Առնվազն չորս մարդ է զոհվել հունվարի լույս 18-ի գիշերը Եգիպտոսում ոստիկանության բանակի և նոր սահմանադրության հակառակորդների միջև բախումնեի հետևանքով:
Ինչպես հայտնում է Reuters գործակալությունը, մեկ մարդ սպանվել է պարանոցին ստացած կրակոցից Էլ Ֆայումում, որը Կահիրեից 60 կմ հեռավորության վրա է: Եվս երեք մարդ սպանվել է Կահիրեում: Երկուսի մահվան պատճառ են եղել հրազենային վերքերը: Երրորդի մահվան հանգամանքները դեռ հայտնի չեն:
Բոլոր սպանվածները «Մահմեդական եղբայրների» կողմնակիցներ են, որոնք դեմ էին հանրաքվեի անցկացմանն ու նոր սահմանադրությանը: Հիշեցնենք, որ «Մահմեդական եղբայրները» փորձեցին հանրաքվեի բոյկոտ կազմակերպել, սակայն դա նրանց չհաջողվեց: Ըստ նախնական տվյալների, եգիպտացիների 95 տոկոսը կողմ է քվեարկել նոր Սահմանադրությանը: Հանրաքվեի երկու օրերին բախումներում շուրջ 20 մարդ է մահացել: Քվեարկության վերջնական արդյունքները կհայտարարվեն այսօր՝ հունվարի 18-ին: «Մահմեդական եղբայրները» հորդորել են անվավեր ճանաչել հանրաքվեի արդյունքները: Նրանց ներկայացուցիչներն արդեն իսկ հայտարարել են, որ 95 տոկոսն «անիրական» թիվ է, հաշվի առնելով, որ բնակչության մի մասը հրաժարվել է քվեարկել:
Վերջին շրջանում եգիպտական իշխանությունները խստացրեցին գործողությունները «Մահմեդական եղբայրների» դեմ: Անցած շաբաթ իշխանությունների հաջողության նշաններից մեկը այն եղավ, որ շարժման կողմնակիցները դուրս մղվեցին Եգիպտոսի երկու առաջատար արհմիություններից՝ բժիշկների ու ճարտարագետների: Սահմանադրության նոր խմբագրության վերաբերյալ հանրաքվեն Եգիպտոսում հավաքել է ձայների 95 տոկոսը: Ընդամենը մեկ տարի է անցել նախորդ սահմանդրության ընդունումից՝ այն ժամանակ «կողմ» քվեարկեց մասնակիցների 64 տոկոսը: Ճիշտ է մասնակցությունը կազմեց 33 տոկոս, իսկ հանրաքվեն ուղեկցվեվ ոչ խաղաղ ցույցերով: Դա երկար չտևեց: Հուլիսի 3-ին բանակը պաշտոնանկ արեց ու ձերբակալեց նախագահ Մուրսիին: Սահմանադրության գործողությունը կասեցվեց, կառավարման լծակներն երկրում հայտնվեցին զինվորականների ձեռքում, որոնք կրկին արտակարգ դրություն հայտարարեցին: Նոր սահմանադրությունը հանրաքվեի է դրվել ՊՆ ղեկավար, գեներալ Աբդուլ Ֆաթահ Աս Սիսիի նախաձեռնությամբ, որն ապրիլին կմասնակցի նախագահի ընտրություններին:
Ըստ եգիպտացիների առաջարկած սահմանադրության, ՊՆ ղեկավարը կհաստատվի պաշտոնում միայն ԶՈւ Գերագույն խորհրդի հավանությանն արժանանալուց հետո, իսկ նախագահը կընտրվի երկու ժամկետից աչ ավելի:
Նոր սահմանադրությունը, ինչպես և նախկինները, ամրագրում է իսլամը որպես պետական կրոն, շարիաթը որպես իրավունքի սկզբունք և արաբերենը որպես պաշտոնական լեզու: Սահմանադրությունը երաշխավորում է նաև դավանանքի ազատություն: «Մահմեդական եղբայրները» միջազգային կրոնական քաղաքական ասոցիացիա է, որ հիմնվել է 1928թ. ուսուցիչ Հասան ալ Բաննայի կողմից Եգիպտոսի Իսմաիլիի քաղաքում: 1933թ. ի վեր կազմակերպության կենտրոնակայանը տեղափոխվեց Կահիրե: 1949թ. Հասան ալ Բաննայի մահից հետո, 1950թ. շարժման գաղափարախոսը դարձավ գրականագետ Սեյիդ ալ Կուտբը, որը մահապատժի ենթարկվեց 1966 թվականին: Ասոցիացիան բաժանմունքներ ունի Սիրիայում, Պաղեստինում, Իրաքում: Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո այն արդեն 500 հազար անդամ ուներ:

18 Январь 2014 - 09:46 AMT
Как минимум четыре человека были убиты в ночь на субботу, 18 января, в результате серии столкновений противников новой Конституции в Египте с армией и полицией.
