«Ժնև-2-ի» շեմին Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը հարցազրույց է տվել AFP գործակալությանը, որտեղ գնահատական է տրվում ընդդիմությանն ու Արևմուտքի երկրներին: Մասնավորապես Ասադը նշել է, որ Սաուդյան Արաբիայի, Քաթարի ու Թուրքիայի շահերը հակասում են Սիրիայի շահերին: «Այդ պետությունները սատարում են ահաբեկիչներին, նրանք իրենց ավանդն ունեն Սիրիայում արյունահեղության մեջ: Ինչ վերաբերում է շահերին, ապա պետք է հարցնեմ ինքս ինձ. արդյո՞ք Սիրիայի ժողովուրդն ընդհանուր շահեր կունենա այդ երկրների հետ այն ամենից հետո, ինչ կատարվեց, այսքան արյուն հեղելուց հետո: Ես չեմ ցանկանում պատասխանել Սիրիայի ժողովրդի փոխարեն: Եթե մարդիկ գտնեն, որ կան ընդհանուր շահեր, և այդ երկրները կփոխեն իրենց վարած քաղաքականությունն ու կհրաժարվեն ահաբեկչությանը սատարելուց, ապա, միանգամայն հավանական է, որ Սիրիայի ժողովուրդը կարող է համաձայնվել նրանց հետ հարաբերությունների վերականգնմանը: Ես որպես նախագահ չեմ կարող միանձնյա պատասխան տալ սիրիացի ժողովրդի անունից: Դա պետք է լինի քաղաքացիների որոշումը»,-ասել է Ասադը:
Անդրադառնալով Ֆրանսիայի դիրքորոշմանը՝ Սիրիայի նախագահը նշել է, որ 2011 թ. ի վեր Ֆրանսիան կատարում է Սիրիայում արևմտյան քաղաքականության շահերն առաջ տանողի դերը, երբ նախագահ դարձավ Սարկոզին: Այդ դերը նա ստանձնել էր ԱՄՆ հորդորով: Ֆրանսիայի ու Բուշի վարչակազմի միջև պայմանավորվածություն կար այդ հարցում, քանի որ Ֆրանսիան, որն արաբների ու Սիրիայի վաղեմի գործընկերն էր, հարմար էր այդ դերի համար: «Այն ժամանակ Սիրիայից պահանջեցին Իրանին ու «Հեզբոլլահին» դեմ դուրս գալ և դադարեցնել աջակցությունը դիմադրության ուժերին տարածաշրջանում: Բայց այդպիսի քաղաքականությունը հաջողությամբ չպսակվեց, քանի որ նպատակներն ակնհայտ էին: Այն ժամանակ էլ սկսվեց այսպես կոչված «արաբական գարունն» ու Ֆրանսիան, չկարողանալով կատարել ԱՄՆ-ին տված խոստումը, սկսեց Սիրիային դեմ գործել: Ահա ինչու փոխվեց Ֆրանսիայի դիրքորոշումը 2011 թվականին: Այն ժամանակվանից ի վեր, երբ 2001 թվականին ահաբեկչական հարձակում կատարվեց Նյու Յորքում, չկա ոչ մի եվրոպական քաղաքականություն և եվրոպական լուծում, եթե խոսելու չլինենք 90-ականների մասին: Արևմուտքում կա միայն ամերիկյան քաղաքականություն, որն առաջ են տանում մի քանի եվրոպական երկրներ: Դա տեսանելի է մեր տարածաշրջանի օրինակով: Այսօր մենք տեսնում ենք նույնը՝ կամ եվրոպական քաղաքականությունը ձևավորվում է ամերիկյան հովանու տակ, կամ ամերիկյան քաղաքականությունն եվրոպացիներն ընդունում են որպես սեփականը:
Ես չեմ հավատում, որ Եվրոպան, մասնավորապես Ֆրանսիան, կարող է ինչ-որ առանցքային դերակատարություն ունենալ Սիրիայի կամ հարևան երկրների ապագայում: Գոյություն ունի միայն մեկ պատճառ. արևմտյան պաշտոնյաները կորցրել են վստահությունը: Նրանք արդեն չեն առաջնորդվում երկակի չափանիշներով, նրանք արդեն եռակի ու քառակի չափանիշներ ունեն: Նրանք ամեն տեսակի չափանիշներ ունեն յուրաքանչյուր քաղաքական իրավիճակի համար: Նրանք կորցրել են վստահությունը, նրանք ծախեցին իրենց սկզբունքները շահերի դիմաց, ուստի նրանց հետ անհնար է հետևողական քաղաքականություն վարել: Վաղը նրանք կարող են անել միանգամայն հակառակը: Ուստի, չեմ կարծում, որ Ֆրանսիան ինչ-որ դերակատարություն կունենա ապագայում, եթե լիովին չվերանայի իր քաղաքականությունը և իրոք անկախ պետություն չդառնա, ինչպիսին նախկինում էր»,-ասել է Ասադը:
