Իսլամիստ գրոհայինների խմբավորումն ինտերնետում տեսաուղերձ է հրապարակել, որտեղ ստանձնել է դեկտեմբերին Վոլգոգրադում կազմակերպված երկու մահապարտ ահաբեկիչների հարձակումների պատասխանատվությունը, որին զոհ գնաց առնվազն 34 մարդ: Բացի այդ, իսլամիստները սպառնում են հարձակումներ կազմակերպել Սոչիում Ձմեռային օլիմպիադայի օրերին, հայտնում է VOA News-ը:
Տեսանյութում, որը կարելի է գնահատել որպես զգուշացում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին, մի տղամարդ ռուսերենով ասում է. «Եթե անցկացնեք Օլիմպիադան, ապա նվեր կստանաք՝ դուք և բոլոր այն զբոսաշրջիկները, որ կհավաքվեն այդտեղ: Դա ամեն օր աշխարհում հեղվող մահմեդականների արյան պատասխանը կլինի, լինի դա Աֆղանստանում, Սոմալիում, թե Սիրիայում՝ ամբողջ աշխարհում: Դա կլինի մեր վրեժը»:
Տեսաուղերձում ասվում է, որ երկու մարդ Սուլեյման և Աբդուռահման անուններով Վոլգոգրադում «Վիլայաթ Դաղստան» խմբավորման անունից պայթյուններ են կազմակերպել, որը կապված է իրաքյան «Անսար ալ Սուննա» խմբավորման հետ:
Դաղստանը Հյուսիսային Կովկասի մասն է, գրոհայիններն այնտեղ իսլամական պետություն ստեղծելու համար են պայքարում: Գրոհայինների առաջնորդ Դոկու Ումարովը նրանցկոչ է արել հարձակվել Սոչիում Օլիմպիական խաղերի ժամանակ:
Անցած շաբաթ Չեչնիայի նախագահ Ռամզան Կադիրովը հայտարարել է, որ Դոկու Ումարովը սպանվել է: Ըստ փորձագետների, Կադիրովն արդեն ութերորդ անգամ է «թաղում» Ումարովին:

20 Январь 2014 - 10:07 AMT
Группировка исламских боевиков опубликовала в Интернете видеообращение, в котором взяла на себя ответственность за организацию двух декабрьских нападений смертников в Волгограде, в результате которых погибли, по меньшей мере, 34 человека. Кроме того, исламисты грозят организовать атаки во время зимних Олимпийских игр в Сочи, передает VOA News.
На видео, которое выглядит как предупреждение президенту Владимиру Путину накануне февральских соревнований, мужчина говорит по-русски: «Если вы проведете Олимпиаду, то получите подарок от нас – для вас и всех туристов, которые съедутся туда. Это будет ответом на кровь мусульман, которая проливается каждый день во всем мире, будь то Афганистан, Сомали, Сирия – во всем мире. Это будет наша месть», – говорит он.
В видеообращении говорится, что два человека по имени Сулейман и Абдурахман совершили взрывы в Волгограде от имени группировки «Вилайят Дагестан», связанной с иракской группировкой «Ансар аль-Сунна».
Дагестан является частью российского Северного Кавказа, где боевики ведут борьбу за создание исламского государства. Лидер боевиков Доку Умаров призвал их к организации атак во время игр в Сочи – городе, расположенном на западном Кавказе.
На прошлой неделе лидер Чечни Рамзан Кадыров заявил, что Доку Умаров убит. По мнению ряда экспертов, Кадыров «хоронит» Умарова уже восьмой раз.