Կարծես թե Թուրքիայի համար սևեռուն գաղափար է դարձել սիրիական ճգնաժամի կարգավորման գործում գլխավոր դերերից մեկը ստանձնելը: Ելույթ ունենալով Դավոսում՝ Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն համեմատեց սիրիական ճգնաժամը Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի հետ և հորդորեց ՄԱԿ-ին անհապաղ որոշում կայացնել Սիրիայի վերաբերյալ: Հիշեցնելով, որ Թուրքիայում ապաստան գտած շուրջ 700 հազար սիրիացի փախստականների կարիքների համար արդեն 2,5 մլրդ դոլար է ծախսվել, Դավութօղլուն հայտարարեց. «Ես միայն մի որոշում եմ ակնկալում ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդից: Մինչ օրս նման որոշում չի կայացվել: Կա միայն մեկ հայտարարություն: Խորհուրդը հրատապ կարգով պետք է որոշում կայացնի հումանիտար օգնության հատկացման ու տեղափոխման և դրան առնչվող այլ հարցերի վերաբերյալ: Սիրիայում հումանիտար օգնության առաքմանը խանգարում է ոչ թե ընդդիմությունն, այլ Բաշար Ասադի ռեժիմը: «Այդ ռեժիմը կսպանի բոլոր սիրիացիներին»,-ասել է թուրք նախարարը:
Հավանաբար, Թուրքիան, ինչպես նաև Սաուդյան Արաբիան, Քաթարն ու Ֆրանսիան ցանկանում են ամեն գնով հասնել Ասադի պաշտոնանկությանը, այս մասին բազմիցս է նշվել: Ըստ ՄԱԿ-ում Սիրիայի դեսպան Բաշար Ալ Ջաֆարիի, կան երկրներ, որոնք բացահայտ և կոպտորեն միջամտում են Սիրիայի ներքին գործերին: «Պատճառն այն է, որ նրանց ձեռք չի տալիս սիրիացիների քաղաքական ընտրությունը: Մի՞թե թույլատրելի է, որ Արևմուտքը քանդի այն պետությունները, որոնց քաղաքականությունը հակասում է նրա աշխարհաքաղաքականությանը»,-հարց է տալիս նա: Ըստ նրա, գլխավոր պայմանավորվածությունները Ժնևի կոմյունիկեում են, դրանց իրագործումը երկխոսության միջոցով է կատարվում, բայց դա կախված չէ միայն սիրիացիների որոշումից: Պարսից ծոցի պետությունները, Ֆրանսիան, Մեծ Բրիտանիան ու ԱՄՆ-ն պետք է դադարեցնեն ահաբեկիչների ֆինանսավորումն ու հակասիրիական քարոզարշավը:
Սակայն Իրանի շիաների դեմ պայքարում Ալ Սաուդների տոհմի համար բոլոր միջոցներն են լավ և նրանք կարող են ուղղակի ոչնչացնել Սիրիան նպատակին հասնելու համար: Արդեն ձայներ են հնչում խաղաղապահներին Սիրիա գործուղելու մասին: Ինչով է դա ավարտվում բոլորին է հայտնի մի շարք երկրների օրինակով՝ Կոսովոյից սկսած ու Աֆղանստանով վերջացրած: Եվ եթե Թուրքիան կարծում է, որ խաղաղապահների կազմում կլինեն թուրքական ստորաբաժանումներ, ապա սխալվում է՝ խաղաղապահներին հավաքագրում են չեզոք երկրներից, առնվազն այդպես է եղել: Իսկ Անկարայի շահերը Սիրիայում չափից շատ են, հենց այնպես ընդդիմության ու կառավարության զորքերի միջև կանգնելու համար: Նշենք, որ Սիրիա խաղաղապահներ գործուղելու գաղափարը Դավոսում հնչեցրեց նաև Մեծ Բրիտանիայի նախկին վարչապետ Թոնի Բլերը:
«Ժնև-2»-ում ունեցած ելույթում Ալ Ջաֆարին նշեց, որ 2012 թվականի նոյեմբերին «Ալ Քայիդայի» պարագլուխ Այման Ազ Զավահիրին հրամայեց իր գրոհայիններին ակտիվացնել այսպես կոչված «ջիհադը» Սիրիայում: Դիվանագետը հիշեցրեց նաև լիբիական «Լութֆալլա-2» նավի մասին, որը զենք էր տեղափոխում Սիրիա, այդ թվում, այն մասին, որ երեք սաուդյան ինքնաթիռ «Ալ Քայիդայի» գրոհայինների է տեղափոխել Սիրիա Հորդանանի տարածքով: Նա հիշեցրել է նաև, որ հորդանանցի սալաֆիտ ջիհադիստները խոստովանել են շուրջ 9 հազար վարձկանների մահվան փաստը Սիրիայում: «Մենք փաստաթղթեր ենք հանձնել ՄԱԿ-ին, որոնք վկայում են, որ Հալեպում գրոհայինները ապամոնտաժել են արդյունաբերական օբյեկտները, իսկ հետո դուրս են բերել սարքավորումները Թուրքիա: Բացի այդ, ահաբեկիչները քիմիական զենք են փորձարկել Թուրքիայի Գազիանտեպ քաղաքում և կիրառել են այն Հան Ալ Ասալ ավանի խաղաղ բնակիչների դեմ»,-ասել է սիրիացի դիվանագետը:

Похоже, сыграть одну из главных ролей в разрешении сирийского кризиса стало для Турции навязчивой идеей. Выступая в Давосе, министр иностранных дел Турции Ахмет Давутоглу сравнил сирийский кризис со Второй мировой войной и призвал ООН незамедлительно принять решение по Сирии. Напомнив, что на 700 тыс. сирийских беженцев, находящихся на территории Турции до сегодняшнего дня было потрачено 2,5 млрд. долларов, Давутоглу заявил: "Я хочу от Совета Безопасности ООН лишь одно решение. До настоящего момента такого решения не было принято. Есть лишь одно заявление. Совет в срочном порядке должен принять решение относительно прохождения конвоя с гуманитарной помощью, доставки помощи и других связанных вопросов. Доставке гуманитарной помощи Сирии мешает не оппозиция, а режим Асада. "(Этот) режим убьет всех сирийцев", – сказал министр.
Судя по всему, Турция, а также Саудовская Аравия, Катар и Франция хотят во что бы то ни стало убрать Асада, о чем мы писали неоднократно. По словам посла Сирии в ООН Башара Аль-Джафари, есть страны, которые открыто и грубо вмешиваются во внутренние дела Сирии. «Это делается потому, что их не устраивает политический выбор сирийцев. Разве это допустимо, чтобы Запад разрушал те государства, чья политика не соответствует его геополитическим выборам?" – задался он вопросом. По его словам, главные договоренности содержатся в Женевском коммюнике, их реализация достигается путем диалога, но это зависит не только от решения сирийцев. Страны Арабского залива, Франция, Великобритания и США должны прекратить финансирование террористов и антисирийскую информационную кампанию.
Однако в борьбе с шиитским Ираном для династии Аль-Саудов все средства хороши и они, не задумываясь, могут просто уничтожить Сирию, чтобы достичь своей цели. Уже раздаются голоса о вводе миротворцев в Сирию. Чем это заканчивается – всем хорошо известно на примере ряда стран, начиная с Косово и заканчивая Афганистаном. И если Турция думает, что в составе миротворцев будут турецкие подразделения, то она ошибается – миротворцев набирают из нейтральных стран, по крайней мере так было. А Анкара слишком заинтересована в Сирии, чтобы просто стоять между оппозицией и правительственными войсками. Заметим, что идею ввода миротворцев в Сирию озвучил в Давосе экс-премьер-министр Великобритании Тони Блэр.
В выступлении на «Женеве-2» Аль-Джафари отметил, что в ноябре 2012 года главарь организации "Аль-Кайида" Айман Аз-Завахири приказал своим боевикам активизировать так называемый "джихад" в Сирии. Дипломат также напомнил о ливийском судне "Лутфалла-2", перевозившем оружие террористам в Сирию, о том, что три саудовских самолета доставили боевиков "Аль-Каиды" в САР через Иорданию, о том, что иорданские салафиты-джихадисты признали гибель более 9-и тысячи наемников на сирийской территории. «Мы передали в ООН документы, свидетельствующие о том, что в Алеппо боевики демонтировали промышленные объекты, а затем вывезли их оборудование в Турцию. Кроме того, террористы испытывали химическое оружие в городе Газиантеп (Турция) и применили его против мирных граждан в поселке Хан Аль-Асаль», – подчеркнул сирийский дипломат.