Նա նաև նշել է, որ արևմտյան պաշտոնյաներն ամենևին չեն հասկանում, թե ինչ է կատարվում տարածաշրջանում, նրանք ունակ չեն տեսնելու ներկան ու ապագան: Ասադը գտնում է, որ նրանք միշտ շատ ուշ են գիտակցում շատ բաներ, երբեմն, միայն այն ժամանակ, երբ իրողությունն արդեն ամբողջապես փոխվել է: «Եվ շատ դժվար է հասկանալ՝ դա նավթադոլարների ազդեցությունն է համաշխարհային ասպարեզում: Օրինակ, Քաթարը մարգինալ պետությունից վերածվեց կարևոր ուժի, իսկ Ֆրանսիան դարձավ Քաթարի քաղաքականության կամակատարը: Նույնը տեղի է ունենում Ֆրանսիայի ու Սաուդյան Արաբիայի միջև: Ի՞նչ կարող են նավթադոլարներն անել արևմտյան երկրների հետ, հատկապես Ֆրանսիայի հետ, եթե նրանք ծախում են իրենց սկզբունքներն ու Ֆրանսիական հեղափոխության սկզբունքները մի քանի միլիոն դոլարով: Կան շատ այլ բաներ, որոնք դժվար է հասկանոլ ու ընդունել»:
Ինչ վերաբերում է առաջիկա «Ժնև-2» խորհրդաժողովին, ապա նախագահ Ասադը նշել է, որ ամենակարևորն այն է, որ Ժնևի խորհրդաժողովը հստակ արդյունքներ ունենա Սիրիայում ահաբեկչության դեմ պայքարի առումով: «Մասնավորապես, նա պետք է հաստատի, որ հարկավոր է ճնշում գործադրել այն երկրների հանդեպ, որոնք ահաբեկչություն են արտահանում, գրոհայինների են գործուղում, փող ու զենք են մատակարարում ահաբեկչական կազմակերպություններին: Այդպիսի պետություններ են Սաուդյան Արաբիան, Թուրքիան ու, անշուշտ, արևմտյան երկրները: Դա ամենակարևոր արդյունքը կարող է լինել, որը կարող է ունենալ Ժնևի խորհրդաժողովը: Ցանկացած քաղաքական որոշում առանց ահաբեկչության դեմ պայքարի ոչ մի նշանակություն չի ունենա: Չի կարող քաղաքական գործընթաց լինել, երբ ամենուր գործում են ահաբեկիչները, ոչ միայն Սիրիայում, այլ նաև հարևան երկրներում: Եթե քաղաքական տեսակետից մոտենանք, ապա «Ժնև-2»-ը կարող է իր ավանդն ունենալ սիրիացիների միջև երկխոսության առումով: Սիրիայում պետք է ներսիրիական գործընթաց գնա, իսկ «Ժնև-2»-ը կարող է միայն սատարել դրան, բայց չի կարող փոխարինել»,-ասել է Սիրիայի նախագահը:
Ասադը նշել է, որ չի տեսնում վարչապետի պաշտոնում, օրինակ, Ահմադ Ջարբուին կամ Մուազ ալ Հաթիբին: Ըստ նրա, այդ մարդիկ չեն ներկայացնում Սիրիայի ժողովրդին կամ նրա մի մասը: «Պատկերացնում են արդյո՞ք իրենք իրենց այդ պաշտոնում, որոնք ստեղծել են այդ կառույցները: Դա վերադարձնում է մեզ նույն հարցին. այդ խմբերից յուրաքանչյուրը ներկայացնում է իրեն ստեղծած երկիրը: Սա առաջինը: Երկրորդը՝ ենթադրենք, մենք պայմանավորվել ենք կառավարության կազմում այդ անձանց ընդգրկելու մասին: Ի՞նչ եք կարծում, նրանք կհամարձակվեն Սիրիա գալ: Իհարկե, ոչ: Անցայլ տարի նրանք պնդում էին, թե վերահսկում են Սիրիայի տարածքի 70 տոկոսը, բայց նույնիսկ այն ժամանակ նրանք չհանդգնեցին մեկնել այն շրջաններ, որոնք իբր վերահսկում էին: Նրանք ժամանում են սահմանի մոտ 30-րոպեանոց ֆոտոսեսիայի համար, հետո փախչում են: Ինչպե՞ս նրանք կարող են նախարարներ լինել: Կարո՞ղ է արդյոք օտարերկրացին Սիրիայի նախարար դառնալ: Ահա թե ինչու են այդ առաջարկներն անիրական, դրանք լավ կատակի են նման»,-ասել է Ասադը:
Հարցազրույցի վերջում Ասադը նշել է, որ Ռուսաստանի, Չինաստանի ու Իրանի աջակցությունը կարևոր էր, առանց որի, հավանաբար, ամեն ինչ շատ ավելի բարդ կլիներ: Ինչպե՞ս: Հիմա դժվար է ասել: «Ինչ անձամբ ինձ է վերաբերվում, ապա եթե Սիրիայի ժողովուրդն այլ նախագահ ուզի, ես խնդիր չունեմ: Ես այն մարդը չեմ, որը կառչում է իշխանությունից: Անձամբ ինձ համար դա խնդիր չէ»,-ասել է Բաշար Ասադը:

Накануне «Женевы-2» президент Сирии Башар Асад дал интервью агентству AFP, в котором были даны оценки как оппозиции, так и странам Запада. В частности, Асад подчеркнул, что интересы Саудовской Аравии, Катара и Турции диаметрально противоположны интересам Сирии. «Эти государства поддерживают терроризм, они внесли свой вклад в кровопролитие в Сирии. Что же касается интересов, то мы должны спросить себя: будет ли сирийский народ иметь общие интересы с этими странами после всего, что случилось, после всей пролитой крови? Я не хочу отвечать за сирийский народ. Если люди посчитают, что есть общие интересы с этими государствами, и если эти страны изменят свою политику и откажутся от поддержки терроризма, то, вполне вероятно, что сирийский народ может согласиться на восстановление с ними отношений. Я как президент не могу единолично отвечать от имени всего сирийского народа в такое время. Это должно быть решением граждан», – сказал Асад. Он также подчеркнул следующее обстоятельство -дикость и жестокость террористов. "Их жестокость напоминает ту, которая царила в средневековой Европе более 500 лет назад. Она напоминает также о массовых убийствах, совершенных турками, когда они уничтожили полтора миллиона армян и полмиллиона православных сирийцев на территории Сирии и Турции", – сказал Башар Асад.
В то же время, говоря о позиции Франции, президент Сирии подчеркнул, что с 2011 года Франция была назначена на эту роль проводника западной политики в Сирии Соединенными Штатами Америки, когда Саркози стал президентом. Между Францией и администрацией Буша существовала договоренность по этому поводу, так как Франция, которая является давним партнером арабов и Сирии, подходила на данную роль. «В то время от Сирии требовали выступить против Ирана и "Хизбаллы" и прекратить поддержку сил сопротивления в регионе. Но такая политика не увенчалась успехом, потому что ее цели были совершенно очевидны. Тогда и началась так называемая "арабская весна", и Франция, не сумев выполнить данное США обещание, начала действовать против Сирии. Вот что является причиной того, что позиция Франции в 2011 году изменилась. С тех пор, как в 2001 году состоялась террористическая атака на Нью-Йорк, не было никакой европейской политики и европейских решений (если не говорить про 90-е годы). На Западе есть только американская политика, которая проводится некоторыми европейскими странами. Это видно по тому, как за последнее десятилетие решались вопросы нашего региона.Сегодня мы видим то же самое: либо европейская политика формируется с американского благословения, либо американская политика принимается европейцами как своя собственная. Я не верю, что Европа, в частности, Франция, способна играть какую-либо роль в будущем Сирии или соседних стран. Существует еще одна причина: западные чиновники утратили кредит доверия. Они уже руководствуются не двойными стандартами – у них тройные и четвертные стандарты. У них есть все виды стандартов для каждой политической ситуации. Они потеряли доверие, они продали свои принципы в обмен на интересы, и поэтому с ними невозможно выстраивать последовательную политику. Завтра они могут сделать противоположное тому, что делают сегодня. Поэтому я не думаю, что Франция будет играть какую-либо роль в ближайшем будущем, если она не изменит полностью свою политику и не станет по-настоящему независимым государством, каким была раньше», – сказал Асад.
