր եկած ազգային անվտանգության աշխատակիցների կողմից:
«Թալիբան» շարժման հայտարարության մեջ ասվում է, որ այդ ռեստորանն ընտրվել էր որպես հարձակման թիրախ, քանի որ այնտեղ հաճախ են լինում օտարերկրացիներ: Շաբաթվա սկզբում թալիբների ներկայացուցիչներից մեկը հայտարարեց ВВС-ին, որ վստահ է հաղթանակում, երբ Աֆղանստանից դուրս բերվեն կոալիցիոն ուժերը, ինչը նախատեսվում է ավարտին հասցնել տարեվերջին:
Թալիբանը 1994 թ. Աֆղանստանի պուշտունների շրջանում առաջացած իսլամիստական շարժում է, կառավարել է Աֆղանստանում 1996-2001 թթ.: Դիվանագիտորեն ճանաչված է երեք պետությունների կողմից՝ ԱՄԷ, Պակիստանի ու Սաուդյան Արաբիայի: ՄԱԿ ԱԽ-ն «Թալիբանը» դասում է ահաբեկչական կազմակերպությունների շարքին:

18 Январь 2014 - 07:42 AMT
По последним данным, в результате взрыва и стрельбы в столице Афганистана погиб уже 21 человек. Смертник привел в действие взрывное устройство у входа в ресторан "Ливанская таверна", где часто бывают иностранцы и правительственные чиновники.
После этого в ресторан ворвались двое боевиков и открыли беспорядочный огонь. Погибли 13 иностранцев – граждане Канады, России, Британии и Ливана, а также восемь афганцев, в том числе владелец ресторана Камаль Хамади.
Среди убитых – постоянный представитель Международного валютного фонда Вабель Абдаллах и сотрудники миссии ООН. Ответственность за нападение взяли на себя талибы.
Ресторан, где произошла трагедия, расположен через дорогу от посольства Бельгии. В этом же районе расположены посольства Норвегии, Дании, Швеции, Британии, а также несколько государственных организаций. Стрелявшие были убиты прибывшими на место нападения сотрудниками службы безопасности.
В заявлении движения "Талибан" говорится, что этот ресторан был выбран в качестве объекта нападения потому, что в нем часто бывают иностранцы. В начале этой недели один из представителей талибов заявил ВВС, что движение уверено в своей победе после вывода из Афганистана сил международной коалиции, намеченного на конец этого года.
Талибан — исламистское движение, зародившееся в Афганистане среди пуштунов в 1994 году, правило Афганистаном с 1996 по 2001 гг. («Исламский Эмират Афганистан») и регионом Вазиристан на севере Пакистана («Исламское государство Вазиристан») с 2004 года. Дипломатически было признано тремя государствами: Объединенными Арабскими Эмиратами, Пакистаном и Саудовской Аравией. Советом Безопасности ООН считается террористической организацией.