«Ժնև-2» խորհրդաժողովը, որին այդքան սպասում էր Սիրիայի ընդդիմությունը, ինչպես նաև որոշ առումով և նախագահ Բաշար Ասադը, ձախողման եզրին է: ՄԱԿ-ը հերթական անգամ հաստատեց իր անվճռականությունն ու կախվածությունն ուժեղ դերակատարներից և հրաժարվեց Իրանին հասցեագրված հրավերից, հենց որ սիրիական ընդդիմությունը, ԱՄՆ հրահրմամբ, հայտարարեց, որ համաձայն չէ Իրանի մասնակցությանը: Շվեյցարիայում կայանալիք խորհրդաժողովին Իրանի ներկայացուցիչներին մասնակցության հրավեր ուղարկելու մտադրությունն Ամերիկայի ու սիրիական ընդդիմության ցասման պատճառ դարձավ: ԱՄՆ-ն ու դաշնակիցները, ի դեմս Սաուդյան Արաբիայի, Քաթարի, մի քանի այլ երկրների ու որոշ չափով նաև Թուրքիայի, ամեն գնով ցանկանում են ժնևյան բանակցությունները հանգեցնել անցումային կառավարության ստեղծմանը, ավելի ճիշտ՝ Ասադի պաշտոնում նստեցնել «Մահմեդական եղբայրների» սիրիական տարբերակի ներկայացուցչին: Եթե դա ստացվի, ապա քաղաքացիական պատերազմը Սիրիայում կհասնիյուրաքանչյուր սիրիացու և այն ժամանակ արդեն չեն լինի ոչ հաղթողներ, ոչ պարտվողներ: Ամենածայրահեղական «Իրաքի ու Լևանտի իսլամական պետություն» խմբավորումն արդեն արգելել է իրեն ենթակա տարածքում երաժշտությունն ու ծխելը: Թե ինչ կլինի հետո, դժվար չէ կռահել. բավական է հիշել «Թալիբանի» իշխանության օրոք Աֆղանստանը: Ի դեպ, ջիհադիստների բացակայությունը խորհրդաժողովին ևս լավ չէ: Եվ սիրիական կառավարական պատվիրակությունը, և ընդդիմությունն իրենցն են պնդելու: Փաստորեն, դա լինելու է խուլ ու համրի երկխոսություն:
Եվ ինչն է հետաքրքիր. Իրանի ռեժիմն աշխարհիկ չես համարի, բայց այնտեղ այդպիսի ծայրահեղությունների չեն հասնում, իսկ շիաները սունիները ոչ պակաս մահմեդականներ են: Սակայն ամենամեծ չարիքը Մերձավոր Արևելքի համար ջիհադիստական խմբավորումներն են, բայց չգիտես ինչու Արևմուտքն աջակցում է նրանց, և քանի դեռ դա այդպես է, խաղաղության ու հանգստության մասին կարելի է մոռանալ: Ի՞նչ է կատարվում Լիբիայում, Թունիսում, Իրաքում: Փաստացի, այդ պետություններն որպես այդպիսիք արդեն գոյություն չունեն: Եթե ամեն ինչ այս ընթացքն ունենա, Սիրիայի մասին ևս հարկ կլինի մոռանալ:
Մինչդեռ, ՄԱԿ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարտին Նեսիրկին հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը հասկացնել է տվել՝ Սիրիայի գծով խորհրդաժողովին Իրանի մասնակցության պայմանն 2012-ի հունիսին «Ժնև-1»-ի ընդունած պայմանավորվածությունների կատարումն է: ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը համարեց, որ Իրանն ընդունում է այդ պայմանը, երբ մասնավոր զրույցներում նրան դրանում հավաստիացրին Թեհրանի բարձրաստիճան պաշտոնյաները, և Իրանին հրավիրեցբանակցությունների:
Սակայն երկուշաբթի Իրանը մի քանի հայտարարություն արեց՝ մերժելով խորհրդաժողովին մասնակցելու բոլոր նախապայմանները: Երկիրն ընդամենը հայտարարեց, որ անցումային կառավարության մասին չի խոսելու, այլ Սիրիայի կառավարության և ընդդիմության ներկայացուցիչների հետ քննարկելու է հրադադարի հաստատման հարցերը: «Քանի որ Իրանը որոշեց հրաժարվել հիմնարար պայմանավորվածություններից, Պան Գի Մունը հրահանգեց, որ Մոնտրյոյի հանդիպումն անցնի առանց Իրանի մասնակցության»,-հայտնել է Նեսիրկին:
ԱՄՆ ներկայացուցիչներն ողջունեցին բանակցային գործընթացից Թեհրանին բացառելու որոշումը՝ հույս հայտնելով, որ այժմ խորհրդաժողովի մասնակիցները կարող են կենտրոնանալ առանցքային խնդիրների լուծման վրա: Դա ևս մեկ անգամ հաստատում է, որ ԱՄՆ-ն անկեղծ չէ 2013-ի նոյեմբերի 24-ին Ժնևում Իրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ պայմանավորվածությունների կատարման հարցում: Նահանգներին հարկավոր չէ, որ Իրանը կատարի պայմանավորվածությունները: Հավանաբար, դա պետք չէ Սաուդյան Արաբիային ու Թուրքիային, իսկ Օբամայի վարչակազմը վերջերս գնալով ավելի է հակվում նրանց կողմը: Իրանը, որպես հզոր տարածաշրջանային դերակատար, քիչ-քիչ կարող է դուրս մղել Թուրքիային ու Սաուդյան Արաբիային առաջատար դիրքերից: Թեև առաջին տեղում այդ երկրներն երբեք չեն եղել: Սակայն, ցանկացած պարագայում, այսօրվա դրությամբ շիաներն ավելի ընկալելի են, քան սունիները:

