27 Հունվար 2014 - 09:16 AMT
Սիրիայի ԱԳ փոխնախարար Ֆեյսալ Միքդադը հունվարի 26-ին հայտարարել է, որ Դամասկոսի և Սիրիայի պատվիրակությունները քննարկում են հրադադարի հարցը։
«Հրադադարը» չենք քննարկում: Բանակի հետ չենք պատերազմում: Կարևոր է հետևել, թե ինչ տերմիններ ենք օգտագործում: Խոսքըն անվտանգության ապահովման միջոցառումների մասին է: Այո, քննարկում ենք այդ միջոցները»,- հայտարարել է Միքդադը: Նա նաև նշել է, որ պատասխանատվությունը Ժնևում խաղաղ բանակցությունների հնարավոր ձախողման համար ընկնում է ԱՄՆ և այլ արևմտյան երկրների վրա, որոնք «հովանավորում են ահաբեկիչներին»:
«Նախարար Լավրովը մշտապես ասում է, որ մենք չպետք է բանակցենք ահաբեկիչների հետ, միևնույն ժամանակ ԱՄՆ պետքարտուղար Քերին մշտապես երկխոսության կոչ է անում նրանց հետ: Որոշ երկրներ չեն ժխտում, որ սատարում են ահաբեկիչներին: Ես այնպիսի զգացողություն ունեմ, որ ես պատերազմին նվիրված խորհրդաժողովի եմ մասնակցում, ոչ թե խաղաղության: Քերիի ու Հեյգի հայտարարությունները ավելի շուտ Սիրիայում պատերազմի կոչ են, ոչ թե խաղաղության: Եթե նրանք լրջորեն մտահոգված են խաղաղությունն ապահովելու, ապա պետք է ասեին այդ մասին: Եթե բանակցությունները ձախողվեն, նրանք կկրեն դրա պատասխանատվությունը»,-հայտարարել է Միքդադը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը:
Սիրիայի ԱԳ փոխնախարարը նշել է, որ Դամասկոսը համաձայն է ամեն ինչ քննարկել: «Բայց երբ ասում ենք «ամեն ինչ», դա չի նշանակում, որ ընդդիմությունը կստանա մեր կատարյալ հավանությունը: Ինչպես մենք չենք ստանա նրա լիակատար հավանությունը: Այնպես որ դա շատ զգայուն հարց է: Բաշար Ասադը այնքան ժամանակ նախագահ կմնա, քանի դեռ սիրիացի ժողովուրդն այ որոշում չի կայացրել: Սիրիայի ցանկացած քաղաքացի իրավունք ունի առաջ քաշելու իր թեկնածությունն ընտրություններում: Մենք ընտրությունները համարում ենք միակ ելքը Սիրիայի ճգնաժամից: Բայց որոշ մարդիկ դիմադրում են դրան», ասել է Միքդադը:
Իր հերթին ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Սիրիայում գործող գրոհայինների հետ բանակցություններ լինել չեն կարող:
«Բանակցությունները նրանց հետ մենք մերժում ենք սկզբունքային նկատառումներով և մյուսներին էլ խորհուրդ չենք տալիս: Դա ոչ միայն մեր մտահոգությունն է, որ գնալով ավելի ու ավելի հաճախ են գրոհայիններն ու ահաբեկիչները պայմաններ թելադրում Սիրիայում տարբեր շրջաններում, այլ նաև «Ութնյակի խմբի» բոլոր անդամների կարծիքն «,-ասել է նա, հայտնում է սիրիական SANA գործակալությունը:
«Ես բանակցային գործընթացում տեղ չեմ տեսնում այնպիսի կառույցների համար, ինչպիսիք են «Ջեբհաթ ան Նուսրան», «Իրաքի ու Լևանտի իսլամական պետությունը» և «Ալ Քայիդայի» մյուս ճյուղավորումները: Մեր նպատակն է որքան հնարավոր է արագ հասնել որոշակի քաղաքական համաձայնության կառավարության ու աշխարհիկ, հայրենասեր ընդդիմության միջև և քաղաքական կառավարմանը զուգահեռ օգնել նրանց միավորվել ահաբեկիչների դեմ պատերազմում»,-ասել է Լավրովը:
Սիրիայում արդեն 2տարի է քաղաքացիական պատերազմ է: Այդ ընթացքում, ՄԱԿ տվյալներով, ավելի քան 125 հազար մարդ զոհվել է, 2 մլն՝ դարձել փախստական, ևս 4 մլն՝ ներքին տեղահանված անձինք են:Ամեն օր մոտ 6 հազար սիրիացի փախստական է դառնում: Իսլամիստական խմբավորումների նպատակն է շարիաթի օրենքներով գործող պետության ստեղծումը: Սիրիայի գծով խորհրդաժողովը սկսվել է հունվարի 22-ին Մոնտրյոյում, հետո շարունակվել է Ժնևում: Խորհրդաժողովի նպատակն է դադարեցնել քաղաքացիական պատերազմը:

