18 Հունվար 2014 - 08:43 AMT
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման ստորագրել է մինչև սեպտեմբերի 30-ը ԱՄՆ կառավարության և պետհաստատությունների ֆինանսավորման մասին օրինագիծը, հայտնում է AFP-ն: Կառավարության աշխատանքի ծախսերը, ըստ Օբամայի ստորագրած հրամանագրի, կկազմեն 1, 012 տրիլիոն դոլար: Եվս 92 մլրդ դոլար է հատկացվում ԱՄՆ սահմաններից դուրս ռազմական գործողությունների համար, իսկ 6,5 մլրդ դոլար՝ բնական արտակարգ իրավիճակների վերացման համար: Ավելի վաղ կառվարության ֆինանսավորման մասին օրինագիծը հաստատել էին ԱՄՆ Կոնգրեսի ստորին ու ներքին պալատները:
Վերջին 17 տարում առաջին անգամ ԱՄՆ դաշնային կառավարության գործունեության մասնակի դադարեցման պատճառը բյուջետային ֆինանսավորման դադարեցումն էր նոր ֆինանսական տարում, որը սկսվել է հոկտեմբերի 1-ին: Բյուջեի մասին վեճերը Սպիտակ տան ու Կոնգրեսի միջև փակուղի էին մտել, հիմնականում երկրում բուժծառայության նոր համակարգի շուրջ տարաձայնությունների պատճառով:
Պետծառայությունների shutdown-ը (անջատումը) սկսվեց հոկտեմբերի լույս 1-ի գիշերը: Տարաձայնությունների կարգավորման վերջնաժամկետը հոկտեմբերի 17-ն էր, երբ ԱՄՆ պետպարտքը հասնելու էր Կոնգրեսի հաստատած վերին շեմին: Եթե այդ վերին շեմը չավելանար, ԱՄՆ կառավարությունը չէր կարողանա վճարել պարտքերը և ստիպված կլիներ սնանկ հայտարարել իրեն: Մոտ 800 հազար պետծառայողներ հոկտեմբերի 1-ից պարտադրված արձակուրդում էին: IHS ընկերությունն ամենօրյա վնասը գնահատել է 300 մլն դոլար: Ըստ Սպիտակ տան, ԱՄՆ տնտեսությունը շաբաթական 10 մլրդ դոլար կորցրեց:
2013 թ. դեկտեմբերի 11-ին ԱՄՆ հանրապետականներն ու դեմոկրատները համաձայնեցրին դաշնային բյուջեի նախագիծը երկու տարով:
Փոխզիջումային բյուջետային համաձայնությունը, որն ընդունվեց 2013 թ. հոկտեմբերին, կառավարության ֆինանսավորումը թույլ տվեց որոշակի ժամկետով: Մինչև ֆինանսական տարվա ավարտն ապահովելու համար պետհաստատությունների ֆինանսավորումը, պահանջվեց նոր օրինագիծ, որն էլ ստորագրեց Օբաման հունվարի 17-ին:

Президент США Барак Обама подписал законопроект о финансировании работы правительства и госучреждений до 30 сентября — конца текущего финансового года, сообщает AFP. Расходы на работу правительства, согласно подписанному Обамой указу, составят 1,012 триллиона долларов. Еще 92 миллиарда долларов выделяется на военные операции за границами США, а 6,5 миллиарда долларов резервируются для ликвидации чрезвычайных ситуаций природного характера. Ранее законопроект о финансировании работы правительства и госучреждений был утвержден нижней и верхней палатами Конгресса США.
С 1 октября 2013 года порядка 800 тысяч из примерно 2,1 миллиона служащих федеральных министерств и ведомств США ушли в неоплачиваемые отпуска. "Отдыхают" около 70 процентов сотрудников спецслужб, в том числе ФБР и ЦРУ. По закону они не имеют права пользоваться оборудованием в своих офисах, если из бюджета не выделены средства на оплату их труда. Простой госучреждений обошелся США, по предварительным подсчетам, в 24 миллиарда долларов.
11 декабря 2013 года демократы и республиканцы США согласовали проект федерального бюджета сроком на два года,
Компромиссное бюджетное соглашение, принятое в середине октября 2013 года, определяло финансирование работы правительства лишь на определенный срок. Для того, чтобы обеспечить финансирование работы госучреждений до конца фискального года, потребовался новый законопроект, который и был подписан Обамой 17 января.