Ուկրաինայի վարչապետ Նիկոլայ Ազարովը Կիևի կենտրոնում անկարգությունների մասնակիցներին ահաբեկիչներ է անվանել, հայտնում է «Ունիան»-ը:
«Մայդանի մասնակիցների ծայրահեղական հատվածի ծայրահեղ աջակողմյան գրոհայինները զանգվածային անկարգություններ են հրահրել Կիևի կենտրոնում: Ահաբեկիչների ցինիզմն ու բարոյազրկությունն այն աստիճանի է հասել, որ նրանք «Մոլոտովի կոկտեյլներ» են նետում կենդանի մարդկանց վրա: Իսկ այս գիշեր Մայդանի ահաբեկիչները ներխուժել են հյուրանոցներ, ծեծի ենթարկելով մի քանի տասնյակ քաղաքացիների, որոնց հակառակորդ էին համարում»,-հայտարարել է վարչապետը՝ բացելով կառավարության նիստը: Ազարովը նշել է, որ ակտիվիստներին, որոնք արդեն մի քանի օր է առճակատման մեջ են իրավապահների հետ Գրուշևսկու փողոցում, «չի կարելի համարել խաղաղ ցուցարարներ»՝ ասելով, որ նրանք հանցագործներ են, որոնք պետք է պատասխան տան իրենց գործողությունների համար:
«Նրանք սպառնում են ցանկացած քաղաքացու կյանքին, ըստ իրենց հայեցողության, թշնամիներ ընտրելով»,-հավելել է վարչապետը: Անկարգությունները Կիևում սկիզբ են առել հունվարի 19-ին, երբ «ժողովրդական հավաքից» հետո ցուցարարների մի մասը փորձել է ճեղքել միլիցիայի աշխատակիցների պատնեշը, որոնք պաշտպանում էին կառավարական շենքերը: Ըստ պաշտոնական տվյալների, բախումներում տուժել է շուրջ 100 ակտիվիստ ու միլիցիայի 163 աշխատակից: Ընդդիմությունը հայտարարել է 1,5 հազար տուժածների մասին, գրում է Lenta.ru-ն:
Ցուցարարներն ուժային կառույցների աշխատակիցների ուղղությամբ Մոլոտովի «կոկտեյլներ» էին նետում, իսկ «Բերկուտը» պատասխանում էր կրակոցներով տրավմատիկ զենքից: Գրուշևսկու փողոցում, «Դինամո» մարզադաշտի մոտ իսկական մարտ տեղի ունեցավ մի քանի տասնյակ ցուցարարների ու ուժայինների միջև: Իրավապահները բարձրաձայն սպառնալիքներ էին հասցեագրում բարիկադի հակառակ կողմում գտնվողներին: Նրանք ռետինե փամփուշտներ, լուսա-աղմկային նռնակներ ու արցունքաբեր գազ են օգտագործել:
Ըստ պաշտոնական տվյալների, դիմակայության ժամանակ երկու կողմից տուժել է 250 մարդ: Ընդդիմությունը հայտարարում է, որ բուժօգնության համար դիմել են մոտ 1,5 հազար ցուցարարներ, որոնք, սակայն, հրաժարվել են պետական հիվանդանոցներ տեղափոխվելուց:
Հունվարի 22-ի առավոտյան հայտնի դարձավ, որ տուժածներից երկուսը մահացել են՝ մեկը վայր է ընկել բարձր սյունից, մյուսը մահացել է կրակոցից (այս տեղեկատվությունը ստուգվում է): Մի շարք ԶԼՄ-ներ հայտնել են Գրուշևսկու փողոցում ևս մեկ՝ երրորդ զոհի մասին, որն, ըստ ականատեսների, վիրավորվել էր հրազենից: Պաշտոնապես այդ տեղեկությունները չեն հաստատվել: Միլիցիան հայտարարել է, որ ներքին զորքերը Կիևում հրազեն չեն կիրառել:
Մինչդեռ ՌԴ Պետդումայում քվեարկության է դրվել Ուկրաինայի վերաբերյալ հայտարարությունը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»: Փաստաթուղթը, որով արևմտյան քաղաքական գործիչներին կոչ է արվում չմիջամտել պետության ներքին ինքնիշխան գործերին, ստացել է 388 պատգամավորի աջակցութունը:
«Ուկրաինայում իրավիճակի սրման համար ընդդիմության ծայրահեղական մասից բացի պատասխանատու են նաև արևմտյան քաղաքական գործիչները, որոնք կոպտորեն միջամտում են ինքնիշխան Ուկրաինայի ներքին գործերին, որոնք ելույթ են ունենում ընդդիմության կազմակերպած հանրահավաքներում»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Պետդուման ընդունած փաստաթղթում զգուշացնում է, որ անթույլատրելի է Ուկրաինային «աշխարհաքաղաքական ընտրություն պարտադրել հօգուտ Եվրամիության հետ ասոցացման» և ուշադրություն է հրավիրում այն հանգամանքին, որ «Ռուսաստանի ու Ուկրաինայի ժողովրդների համագործակցությունը միշտ եղել և հիմք է հանդիսանում ցանկացած մարտահրավերների ու սպառնալիքների հաղթահարման համար»: Պատգամավորները հավանություն են տվել Ուկրաինային հատկացված կայունացման վարկին և գազի գնի նվազմանն «առանց որևէ քաղաքական պայմանի՝ աջակցելով Ուկրաինայի եղբայրական ժողովրդին»:
Եվրաինտեգրման օգտին ու Ուկրաինայի իշխանությունների հրաժարականի պահանջով զանգվածային ակցիաներն Ուկրաինայում սկսվեցին 2013 թվականի ավարտին: Դեկտեմբերին Մայդան, որտեղ հավաքվում էին ընդդիմադիրները, այցելեցին ԵՄ արտաքին քաղաքականության ղեկավար Քեթրին Էշթոնն ու ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Վիկտորիա Նուլանդը: 2014 թվականի հունվարի կեսին Ուկրաինայում մի շարք օրենքներ ընդունվեցին, որոնք ընդդիմությունը բռնատիրական համարեց, իրավիճակն երկրում սրվեց: Հունվարի 19-ին հանրահավաքը Կիևի կենտրոնում վերաճեց բախումների ոստիկանության հետ, որի արդյունքում հարյուրավոր մարդիկ տուժեցին երկու կողմից:

Премьер-министр Украины Николай Азаров назвал участников беспорядков центре Киева, террористами. Об этом сообщает УНИАН.