26 Январь 2014 - 22:06 AMT
Замглавы МИД Сирии Фейсал Микдад 26 января заявил, что делегация Дамаска и оппозиции Сирии в Женеве обсуждают вопросы прекращения огня на территории страны.
"Мы не обсуждаем "перемирие". Мы не воюем с армией. Важно следить за тем, какие термины мы используем. Речь идет о мерах по обеспечению безопасности (прекращение огня в Сирии). Да, мы обсуждаем такие меры", — заявил Микдад. Он также подчеркнул, что ответственность за возможный провал мирных переговоров в Женеве будет лежать на США и других западных странах, "спонсирующих террористов".
"Министр Лавров постоянно говорит, что мы не должны вести переговоры с террористами, в тоже время госсекретарь США Керри постоянно призывает нас к диалогу с ними. Некоторые страны не отрицают, что они поддерживают террористов. У меня есть ощущение, что я на конференции, посвященной войне, а не миру. Заявления Керри и Хейга скорее призывали к войне в Сирии, а не к миру. Если они серьезно настроены обеспечить мир, они должны были сказать об этом. Если переговоры провалятся — они будут нести за это ответственность", — заявил Микдад, передает РИА Новости.
Замминистра иностранных дел Сирии подчеркнул, что Дамаск согласен обсуждать все. «Но когда мы говорим "все" — это не значит, что оппозиция получит с нашей стороны полное одобрение всего того, что они хотят. Также как и мы не получим одобрения того, что хотим, с их стороны. Так что это очень чувствительный вопрос. Башар Асад будет оставаться президентом до тех пор, пока сирийский народ не решит иначе. Любой гражданин Сирии имеет право выдвигать свою кандидатуру на выборах. Мы считаем выборы единственным выходом из кризиса в Сирии. Но некоторые люди противятся этому", — сказал Микдад.
В свою очередь, министр иностранных дел РФ Сергей Лавров заявил, что никаких переговоров с боевиками, действующими в Сирии, быть не может.
"Переговоры с ними по принципиальным соображениям мы отказываемся вести и другим не советуем. Это не только наша озабоченность тем, что экстремисты и террористы все больше и больше "заказывают музыку" в различных регионах Сирии, но и мнение всей "Группы восьми", – сказал он, передает сирийское агентство SANA.
"Я не вижу места в переговорном процессе для таких структур, как "Джебхат Ан-Нусра", "Исламское государство Ирака и Леванта" и других отпочкований "Аль-Каqиды". Наша цель состоит в том, чтобы как можно скорее достичь некоего политического согласия между правительством и светской, патриотической оппозицией и параллельно с политическим урегулированием помочь им объединиться для борьбы с этими террористами", – подчеркнул Лавров.
Конференция по Сирии началась 22 января в Монтре, затем продолжилась в Женеве. Цель конференции – остановить гражданскую войну.