18 Հունվար 2014 - 10:51 AMT
ՄԱԿ Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատար Նավի Փիլեյը հունվարի 17-ին հայտարարել է, որ սիրիական բանակի հակազդեցությունը փախստականների ճամբարներ հումանիտար բեռների առաքմանը կարող է գնահատվել որպես ռազմական հանցագործություն, հայտնում է АР-ին: Ըստ նրա, Սիրիայի կառավարական բանակի նպատակային հակազդեցությունը ձախողել է ՄԱԿ և այլ կազմակերպությունների կողմից փախստականների համար նախատեսված հումանիտար բեռների տասնյակ առաքումներ:
Ավելի վաղ ՄԱԿ Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարը հնչեցրել էր նման սպառնալիք, բայց արդեն զանգվածային մահապատիժների վերաբերյալ, որոնք առանց դատ ու դատաստանի իրականացնում էր սիրիական բանակը ընդդիմադիրներից ազատգրված շրջաններում:
Մինչդեռ ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին խստորեն քննադատել է Ասադի «Ժնև-2»-ի ուղղվածությունը փոխելու փորձերը: Վաշինգտոնում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հունվարի 17-ին Քերին ասաց, որ առանց անցումային քաղաքական շրջանի Սիրիայիում քաղաքացիական պատերազմին վերջ չի դրվի: Պետքարտուղարը հայտարարել է, որ «Ժնև-2» խորհրդաժողովը պետք է սկիզբ հանդիսանա Սիրիայում անցումային կառավարական մարմնի ձևավորման համար: Ըստ Քերիի, այդ մարմինը պետք է ձևավորվի «կողմերի փոխադարձ համաձայնությամբ»:
Ասադի դեմ կռվողների շարքերում միասնություն չկա: Ըստ վերջին տվյալների, իսլամիստների ու «չափավոր ընդդիմության» միջև բախումների հետևանքով արդեն 1000 մարդ է զոհվել:
Նախօրեին հրապարակվեց ամերիկացի փորձագետներ՝ պրոֆեսոր Թեոդոր Պոստոլի ու ՄԱԿ զենքի գծով նախկին տեսուչ Ռիչարդ Լլոյդի զեկույցն այն մասին, որ Սիրիայում կառավարական զորքերը քիմիական զենք չեն օգտագործել:

Верховный комиссар ООН по правам человека Нави Пиллэй 17 января заявила, что противодействие сирийской армии доставке гуманитарной помощи в лагеря беженцев может быть расценено как военное преступление, сообщает АР. По ее словам, целенаправленное противодействие сирийской правительственной армии сорвало десятки поставок гуманитарной помощи ООН и других организаций в лагеря беженцев на территории Сирии.
Ранее Верховный комиссар ООН по правам человека озвучила подобную угрозу, но уже по поводу массовых казней, которые без суда и следствия проводит сирийская армия в отбитых у оппозиционеров районах.
Между тем, госсекретарь США Джон Керри в резкой форме осудил попытки правительства Асада переориентировать конференцию "Женева-2" по урегулированию внутрисирийского конфликта.
На пресс-конференции в Вашингтоне, в пятницу 17 января, Керри отметил, что без переходного политического периода не будет положен конец гражданской войне в Сирии. Госсекретарь заявил, что конференция "Женева-2" должна запустить процесс формирования в Сирии переходного правительственного органа, обладающего всей полнотой исполнительной власти. Этот орган, по словам Керри, должен быть сформирован "по взаимному согласию сторон".
В настоящее время оппозиционные группировки ведут между собой борьбу. По последним данным, в боях между исламистами и «умеренной оппозицией» погибло уже 1000 человек.
Накануне был опубликован доклад американских экспертов – профессора Массачусетского технологического института (МТИ) Теодора Постола и бывшего оружейного инспектора ООН Ричарда Ллойда о том, что правительственные войска Сирии не применяли химоружие в Восточной Гуте.
Конференция "Женева-2" откроется 22 января в швейцарском городе Монтре. А 24 января в Женеве начнутся переговоры представителей правительства и оппозиции Сирии под эгидой международных посредников.