24 Հունվար 2014 - 08:01 AMT
Հունվարի 24-ին կսկսվի Սիրիայի իրավիճակի կարգավորման հիմնական աշխատանքը, մեկնարկում են Սիրիայի ընդդիմության ու կառավարության ուղիղ բանակցությունները Սիրիայի գծով ՄԱԿ և ԱՊԼ հատուկ ներկայացուցիչ Լահդար Բրահիմիի մասնակցությամբ, հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն:
Ըստ Սերգեյ Լավրովի, բանակցությունների արդյունքում կայացված որոշումները պետք է հիմնված լինեն փոխադարձ համաձայնության վրա ըստ 2012 թ. հունիսի 30-ի կոմյունիկեի: ՄԱԿ և ԱՊԼ հատուկ ներկայացուցիչ Բրահիմին իր հերթին նշել է, որ առաջնային ուշադրություն պետք է դարձվի վստահության միջոցների ամրապնդմանը կողմերի միջև ու Սիրիայի ինքնիշխանության, անկախության ու տարածքային ամբողջականության հաստատմանը: Միջսիրիական երկխոսության կարևոր տարր պետք է լինի բոլոր սիրիացիների ջանքերի համախմբումը ահաբեկչությանը դիամակայելու գործում»,- ասվում է ՌԴ ԱԳՆ հաղորդագրությունում:
Բանակցություններն անցնելու են Ժնևում ՄԱԿ կենտրոնակայանում: Պատվիրակությունները պետք է տեղակայվեն տարբեր սենյակներում, միջնորդ կլինի Լահդար Բրահիմին: Սիրիայի պաշտոնական իշխանությունները Ազգերի պալատում կներկայացնի երկրի ԱԳՆ ղեկավար Վալիդ Մուալեմը, ընդդիմությունը՝ Ազգային կոալիցիայի ղեկավար Ահմեդ Ջարբան: Նախօրեին կողմերը համակարգող բնույթի հանդիպումներ են ունեցել ՄԱԿ միջնորդի հետ: Կառավարական պատվիրակությունը հրաժարվել է մեկնաբանություններից, իսկ ընդդիմությունը շարունակում է պնդել, թե Ասադի ռեժիմն «անգործունակ է», հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Ընդդիմությունը շահագրգռված է, որ կատարվի Ժնևի կոմյունիկեն և անցումային կառավարություն ստեղծվի, որը կկենտրոնացնի ողջ իշխանությունը, ներառյալ բանակն ու անվտանգությունը: Ինչպես ճեպազրույցում հայտարարել է Ահմեդ Ջարբան, «Ասադը պետք է հեռանա, նրա ռեժիմն անցյալի մաս է»:
Սակայն մինչ խաղաղ խորհրդաժողովի մեկնարկը շվեյցարական Մոնտրյոյում, Սիրիայի ԱԳ նախարարը զգուշացրել է, որ Ասադի և Սիրիայի իշխանությունների ապագայի մասին հարցը այն «կարմիր գիծն է» լինելու, որը կառավարական պատվիրակությունը մտադիր չէ հատել:
Ըստ Մուալեմի, պաշտոնական Դամասկոսի համար ավելի կարևոր է պայքարն ահաբեկիչների դեմ, քան բանակցային գործընթացը: «Սիրիայի առաջնահերթությունը պայքարն է ահաբեկիչների դեմ, ինչը նպաստավոր պայմաններ կստեղծի քաղաքական կարգավորման գործընթացի մեկնարկի համար»,-ասել է նա:
Սիրիայի տեղեկատվության նախարար Ամրան Ազ Զոուբին հայտարարել է նաև, որ «Սիրիայում կա ժողովրդավարական կարգ, ընտրություններ, Սահմանադրություն, Բաշար Ասադը իրավունք ունի կրկին առաջադրվելու: Եթե կհաղթի՝ կհաղթի, եթե ոչ՝ ոչ»: ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը գտնում է, որ «անցումային շրջանին այլընտրանք չկա»: Այդ մասին նա հայտարարել է մամլո ասուլիսում, նույն կարծիքի է նաև ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին: Նա անվանել է Սիրիայի նախագահին «ահաբեկիչների գլխավոր մագնիսը» և ենթադրել է, որ «Սիրիան անհնար է փրկել, քանի դեռ Ասադը չի հեռացել իշխանությունից»:
Ռուսաստանը Ժնևում այն կարծիքի է, որ Սիրիայի ապագան պետք է որոշվի միջսիրիական երկխոսության արդյունքում: «Միայն այն փոխզիջումն է հնարավոր, որը ձեռք կբերվի սիրիական կողմերի միջև երկարաժամկետ պայմանավորվածության հիման վրա»,-ասել է ՌԴ ԱԳ նախարար Լավրովը: Նա հայտարարել է, որ միջազգային հանրությունը պետք է ապահովի «միջսիրիական երկխոսության ներկայացուցչական բնույթը»:

Основная работа по урегулированию ситуации в Сирии начнется 24 января с запуска переговоров между конфликтующими сторонами при посредничестве спецпредставителя ООН и ЛАГ по Сирии Лахдара Брахими, сообщает МИД России.
