«Ուդառ» կուսակցության ղեկավար Վիտալի Կլիչկոն կոչ է արել ուկրաինացիներին հինգշաբթի՝ հունվարի 23-ին, դուրս գալ «նախազգուշական գործադուլի»: Այդ մասին նա գրել է Twitter-ում հունվարի 22-ի երեկոյան: Ինչպես գրում է «Ուկրաինսկայա պրավդան», հինգշաբթի պետք է տեղի ունենա նախագահ Յանուկովիչի հետ բանակցությունների երկրորդ փուլը, իսկ ընդդիմությունն առաջարկում է նախազգուշական գործադուլ հայտարարել:
«Դուրս եկեք կես ժամով, մեկ ժամով, եթե հնարավորություն կա: Դիմելով ղեկավարությանը՝ դուրս եկեք, ցույց տվեք ձեր տեսակետը, ձեր դիմադրությունը»,-կոչ է արել նա: «Հեռաձայնեք ընկերներին: Դա կարևոր է անել, կարևոր է ցույց տալ իշխանություններին»,-հավելել է նա: Կլիչկոն նշել է, որ համաուկրաինական գործադուլ է նախապատրաստվում: Նա հորդորել է հրապարակում հավաքված մարդկանց փոխարինել միմյանց, տաքանալ, հետո նորից վերադառնալ: «Մենք ամեն ինչ կանենք, որպեսզի այսօր անհնար լինի ցրել Մայդանը»,-ասել է նա:
Անկարգությունները Կիևում սկիզբ առան հունվարի 19-ին, երբ «ժողովրդական հավաքից» հետո ցուցարարների մի մասը փորձեց ճեղքել միլիցիայի աշխատակիցների պատնեշը, որոնք պաշտպանում էին կառավարական շենքերը: Ըստ պաշտոնական տվյալների, բախումներում տուժել է շուրջ 100 ակտիվիստ ու միլիցիայի 163 աշխատակից: Ընդդիմությունը հայտարարել է 1,5 հազար տուժածների մասին, գրում է Lenta.ru-ն:
Ըստ փորձագետների, Ուկրաինային մեկ քայլ է բաժանում քաղաքացիական պատերազմից ու պետության փլուզումից: «Պատերազմ կլինի, իհարկե, ոչ այնպիսին, ինչպես Սիրիայում է, բայց ամեն ինչ հնարավոր է»,-ասել է PanARMENIAN.Net-ին աղբյուրը:
Եվրաինտեգրման օգտին ու Ուկրաինայի իշխանությունների հրաժարականի պահանջով զանգվածային ակցիաներն Ուկրաինայում սկսվեցին 2013 թվականի ավարտին: Դեկտեմբերին Մայդան, որտեղ հավաքվում էին ընդդիմադիրները, այցելեցին ԵՄ արտաքին քաղաքականության ղեկավար Քեթրին Էշթոնն ու ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Վիկտորիա Նուլանդը: 2014 թվականի հունվարի կեսին Ուկրաինայում մի շարք օրենքներ ընդունվեցին, որոնք ընդդիմությունը բռնատիրական համարեց, իրավիճակն երկրում սրվեց: Հունվարի 19-ին հանրահավաքը Կիևի կենտրոնում վերաճեց բախումների ոստիկանության հետ, որի արդյունքում հարյուրավոր մարդիկ տուժեցին երկու կողմից:

23 Январь 2014 - 09:22 AMT
Глава партии УДАР Виталий Кличко призвал украинцев выйти в четверг, 23 января, на «предупредительную забастовку». Об этом политик написал в своем Twitter вечером 22 января.
«Я обращаюсь к каждому: завтра в 12:00 выходите на предупредительную забастовку, чтобы выразить свою поддержку Майдану и свой протест против власти», — написал Кличко.
Как пишет «Украинская правда», в четверг должен достояться второй раунд переговоров с президентом Януковичем по урегулированию кризиса в стране, а оппозиция предлагает провести предупредительную забастовку.
«Выходите на полчаса – час, если есть возможность. К администрациям – выходите, высказывайте свое видение, свое сопротивление, мирное сопротивление", – призвал он."Позвоните по телефону к друзьям. Это важно сделать, показать власти", – добавил он.При этом Кличко подчеркнул, что готовится всеукраинская забастовка.
Кроме того, он призвал людей на площади меняться, греться, потом снова возвращаться. "Мы сделаем все, чтобы сегодня не было никакой возможности разогнать Майдан", – добавил он.
Обострение политического кризиса, начавшегося на Украине в ноябре 2013 года, произошло 19 января. Тогда после очередного «народного веча» часть демонстрантов попыталась прорваться к правительственному кварталу в Киеве, но была остановлена милицейскими кордонами. В результате продолжающихся столкновений в Киеве погибло до пяти человек. Пострадало, по разным оценкам, от нескольких сотен до полутора тысяч человек, пишет Lenta.ru.
По мнению экспертов, Украина находится в шаге от гражданской войны и развала государства. «Война будет, конечно, не такая, как в Сирии, но все возможно», – сказал PanARMENIAN.Net источник.
Массовые акции в поддержку евроинтеграции и за отставку нынешнего руководства Украины начались в конце 2013 года. В декабре на Майдан Незалежности в центре Киева, где собрались оппозиционеры, приезжали глава дипломатии Евросоюза Кэтрин Эштон и помощник госсекретаря США Виктория Нуланд. В середине января 2014 года на Украине был принят ряд законов, которая оппозиция назвала диктаторскими, и ситуация в стране обострилась. 19 января митинг в центре Киева перерос в столкновения с полицией, в результате чего пострадали несколько сотен человек с обеих сторон.