22 Հունվար 2014 - 08:02 AMT
Մայդանի ինքնապաշտպանության շտաբը հաստատել է տեղեկատվությունը 22-ամյա ակտիվիստի մահվան մասին, որը տուժել էր Կիևում Գրուշևսկու փողոցում բախումների ժամանակ: Մինչ այդ, սոցիալական ցանցերում այս գիշեր արդեն հաղորդագրություններ հայտնվեցին, որ երիտասարդը մահացել է հիվանդանոցում, հայտնում է «Սեգոդնյա» պարբերականը: Ասվում է, որ հունվարի 20-ին բախումների ժամանակ նա վայր է ընկել «Դինամո» մարզադաշտի 13-մետրանոց սյունից, որտեղից ցուցարարները պայթուցիկով շշեր էին նետում միլիցիայի վրա: Նրան տեղափոխել էին հիվանդանոց ոտքի ու ձեռքի կոտրվածքների կասկածով:
Ավելի ուշ ԶԼՄ-ները հայտնեցին ևս մեկ զոհվածի մասին: Երիտասարդը 4 վիրավորում էր ստացել և մահացել է հունվարի 22-ի առավոտյան: Հաղորդագրությունում ասվում է, որ բուժկետ են եկել, որտեղ, ըստ բժիշկների, գտնվում է զոհված ցուցարարը, միլիցիայի աշխատակիցներ ու դատական փորձագետ: Այլ տեղեկատվություն երիտասարդի մահվան մասին չկա:
Ինչպես հայտնում է «Ուկրաինական պրավդան» սեփական աղբյուրների վրա հղումով, երիտասարդը, որին սպանել են Գրուշևսկու փողոցում, Սերգեյ Նիկոյանն է: «Դա Նիկոյան Սերգեյն է՝ Եվրամայդանի ակտիվ մասնակիցը»,- ասել է զրուցակիցը՝ հավելելով, որ Սերգեյը պարանոցի և գլխի վիրավորում է ստացել: Հայտնի չէ, թե հատկապես ինչ զենքից են կատարվել կրակոցները, դա պարզ կդառնա միայն հերձումից հետո:
Այնուհետև Ուկրաինայում ՀՀ դեսպանությունը հաստատեց Նիկոյանի մահվան լուրը: Ըստ ՀՀ ԱԳՆ-ի, Կիևում զհոված Սերգեյ Նիկոյանը Ուկրաինայի քաղաքացի է:
Ավելի վաղ, դեկտեմբերին Սերգեյի մասնակցությամբ տեսանյութ էր նկարահանվել բարիկադների ֆոնի վրա, որտեղ նա ընթերցում է Շևչենկոյի բանաստեղծությունը: Սերգեյը Եվրամայդանի պաշտպաններից մեկն էր, 20-ամյա հայ երիտասարդ Դնեպրոպետրովսկից: Նա պատմել է, որ հեցն սկզբից հեռուստացույցով հետևել է Մայդանի վերաբերյալ նորություններին ու չի կարողացել քնել գիշերները: Դեկտեմբերի 8-ին նա մեկնել է Կիև՝ Եվրամայդանին մասնակցելու նպատակով: Սերգեյը քնում էր վրանում կամ արհմիությունների տանը: Այն հարցին, թե ինչու է նա եկել Մայդան, Սերգեյը պատասխանում էր. «Սա նաև իմ ապագան է, ես այս երկրում եմ ապրում»:
Բախումները Կիևի կենտրոնի Գրուշևսկու փողոցում սկսվեցին հունվարի 19-ին՝ «ժողովրդական հավաքից» հետո, որին մասնակցեց մոտ 500 հազար մարդ: Ցուցարարների մի մասը փորձեց ճեղքել միլիցիայի աշխատակիցների պատնեշը, որոնք պաշտպանում էին կառավարական շենքերը: Ըստ պաշտոնական տվյալների, բախումներում տուժել է մոտ 100 ակտիվիստ ու միլիցիայի 163 աշխատակից: Ընդդիմությունը հայտարարել է 1,5 հազար տուժածների մասին:
Ցուցարարները ուժային կառույցների աշխատակիցների ուղղությամբ Մոլոտովի «կոկտեյլներ» էին նետում, իսկ «Բերկուտը» պատասխանում էր կրակոցներով տրավմատիկ զենքից: Գրուշևսկու փողոցում, «Դինամո» մարզադաշտի մոտ իսկական մարտ էր մի քանի տասնյակ ցուցարարների ու ուժայինների միջև: Իրավապահները բարձրաձայն սպառնալիքներ էին հասցեագրում բարիկադի հակառակ կողմում գտնվողներին: Ընդ որում, ուժայինները կրակում էին ոչ միայն նրանց վրա հարձակված ցուցարարների ուղղությամբ, այլև անցորդների:
Բախումներից հետո բուժօգնության համար դիմել էր իրավապահ մարմինների 119 աշխատակից: Հիվանդանոցներ է տեղափոխվել մոտ 80 տուժած միլիցիոներ: Նրանց մոտ ախտորոշվել են գանգուղեղի փակ վնասվածքներ, կոտրվածքներ, այրվածքներ, դանակով հասցված վերքեր, թունավորումներ անհայտ նյութերով:
Բախումների հետևանքով ոստիկանություն բերման է ենթարկվել 32 մարդ: Ինչպես հայտնել են Ուկրաինայի ՆԳՆ-ում, նրանցից 22-ը ձերբակալվել են զանգվածային անկարգությունների մասին քրեական վարույթի շրջանակներում: Այս պահի դրությամբ 13 ձերբակալվածներ անցնում են գործով որպես կասկածյալներ:
Մինչդեռ, Կիևի «Եվրամայդանը» չորեքշաբթի մտադիր է հերթական մեծ հանրահավաքն և այլընտրանքային խորհրդարանի՝ Ժողովրդական ռադայի սահմանադիր ժողով անցկացնել:
Սկզբում ընդդիմադիրները մտադիր էին հունվարի 22-ին՝ Ուկրաինայի միասնության օրը, մեծ երթ կազմակերպել: Սակայն երեքշաբթի երեկոյան ընդդիմադիրները փոխեցին պլանները և «Բատկիվշչինա» կուսակցությունն իր կայքում հայտարարեց, որ ժամը 4-ին «Օկտյաբրսկի» պալատում կսկսվի սահմանադիր ժողովը, իսկ երեկոյան ժամը 6-ին Մայդանում Ժողովրդական հավաք տեղի կունենա, հայտնում է ВВС-ին:
Երեքշաբթի այդպես էլ չսկսվեցին քաղաքական ճգնաժամի կարգավորման վերաբերյալ բանակցությունները, որի մասին նախագահ Յանուկովիչն ու ընդդիմության առաջնորդները հայտարարել էին դեռ կիրակի օրը, բախումներից հետո: Ընդդիմության առաջնորդները պահանջում են, որ բանակցություններին մասնակցի Յանուկովիչը, սակայն նա խուսափում է դրանից, ընդդիմության հետ խորհրդակցությունները հանձնարարելով ԱԽ խորհրդի քարտուղար Անդրեյ Կլյուևի գլխավորած աշխատանքային խմբին:
Երեքշաբթի Կլիչկոն ներկայացել էր նախագահի նստավայր Յանուկովիչի հետ հանդիպելու համար, սակայն հանդիպումը չի կայացել վերջինիս զբաղվածության պատճառով: Կլյուևի գլխավորած խումբը դեռ միայն մեկ նախապատրաստական հանդիպում է անցկացրել ընդդիմադիրների հետ: Երեք ընդդիմադիր կուսակցությունների առաջնորդները, չկարողանալով հասնել Յանուկովիչի հետ հանդիպման, «երկրորդ էշելոնի« առաջնորդներին՝ Յուրի Լուցենկոյին, Ալեքսանդր Տուրչինովին ու այլոց են ուղարկել հանդիպման:

22 Январь 2014 - 07:23 AMT
Штаб самообороны Майдана подтвердил информацию о смерти 22-летнего активиста, пострадавшего во время столкновений на улице Грушевского в Киеве. Информация о том, что молодой человек скончался в больнице, ранее появилась в социальных сетях, сообщает издание «Сегодня» в ночь на 22 января.
Cообщается, что 20 января во время столкновений он упал с 13-метровой колоннады стадиона «Динамо», откуда манифестанты кидали в милицию бутылки с зажигательной смесью. Его госпитализировали с подозрением на перелом руки и ноги.
Имя погибшего неизвестно. Официального подтверждения его смерти пока не поступало.
