20 Հունվար 2014 - 13:13 AMT
Սիրիայի կառավարությունը հունվարի 20-ին հրապարակել է քաղաքացիական պատերազմի ընթացքում երկրի կրած տնտեսական վնասի մասին տվյալները:
Ըստ փոխվարչապետ Օմար Գալավանջի, ընդհանուր նյութական վնասն, ըստ կառավարության, կազմել է 3250 մլրդ սիրիական ֆունտ, ինչը մոտավորապես 21,6 մլրդ դոլար է կազմում: Նշվել է, որ այդ գումարն անընդհատ աճում է, հայտնում է սիրիական SANA գործակալությունը:
2013 թվականի փետրվարին Դամասկոսը հայտարարել էր, որ վնասը կազմել է մոտ տրիլիոն սիրիական ֆունտ: Այն ժամանակ գումարը 14 մլրդ դոլար էր:
Սիրիայի տնտեսությունը լրջորեն տուժել է պատերազմից, որն արդեն գրեթե 3 տարի է ընթանում, ինչպես նաև տնտեսական պատժամիջոցներից, որոնգ գործում են ռեժիմի դեմ: Որոշ բնակավայրեր մարտական գործողությունների ընթացքում կամ շատ ուժեղ են տուժել, կամ ոչնչացվել են: Մասնավորապես, մեծ կորուստներ է կրել Հալեպը, որը համարվում էր երկրի տնտեսական մայրաքաղաքը:
Սիրիայում արդեն 2տարի է քաղաքացիական պատերազմ է: Այդ ընթացքում, ՄԱԿ տվյալներով, ավելի քան 125 հազար մարդ զոհվել է, 2 մլն՝ դարձել փախստական, ևս 4 մլն՝ ներքին տեղահանված անձինք են:Ամեն օր մոտ 6 հազար սիրիացի փախստական է դառնում: Իսլամիստական խմբավորումների նպատակն է շարիաթի օրենքներով գործող պետության ստեղծումը:

Правительство Сирии 20 января обнародовало данные об экономическом ущербе, понесенном страной в результате гражданской войны.
По словам вице-премьера Омара Галаванджи, общий материальный ущерб, по оценкам правительства, составил 3250 миллиардов сирийских фунтов (примерно $21,6 миллиарда), подчеркнув, что эта сумма постоянно растет, передает сирийское агентство SANA.
Годом ранее, в феврале 2013 года, Дамаск объявил, что ущерб составил около триллиона сирийских фунтов. Тогда эта сумма примерно равнялась $14 миллиардам.
Экономика Сирии была серьезно подорвана войной, продолжающейся уже почти три года,а также экономическими санкциями, введенными против действующего режима. Некоторые населенные пункты в ходе боевых действий либо сильно пострадали, либо были практически уничтожены. Серьезным разрушениям, в частности, подвергся город Алеппо, считавшийся экономической столицей страны.