Առնվազն 4 մարդ է զոհվել, մոտ 40-ը՝ վիրավորվել Կահիրեում հզոր պայթյունի հետևանքով: Ականապատ ավտոմեքենան պայթել է Անվտանգության ուժերի կենտրոնական վարչության մոտ տեղական ժամանակով առավոտյան 06:30-ին: Մեծ զոհերից հաջողվել է խուսափել, քանի որ ուրբաթը մահմեդականների հանգստյան օրն է, և այդ ժամին փողոցները դեռ մարդաշատ չեն:
Պայթյունի վայրում 6 մետր խորությամբ փոս է առաջացել: Զգալի վնաս է հասցվել մոտակա շենքերին՝ 8-հարկանի տանը քաղաքի հին թաղամասում ու վերջերս վերակառուցումից հետո բացված Իսլամական թանգարանին:
Եգիպտոսի մայրաքաղաքում ձեռնարկվել են անվտանգության խիստ միջոցներ, մասնավորապես՝ ուժեղացվել է միջազգային օդանավակայանի հսկողությունն ու վերահսկողությունն ավտոճանապարհներին, գրում է euronews-ը:
Նախօրեին հինգ ոստիկան սպանվեց, երկուսը՝ վիրավորվ Եգիպտոսի հարավում անցակետի վրա զինված հարձակման հետևանքով:
Լուսաբացին մոտոցիկլետներով երկու տղամարդ ինքնաձիգերից գնդակոծել են Բենի Սուեյֆում ոստիկանության անցակետը, որը Կահիրեից 100 կմ հեռավորությամբ է:
Եգիպտոսում հարձակումները բանակայինների կամ ոստիկանների վրա 2013-ի հուլիսին նախագահ Մոհամմեդ Մուրսիի պաշտոնանկությունից հետո կանոնավոր բնույթ են ստացել: Որպես կանոն, իշխանությունները հարձակումների համարմեղադրում են «Մահմեդական եղբայրներ» շարժմանը, որի ներկայացուցիչն էր նաև նախկին նախագահը: Բացի այդ, հարձակումներն ոստիկանների ու զինվորականների դեմ կազմակերպում են Սինայի թերակղզում տեղակայված գրոհայինները: Մասնավորապես, դեկտեմբերին «Անսար Բեյտ ալ Մակդիս» խմբավորումը պայթյուն էր կազմակերպել Մանսուր քաղաքում՝ ոստիկանության բաժնի մոտ: Ահաբեկչության զոհ դարձավ 15 մարդ, հարյուրավոր մարդիկ տուժեցին: 2013-ի դեկտեմբերին Եգիպտոսի իշխանությունները «Մահմեդական եղբայրներին» պաշտոնապես ահաբեկիչներ հայտարարեցին:
«Մահմեդական եղբայրների» առաջնորդներցի մեկը՝ Մուհամմեդ Մուրսին Եգիպտոսի նախագահ էր ընտրվել 2012-ին, երբՀոսնի Մուբարաքըհեռացավպաշտոնից: Մեկ տարում նա հասցրել էր փլուզել երկրի տնտեսությունը և փորձել շարիաթի օրենքներ սահմանել: 2013-ի հունիս-հուլիսին երկրի բնակչությունը մոտ 15 մլն ստորագրություն էր հավաքել՝ պահանջելով Մուրսիի հրաժարականը: Հուլիսի 3-ին զինվորականները Մուրսիին իրազեկել էին, որ նա այլևս նախագահ չէ:
«Մահմեդական եղբայրներ» շարժումը միջազգային կրոնական քաղաքական ասոցիացիա է, որը 1928-ին հիմնել է ուսուցիչ Հասան էլ Բաննան Եգիպտոսի Իսմաիլլի քաղաքում: 1933-ից ի վեր կազմակերպության կենտրոնակայանը տեղափոխվել էր Կահիրե: Հասան էլ Բաննայի մահից հետո 1949-ին, 1950-ին շարժման գաղափարախոսը դարձավ գրականագետ Սեյիդ էլ Կուտբը, որը 1966-ին մահապատժի էր ենթարկվել: Ասոցիացիան բաժանմունքներ ունի Սիրիայում, Պաղեստինում, Իրաքում: Երկրորդ համաշխարհայինի վերջում այն արդեն 500 հազար անդամ ուներ:

По меньшей мере 4 человека погибли, около 40 получили ранения в Каире в результате мощного взрыва. Заминированный автомобиль взорвался рядом с Центральным управлением сил безопасности около 6:30 часов утра по местному времени. Значительных жертв удалось избежать, так как в столь ранний час пятницы – выходного дня для мусульман – на улицах еще не было многолюдно.
На месте взрыва образовалась воронка глубиной в 6 метров. Значительный ущерб нанесен близлежащим зданиям – 8-этажному дому в старой части города и недавно открытому после реставрации Исламскому музею.
В египетской столице предприняты повышенные меры безопасности – в частности усилена охрана международного аэропорта и контроль за движением на автомагистралях, передает euronews.
Накануне пятеро полицейских были убиты и двое получили ранения в результате вооруженного нападения на контрольно-пропускной пункт на юге Египта.
На рассвете двое мужчин на мотоциклах обстреляли из автоматического оружия полицейский пост на автотрассе в Бени-Суэйфе в 100 километрах к югу от Каира.
После низложения президента Мурси и отстранения от власти исламистов в июле прошлого года в Египте резко обострилась обстановка в сфере безопасности. Едва ли не ежедневно совершаются нападения на сотрудников силовых структур и военнослужащих. Особенно напряженная ситуация сложилась на севере Синайского полуострова. Самый крупный за последнее время теракт был совершен в середине декабря в Эль-Мансуре в провинции Дакахлия. В результате подрывазаминированного автомобиля рядом с главным управлением сил безопасности города погибли 17 человек, более 130 получили ранения. После этого власти страны официально признали ассоциацию “Братья-мусульмане”, ранее объявленную вне закона, террористической организацией.
3 июля 2013 года армия сместила и арестовала президента Мурси, обвинившего ее в государственном перевороте. Действие конституции было приостановлено, рычаги управления страной оказались в руках военных, которые вновь ввели чрезвычайное положение.