Конференция «Женева-2», которую так ждет сирийская оппозиция и в некоторой степени и президент Башар Асад, на грани провала. ООН в очередной раз подтвердила свою нерешительность и зависимость от более сильных игроков и отозвала приглашение Ирану, как только сирийская оппозиция с подачи США заявила о своем несогласии на участие Ирана в конференции. Приглашение на переговоры в Швейцарию представителей Ирана, который остается ключевым союзником сирийского режима, вызвало гнев Америки и сирийской оппозиции, которая пользуется поддержкой Запада. США и их союзники в лице Саудовской Аравии, Катара и в некоторой степени Турции во что бы то ни стало хотят свести женевские переговоры к созданию переходного правительства, а если быть до конца точным – посадить на место Асада сирийский вариант «Братьев-мусульман». Если это получится, то гражданская война в Сирии разгорится до последнего сирийца и тогда уже не будет ни победителей, ни побежденных. Уже самая радикальная группировка «Исламское государство Ирака и Леванта» запретила на подконтрольной территории музыку и курение. Что будет потом – догадаться несложно – достаточно вспомнить Афганистан во время правления Талибан. Кстати, и отсутствие джихадистов на конференции тоже ни к чему хорошему не приведет. И сирийская правительственная делегация, и оппозиция будут стоять на своем. Фактически, это будет диалог немого с глухим.
И ведь что интересно – режим в Иране светским никак не назовешь, но там до таких крайностей как-то не доходят, а шииты не меньшие мусульмане, чем сунниты. Но джихадистские группировки – это самое страшное зло для Ближнего Востока и пока они пользуются непонятно почему поддержкой Запада, о мире и спокойствии можно забыть. Что стало с Ливией, Тунисом, Ираком? Этих государств как таковых уже нет. Если все пойдет таким же путем, о Сирии тоже можно забыть.
Между тем, официальный представитель ООН Мартин Несирки заявил, что Вашингтон дал ясно понять, что условием для участия Ирана в мирных переговорах по Сирии является принятие договоренностей «Женева-1», состоявшейся в июне 2012 года. Генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун посчитал, что Иран принимает это условие, после того как в ходе частных бесед его заверили в этом высокопоставленные представители Тегерана, и пригласил Иран на переговоры.
Однако в понедельник Иран сделал ряд заявлений, отвергнув любые предварительные условия его участия в конференции. А Иран всего лишь сказал, что о переходном правительстве говорить не будет, а обсуждать вопросы прекращения огня будет только с представителями Сирии и оппозицией. "Поскольку Иран принял решение отказаться от базовых договоренностей, Пан Ги Мун постановил, что встреча в Монтрё состоится без участия Ирана", – сообщил Несирки.
Представители США приветствовали решение об исключении Тегерана из переговорного процесса, выразив надежду, что теперь участники конференции смогут сосредоточиться на решении ключевых проблем. Это еще раз подтверждает, что Соединенные Штаты совершенно не искренни ни в вопросах соблюдения договоренностей по ядерной программе в Женеве, достигнутой 24 ноября 2013 года. США не нужно, чтобы Иран выполнял договоренности. Вернее, это не нужно Саудовской Аравии и Турции, а администрация Обамы в последнее время все больше и больше склоняется именно в их сторону. Иран же, как сильный региональный игрок, тихо-тихо может вытеснить Турцию и саудовцев с первой позиции. Хотя на первой позиции эти две страны и не были. Но в любом случае, на сегодняшний день шииты более вменяемы, чем сунниты.