Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին վստահ է, որ Իրանի ու ԱՄՆ միջև դիվանագիտական հարաբերությունների վերականգնումը հնարավոր է, եթե երկու կողմերն աշխատեն այդ ուղղությամբ: Այդ մասին Ռոուհանին հայտնել է լրագրողներին Դավոսում, ուր ժամանել է մասնակցելու Համաշխարհային տնտեսական համաժողովին:
Ըստ քաղաքական գործչի, հարաբերությունները Վաշինգտոնի հետ նախկինում բարդ են եղել, սակայն այժմ խոչընդոտներ չկան այդ խնդիրը հաղթահարելու համար:
Պատասխանելով շվեյցարական RTS հեռուստաալիքի լրագրողի այն հարցին, թե կարող է երբևէ Թեհրանում կրկին բացվել ԱՄՆ դեսպանություն՝ Ռոուհանին ասել է. «Ոչ մի թշնամանք հավերժ չէ, և ոչ մի բարեկամություն նույնպես հավերժ չէ: Մենք պետք է թշնամանքը վերածենք բարեկամության», հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Այցը Դավոս Իրանի նախագահի առաջին այցն է վերջին 10 տարում: Նախկին նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադը չի մասնակցել համաժողովի աշխատանքներին, այն ժամանակ Իրանը ներկայացրել են նախագահի խորհրդական Մոջթաբ Սահամեր Հաշիմին, ԱԳ նախարար Մանուչեհր Մոթթակին և այլ պաշտոնյաներ: Դիվանագիտական հարաբերություններն Իրանի ու ԱՄՆ միջև խզվեցին 1979 թվականին, իսլամական հեղափոխությունից հետո, երբ պատանդ վերցվեցին Թեհրանում ԱՄՆ դեսպանատան աշխատակիցները: ԱՄՆ դեսպանատան 52 աշխատակիցներ ազատ արձակվեցին 444 օր անց՝ 1981 թ.: Պատանդները ազատ արձակվեցին Ալժիրի կառավարության միջնորդությամբ, Ռոնալդ Ռեյգանի երդմնակալության օրը: ԱՄՆ-ում Իրանի շահերը ներկայացնում է Շվեյցարիայի դեսպանատունը:
2013 թ. հունիսին նախագահ ընտրված Ռոուհանին ավելի զուսպ է ԱՄՆ ու Իսրայելի վերաբերյալ իր արտահայտություններում:

23 Январь 2014 - 15:29 AMT
Президент Ирана Хасан Роухани уверен, что восстановление дипломатических отношений Ирана и США возможно, если обе страны будут работать в этом направлении. Об этом он заявил журналистам в Давосе, куда прилетел для участия во Всемирном экономическом форуме.
По мнению политика, отношения с Вашингтоном в прошлом были сложными, но в настоящее время нет никаких преград, чтобы преодолеть эту проблему.
Отвечая на вопрос журналиста швейцарского телеканала RTS, может ли когда-нибудь в Тегеране снова появиться посольство США, Роухани сказал: "Никакая вражда не длится вечно, и никакая дружба не длится вечно. Мы должны трансформировать вражду в дружбу", передает РИА Новости.
24 ноября 2013 года Иран и «шестерка» международных посредников договорились о мерах по регулированию ядерной программы Ирана.Иран согласился сократить работы в рамках ядерной программы и допустить инспекторов МАГАТЭ на свои объекты. Запад же в обмен должен ослабить экономические санкции в отношении Исламской Республики.В минувший понедельник появилась информация, что Тегеран полностью прекратил обогащение урана до 20%. Этим государство положило начало выполнения соглашений с Евросоюзом.
Визит в Давос стал первым визитом иранского президента за последние 10 лет. Бывший президент Ирана Махмуд Ахмадинежад в годы президентства не принимал участия в сессиях Всемирного экономического форума: Иран на форуме тогда представляли главный советник президента ИРИ Моджтаб Самаре Хашеми, министр иностранных дел Манучехр Моттаки и другие чиновники. Последним президентом Ирана, посетившим Давос, был Мохаммад Хатами. Дипломатические отношения между Ираном и США были разорваны в 1979 году после исламской революции и взятия в заложники сотрудников американского посольства в Тегеране. 52 сотрудника американского посольства были освобождены через 444 дня в 1981 году. Заложники были освобождены при посредничестве правительства Алжира в день вступления в должность Рональда Рейгана. Интересы США в Иране представляет посольство Швейцарии.