Позже СМИ сообщили о еще одгом погибшем. Как сообщается во время столкновений на улице Грушевского в Киеве погиб один из протестующих. Молодой человек получил четыре огнестрельных ранения и умер утром 22 января. В сообщении уточняется, что в медпункт, где, по словам врачей, находится погибший, прибыли милиционер и судмедэксперт.
Как сообщает “Украинская правда” со ссылкой на свои источники, молодым человеком, которого застрелили на улице Грушевского, является Сергей Нигоян. "Это Нигоян Сергей – активный участник Евромайдана", – сказал собеседник, добавив, что Сергей получил одно пулевое ранение в шею, одно – в голову. Неизвестно, какие именно пули были использованы, потому что это выяснят только после вскрытия.
Ранее, в декабре, с Сергеем записали видео на фоне баррикад, где он читает Шевченко. Сергей – один из охранников Евромайдана. 20-летний парень, армянин из Днепропетровска. Он рассказывал, что с самого начала смотрел по ТВ новости о Майдане и не мог спать по ночам. И 8 декабря приехал на Евромайдан.
Сергей спал в палатке или в доме профсоюзов. На вопрос, почему приехал на Майдан, отвечал: "Это мое будущее тоже. Мне жить в этой стране".
Посольство Армении в Украине подтвердило факт гибели Нигояна. По сообщению МИД Армении, ведутся работы по уточнению гражданства погибшего.
Столкновения на улице Грушевского в центре Киева начались 19 января после «народного веча», в котором приняли участие до 500 тысяч человек. Часть демонстрантов попыталась прорвать милицейские кордоны, защищавшие правительственный квартал. По официальным данным, в столкновениях пострадали около ста активистов и 163 сотрудника милиции. Оппозиция заявляла о полутора тысячах пострадавших, пишет Lenta.ru.
Митингующие бросали в силовиков фаеры и коктейли Молотова, а "Беркут" отстреливался из травматического оружия. На улице Грушевского, напротив стадиона Динамо произошел бой между несколькими десятками протестующих и силовиками, есть раненые. Протестующие пытались добраться до ограждения и забросать сотрудников «Беркута» фаерами и коктейлями Молотова. Силовики в свою очередь вели обстрел с травматического оружия и бросали шумовые гранаты.
Также сотрудники правоохранительных органов громко кричали в адрес митингующих и угрожали расправой всем, кто находился на противоположной стороне баррикад. При этом силовики вели стрельбу не только по атаковавшим их митингующим, но и по другим людям, которые собрались рядом с местом боя.
За медицинской помощью после столкновений в центре Киева обратились 119 сотрудников правоохранительных органов. В больницы были направлены 80 пострадавших милиционеров. У них были диагностированы закрытые черепно-мозговые травмы, переломы, ожоги, колото-резаные раны и отравления неизвестными веществами. Ранее сообщалось, что со стороны демонстрантов пострадали около сотни человек.
На данный момент 13 задержанным официально присвоен статус подозреваемых.
Между тем, киевский "Евромайдан" в среду собирается провести очередной большой митинг протеста и учредительное собрание альтернативного парламента – Народной рады.
Поначалу оппозиционеры собирались провести 22 января, в День единства Украины, большое шествие. Но к вечеру вторника оппозиционеры поменяли планы, и партия "Батькивщина" объявила на своем сайте, что в 4 часа дня в Октябрьском дворце над Майданом начнется учредительное собрание, а в 6 часов вечера на самом Майдане соберется очередное Народное вече, передает ВВС.
Во вторник так и не начались переговоры об урегулировании политического кризиса, о которых президент Виктор Янукович и лидеры оппозиции объявили еще в воскресенье, вскоре после начала столкновений. Лидеры оппозиции требуют, чтобы в переговорах принял участие сам Янукович, но он уклоняется от этого, поручив консультации с оппозицией рабочей группе во главе с секретарем Совета национальной безопасности и обороны Андреем Клюевым.
Во вторник Кличко пришел в администрацию президента, чтобы встретиться с Януковичем, но тот сослался на занятость другими встречами и совещанием на тему экономического развития страны. Пока рабочая группа во главе с Клюевым провела лишь одну – подготовительную – встречу с оппозиционерами. При этом лидеры трех оппозиционных партий, не добившись участия Януковича, отправили на встречу в понедельник лидеров "второго эшелона" – Юрия Луценко, Александра Турчинова и других.