«Организованные ультраправые боевики радикальной части участников Майдана совершили в центре Киева массовые беспорядки. Цинизм и аморальность террористов дошли до того, что они бросают «коктейли Молотова» в живых людей. А сегодня ночью террористы с Майдана врывались в отели, захватили несколько десятков граждан, которых они считают своими оппонентами, и жестоко их избили», — заявил премьер, открывая заседание правительства. Азаров подчеркнул, что активистов, которые уже несколько дней противостоят силовикам на улице Грушевского, «нельзя назвать мирными протестующими и митингующими», и что они — преступники, которые должны ответить за свои действия.
«Они угрожают жизни вообще любого гражданина, по своему усмотрению определяя врагов», — добавил премьер. Беспорядки в Киеве продолжаются с 19 января, когда после очередного «народного веча» часть демонстрантов попыталась прорвать милицейское оцепление в правительственном квартале. Активисты забрасывали силовиков бутылками с зажигательной смесью, петардами, камням и палками. Стражи порядка применили против них резиновые пули, свето-шумовые гранаты и слезоточивый газ.
По официальным данным, в ходе противостояния пострадали с обеих сторон более 250 человек. В оппозиции заявляют, что за медицинской помощью обратились до полутора тысяч протестующих, которые, однако, отказались ехать в государственные больницы.
К утру 22 января стало известно о двух погибших демонстрантах — один из них упал с колонны, второй якобы был застрелен (эта информация проверяется). Как сообщает “Украинская правда” со ссылкой на свои источники, молодым человеком, которого застрелили на улице Грушевского, является Сергей Нигоян. "Это Нигоян Сергей – активный участник Евромайдана", – сказал собеседник, добавив, что Сергей получил одно пулевое ранение в шею, одно – в голову. Неизвестно, какие именно пули были использованы, потому что это выяснят только после вскрытия.Посольство Армении в Украине подтвердило факт гибели Нигояна. По сообщению МИД Армении, ведутся работы по уточнению гражданства погибшего.
Ряд СМИ сообщили о третьем погибшем на улице Грушевского, который, со слов очевидцев, также получил огнестрельное ранение. Официального подтверждения этих данных нет. В милиции между тем заявили, что огнестрельное оружие работниками внутренних дел в центре Киева не применялось.
В свою очередь, депутаты Госдумы РФ проголосовали за заявление по Украине, сообщает РИА Новости. Документ, призывающий западных политиков не вмешиваться во внутренние суверенные дела государства, поддержали 388 депутатов.
«Ответственность за обострение ситуации на Украине помимо представителей экстремистской части оппозиции несут и западные политики, грубо вмешивающиеся во внутренние дела суверенной Украины, выступающие на митингах, организованных оппозицией», — говорится в заявлении.
Госдума в принятом документе предупреждает о недопустимости навязывания Украине «геополитического выбора в пользу ассоциации с Европейским союзом» и обращает внимание на то, что «сотрудничество народов России и Украины всегда было и остается основой для преодоления любых вызовов и угроз». Депутаты поддерживают стабилизационный кредит, выданный Украине, и снижение цен на газ «без каких-либо политических условий в целях поддержки братского украинского народа».
Массовые акции в поддержку евроинтеграции и за отставку нынешнего руководства Украины начались в конце 2013 года. В декабре на Майдан Незалежности в центре Киева, где собрались оппозиционеры, приезжали глава дипломатии Евросоюза Кэтрин Эштон и помощник госсекретаря США Виктория Нуланд. В середине января 2014 года на Украине был принят ряд законов, которая оппозиция назвала диктаторскими, и ситуация в стране обострилась. 19 января митинг в центре Киева перерос в столкновения с полицией, в результате чего пострадали несколько сотен человек с обеих сторон.