22 Հունվար 2014 - 10:39 AMT
Սիրիայի հակամարտության կարգավորմանը նվիրված «Ժնև-2» խորհրդաժողովի շեմին շվեյցարական Մոնտրյո քաղաքում խորհրդակցություններ են ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի, ՄԱԿ և ԱՊԼ հատուկ դեսպանորդի, ԵՄ արտաքին քաղաքականության գծով գերագույն ներկայացուցչի մասնակցությամբ: Պան Գի Մունը հանդիպել է Սիրիայի ընդդիմության ներկայացուցիչ Ահմադ Ջերբային:
Երկխոսությունը դժվար է սկսվում. Դամասկոսն արդեն հասկացրել է, որ չի համաձայնվի նախագահ Բաշար Ասադի պաշտոնանկությանը:
Համաժողովը, որին կմասնակցի մոտ 30 պետության ներկայացուցիչ, գրեթե ձախողման եզրին է. երբ ՄԱԿ-ը մասնակցության հրավեր ուղղեց Թեհրանին, մի շարք արևմտյան երկրներ ու Սիրիայի ընդդիմադիր ու հեղափոխական ուժերի ազգային կոալիցիան հրաժարվեցին մեկնել Մոնտրյո:
ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարը ստիպված էր հրաժարվել իր հրավերից:
Թեհրանի մասնակցության անհրաժեշտությունը պնդում էր Մոսկվան, սակայն ռուսական կողմը որոշեց չսրել իրավիճակը: Մոնտրյոյում անվտանգության ուժեղացված միջոցներ են ձեռնարկված:
Վերլուծաբանները մեծ հույսեր չունեն, թե Շվեյցարիայում կարող է փոխզիջում գտնվել և Սիրիայի իշխանությունների ու ընդդիմության միջև հաշտեցումը հնարավոր է: Բանակցությունները մթագնեց նաև նախօրեին հրապարակված սիրիական բանտերում խոշտանգումների մասին հաղորդագրությունը: Դամասկոսն այդ մեղադրանքները հերքում է, հայտնում է euronews-ը:
Նախօրեին բրիտանական The Guardian թերթում Հաագայի դատարանի երեք նախկին դատախազները զեկույց էին հրապարակել՝ հիմնված վկայությունների ու Դամասկոսում անհայտ աղբյուրի տասնյակ հազարավոր լուսանկարների վրա: Սիրիական բանակի այդ դասալիքը լուսանկարել է քաղաքային բանտի 11 հազար կալանավորի մարմինները, որոնք մահվանից հետո տեղափոխվել են դիահերձարան: Մեծ մասը մահացել է կտտանքներից ու հյուծվածությունից:
Զեկույցը պատվիրել էր Լոնդոնում գործող ինչ-որ խոշոր իրավաբանական գրասենյակ, որը ներկայացնում է Քաթարի շահերը, գրում է պարբերականը: Այժմ փաստաթղթերն ուղարկվում են ՄԱԿ, տարբեր երկրների կառավարություններին ու իրավապաշտպան կազմակերպություններին: «Հավանաբար, հրապարակման ժամանակը հատուկ է ընտրված՝ «Ժնև-2»-ի շեմին», գրում է The Guardian-ը:

В преддверии конференции по мирному урегулированию сирийского конфликта в швейцарском Монтре прошли консультации сторон с участием генерального секретаря ООН, спецпосланника ООН и ЛАГ и Верховного представителя ЕС по внешней политике. Пан Ги Мун встретился с представителем сирийской оппозиции Ахмадом Джерба.
Диалог начинается трудно – власти Дамаска уже дали понять оппозиции, что не согласятся на отставку президента Башара Асада.
Форум, в котором примут участие представители более 30 государств, едва не оказался под угрозой срыва: после того как ООН пригласила принять участие в конференции Тегеран, ряд западных стран и Национальная коалиция оппозиционных и революционных сил Сирии отказались ехать в Монтре.
Генеральному секретарю ООН пришлось срочно отзывать приглашение.
На привлечении Тегерана к переговорам настаивала Москва, однако российская сторона решила не накалять ситуацию. В Монтре, где проходят переговоры, предприняты усиленные меры безопасности.
Аналитики не возлагают больших надежд на то, что в Швейцарии смогут найти компромисс и примирить сирийские власти и оппозицию. Переговоры омрачены и обнародованной накануне информацией о пытках в сирийских тюрьмах. Дамаск эти обвинения опровергает, передает euronews.
Накануне в британской газете The Guardian три бывших прокурора гаагского суда опубликовали доклад , основанный на свидетельствах и десятках тысяч фотографий анонимного источника в Дамаске. Этот дезертир из рядов сирийской армии сфотографировал тела 11 тысяч заключенных городской тюрьмы, доставленных после смерти в больничный морг. Большинство погибли от пыток и истощения. Доклад был заказан некой крупной юридической фирмой из Лондона, которая представляет интересы Катара, продолжает издание. Сейчас документ посылают в ООН, в правительства разных стран и правозащитные организации. "Как представляется, время его публикации выбрано специально – к мирной конференции "Женева-2", пишет The Guardian.