Как сообщает агентство Reuters, один человек убит выстрелом в шею в городе Эль-Файюм, в 60 километрах к югу от Каира. Еще три человека убиты в Каире. Причиной смерти двоих из них стали пулевые ранения. Обстоятельства смерти третьего пока неизвестны.
Все убитые — сторонники движения "Братьев-мусульман", которые выступали против референдума и принятия новой Конституции Египта. Напомним, что "Братья-мусульмане" пытались организовать бойкот референдума. Но добиться столь низкой явки, чтобы голосование было признано недействительным, им не удалось. По предварительным данным, 95% египтян новую Конституцию одобрили.
За два дня, в течение которых продолжался референдум, в столкновениях было убито не меньше 20 человек. Окончательные итоги голосования должны быть объявлены сегодня, 18 января. "Братья-мусульмане" призвали признать эти итоги недействительными. Их представители уже заявили, что цифра 95% является "нереальной" даже с учетом того, что часть населения страны отказалась голосовать.
В последнее время египетские власти ужесточили действия против "Братьев-мусульман". Одним из признаков успеха властей на минувшей неделе стало то, что сторонники движения были вытеснены из двух ведущих профсоюзов Египта — профсоюза врачей и профсоюза инженеров. Ранее "Братья-мусульмане" захватили там лидерство, так как при Хосни Мубараке эти профсоюзы были запрещены.
Чуть больше года прошло с принятия в декабре 2012 года конституции предложенной исламистами, а в Египте уже проходит референдум по проекту нового основного закона страны. И снова в условиях глубокого раскола в обществе. Прежняя конституция была одобрена 64% голосов тех, кто принял участие в волеизъявлении. Правда явка составила всего 33%, а сам референдум сопровождался совсем не мирными демонстрациями. Долго она не просуществовала. 3 июля армия сместила и арестовала президента Мурси, обвинившего ее в государственном перевороте. Действие конституции было приостановлено, рычаги управления страной оказались в руках военных, которые вновь ввели чрезвычайное положение. Новая конституция вынесена на референдум по инициативе министра обороны генерала Абдель Фаттаха ас-Сиси, который намерен выставить свою кандидатуру на пост президента страны в апреле, после принятия этой одобренной военными конституции. Согласно предложенной египтянам конституции министр обороны будет назначаться только после одобрения его кандидатуры Высшим Советом вооруженных сил, президент же после вступления конституции в силу будет избираться не более чем на два срока. Также конституция предполагает возможность суда военными трибуналами гражданских лиц, если они совершили нападение на военнослужащих или объекты принадлежащие армии. Новая конституция, как и прежние, закрепляет ислам в качестве государственной религии, шариат как принцип права и арабский язык в качестве официального языка страны. При этом конституция гарантирует свободу вероисповедания.