По словам Сергея Лаврова, решения на переговорах должны строиться на основе взаимного согласия в точном соответствии с Женевским коммюнике от 30 июня 2012 года. Спецпредставитель ООН и ЛАГ Лахдар Брахими в свою очередь заметил, что приоритетное внимание намерен уделять укреплению мер доверия между сторонами при подтверждении суверенитета, независимости и территориальной целостности Сирии. Важнейшим элементом межсирийского диалога должно стать объединение усилий всех сирийцев в целях противодействия терроризму в духе заявления лидеров "восьмерки" в Лох-Эрне", – говорится в сообщении МИД РФ.
Переговоры будут проходить в штаб-квартире ООН в Женеве. Делегации будут размещены в разных комнатах, посредником выступит спецпредставитель ООН и Лиги арабских государств (ЛАГ) Лахдар Брахими. Официальные сирийские власти во Дворце наций будет представлять глава МИД страны Валид Муаллем, оппозицию – глава Национальной коалиции Ахмед Джарба.
Накануне стороны провели координационные встречи с посредником от ООН. Правительственная делегация отказалась от комментариев к проведенным консультациям, а оппозиция продолжает настаивать на "недееспособности" режима Башара Асада и надеяться на помощь мирового сообщества, напоминает РИА "Новости".
Сирийская оппозиция заинтересована в выполнении женевского коммюнике и создании переходного правительства, наделенного всей полнотой власти, включая армию и безопасность. Как заявил на брифинге Ахмед Джарба, "Асад должен уйти, его режим это часть прошлого".
Однако до начала мирной конференции "Женева-2" в швейцарском Монтрё глава МИД Сирии предупреждал, что вопрос о будущем Асада и сирийских властей является "красной чертой", которую правительственная делегация не намерена переступать в ходе переговоров.
По словам Муаллема, для официального Дамаска важнее борьба с терроризмом, чем процесс переговоров. "Приоритет Сирии – бороться с терроризмом, что создаст подходящие условия для начала процесса политического урегулирования", – сказал он.
Министр информации Сирии Амран Аз-Зоуби также заявил, что "в Сирии есть демократическая процедура, выборы, Конституция. Башар Асад имеет все права баллотироваться. Если выиграет, то выиграет, если нет, то нет".
Генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун тем не менее полагает, что "альтернативы по транзитному переходу нет". Об этом он заявил в ходе пресс-конференции в четверг. Ту же позицию высказал госсекретарь США Джон Керри. Он назвал сирийского президента "главным магнитом для террористов" и предположил, что "спасти Сирию невозможно, пока Башар Асад остается у власти".
Россия в Женеве придерживается мнения, что будущее Сирии должно определяться в ходе межсирийского диалога с участием всего сирийского общества.
"Только тот компромисс возможен, как по вопросу о любых персоналиях, так и по вопросу, когда проводить выборы, который возможен только на основе договоренностей между сирийскими сторонами", – сказал глава МИДа России Сергей Лавров по итогам международной конференции по сирийской проблеме. Он заявил, что международное сообщество должно обеспечить "по-настоящему представительный характер межсирийского диалога", отказавшись от деятельного вмешательства.