Он также отметил степень непонимания западными чиновниками того, что происходит в регионе, их неспособность видеть настоящее и будущее. Асад считает, что они всегда очень поздно осознавали многие вещи, иногда после того, как реальность полностью изменится. «И очень трудно понять, – это степень влияния нефтедолларов на мировой арене. Например, Катар превратился из маргинального государства в одну из важнейших сил, а Франция стала проводником катарской политики. То же самое происходит между Францией и Саудовской Аравией. Что могут нефтедоллары сделать с западными чиновниками, особенно во Франции, если они продают свои принципы и принципы Французской революции за несколько миллиардов долларов? Это – только несколько моментов, есть многое другое, что трудно понять и принять».
Что касается предстоящей конференции «Женева-2», то президент Асад заметил, что самое главное- это то, что Женевская конференция должна дать четкие результаты, касающиеся борьбы с терроризмом в Сирии. «В частности, она должна подтвердить необходимость оказать давление на те страны, которые экспортируют терроризм, направляют боевиков, снабжают деньгами и оружием террористические организации. Это такие государства, как Саудовская Аравия, Турция и, конечно же, западные страны, которые обеспечивают политическое прикрытие террористическим организациям. Это самое важное решение, самый важный результат, который может дать Женевская конференция. Любое политическое решение без борьбы с терроризмом не имеет никакого значения. Не может быть никакого политического процесса, когда повсюду действует терроризм – не только в Сирии, но и в соседних странах. Если рассматривать вопрос с политической стороны, то "Женева-2" может внести свой вклад в процесс диалога между сирийцами. В Сирии должен проходить внутрисирийский процесс, а "Женева-2" может лишь поддержать его, но не может стать заменой для него», – сказал сирийский президент.
Однако он подчеркнул, что не видит премьер-министром к примеру, Ахмада Джарбу или Mуаза Аль-Хатыба. По его словам, эти люди не представляют сирийский народ или хотя бы часть сирийского народа. «Представляют ли они даже сами себя или же являются представителями государств, которые создали их структуры? Это возвращает нас к тому, о чем я уже говорил ранее: каждая из этих групп представляет страну, которая их создала. Участие каждого из этих лиц означает участие каждого из этих государств в сирийском правительстве. Это, во-первых. Во-вторых, давайте предположим, что мы договорились об участии этих лиц в правительстве. Как вы думаете, они осмелятся приехать в Сирию, чтобы принять участие в работе правительства? Конечно же, не осмелятся. В прошлом году они утверждали, что контролируют 70% территории Сирии, но даже тогда они не смели приехать в те районы, которые якобы контролировали. Они приезжают к границе для 30-минутной фотосессии, а затем убегают. Как они могут быть министрами в правительстве? Может ли иностранец стать сирийским министром? Вот почему эти предложения совершенно нереалистичны, но они являются хорошей шуткой», – сказал Асад.
В конце интервью Башар Асад подчеркнул, что поддержка России, Китая и Ирана была важна и внесла свой вклад в стойкость Сирии. Без этой поддержки, вероятно, все было бы гораздо сложнее. Как именно? Трудно предположить на данном этапе. «Что касается лично меня, то если сирийский народ захочет другого президента, то у меня нет с этим проблем. Я не тот человек, который цепляется за власть. Для меня лично с этим нет проблем», – подчеркнул Башар Асад.
За время конфликта в Сирии, начавшегося в марте 2011 года, погибло свыше 125 тысяч человек, более 4,2 миллиона человек стали беженцами на сирийской территории, два миллиона человек бежали в соседние страны. Основная нагрузка по приему беженцев легла на Иорданию, Ирак, Ливан и Турцию. Общая численность населения Сирии до начала конфликта составляла 20 миллионов человек.