ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունն Իրանին հրավիրել էմասնակցել Սիրիայի ճգնաժամի կարգավորմանը նվիրված «Ժնև-2»-ին, որն այս շաբաթ կանցնի Շվեյցարիայում:
Պան Գի Մունը նշել է, որ Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆն արդեն հավաստիացրել է, որ Իրանը պատրաստ է աջակցել Սիրիայում անցումային կառավարության ձևավորմանը:
Ազգային սիրիական կոալիցիան Սիրիայի հիմնական ընդդիմադիր խումբն է, որը հայտարարել է, որ Իրանի ներկայության դեպքում բանակցություններին չի մասնակցի:
Թեհրանը նաև Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի կողմնակիցն է, ուստի ընդդիմությունը կարող է բոյկոտել այդ բանակցությունները, գրում է BBC-ին:
ԱՄՆ-ն պնդում է, որ բանակցություններին մասնակցելու համար Իրանը պետք է հավանություն տա Սիրիայի վերաբերյալ Ժնևի առաջին կոմյունիկեին, ներառյալ փաստաթղթում ամրագրված անսահմանափակ գործադիր լիազորություններով Սիրիայի անցումային կառավարության ստեղծումը: Սիրիայի վերաբերյալ նախնական բանակցությունները կանցնեն հունվարի 22-ին Մոնտրյոյում, երկու օրից կշարունակվեն Ժնևում: Սիրիայի կառավարությունն արդեն համաձայնել է մասնակցել: Շաբաթ օրը Սիրիայի ազգային կոալիցիան ևս որոշել է մասնակցել:
Ավելի վաղ ԱՄՆ-ն ու Բրիտանիան զգուշացրել էին Սիրիայի ընդդիմությանը հնարավոր աջակցությունը դադարեցնելու մասին, եթե գլխավոր ընդդիմադիր խումբը՝ Սիրիայի ազգային կոալիցիան, չմասնակցի Ժնևի խաղաղ բանակցություններին: «Ժնև-2»-ին կմացնակցեն Ռուսաստանի ու ԱՄՆ ԱԳ գերատեսչությունների ղեկավարների, Չինաստանի, Ֆրանսիայի, Մեծ Բրիտանիայի ու ևս 30 երկրի ԱԳ նախարարներ:
Ռուսաստանը պնդում էր, որ այդ երկրների թվում պետք է լինի նաև Իրանը, քանի որ, ըստ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի, Թեհրանն ազդեցություն ունի Սիրիայում ընթացող գործընթացների վրա:
Սիրիայում արդեն 2 տարի է քաղաքացիական պատերազմ է: Այդ ընթացքում, ՄԱԿ տվյալներով, ավելի քան 125 հազար մարդ զոհվել է, 2 մլն՝ դարձել փախստական, ևս 4 մլն՝ ներքին տեղահանված անձինք են:Ամեն օր մոտ 6 հազար սիրիացի փախստական է դառնում: Իսլամիստական խմբավորումների նպատակն է շարիաթի օրենքներով գործող պետության ստեղծումը:

20 Январь 2014 - 06:00 AMT
Генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун пригласил Иран принять участие в конференции по разрешению кризиса в Сирии, которая должна состояться на этой неделе в Швейцарии.
Генсек ООН подчеркнул, что уже получил заверения от иранского министра иностранных дел Мохаммада Джавада Зарифа в том, что Иран готов оказать содействие в обеспечении переходного правительства в Сирии.
Национальная сирийская коалиция – основная оппозиционная группа Сирии – заявила, что не будет участвовать в переговорах по разрешению кризиса в стране, если там будут представители Ирана.
Тегеран является сторонником президента Сирии Башара Асада, и поэтому оппозиция может бойкотировать эти переговоры, пишет ВВС.
США настаивают, что для участия в переговорах Иран должен поддержать коммюнике первой женевской конференции по Сирии, включая оговоренное в документе создание в Сирии переходного правительственного органа с неограниченными исполнительными полномочиями и по общему согласию.
Предварительные переговоры по Сирии пройдут 22 января в швейцарском Монтрё. Через два дня они продолжатся в Женеве.
Сирийское правительство уже согласилось участвовать в переговорах.
В субботу Сирийская национальная коалиция, главная оппозиционная группа Сирии, также решила принять в ней участие.
Ранее Британия и США предупредили сирийскую оппозицию о возможном прекращении поддержки в случае, если ее главная группа – Сирийская национальная коалиция – не примет участия в мирных переговорах в Женеве. "Женева-2"состоится при участии глав внешнеполитических ведомств России и США, делегатов от Китая, Франции, Великобритании и еще около 30 стран.
Россия настаивала, что среди этих стран должен быть и Иран, поскольку, по словам министра иностранных дел Сергея Лаврова, Тегеран имеет влияние на процессы, происходящие в Сирии.