Արաբական գարունը, Սադդամ Հուսեյնի պաշտոնանկությունը՝ ավելի քիչ, ամեն կերպ գովաբանում էին՝ անվանելով այն տարածաշրջանում կարևոր պատմական փոփոխությունների խթանիչ: Եգիպտոսում, Սիրիայում և Իրաքում մերձավորարևելյան բռնատիրություններին փոխարինելու պետք է գան լիբերալ, դեմոկրատական ռեժիմները: Սակայն տարիներ անցան, բայց մինչ օրս ինչպես ազատականությունն է շատ քիչ, այնպես էլ ժողովրդավարությունը: Իրականում, այդ անկարգությունները թողեցին մռայլ և համարյա աննկատ մնացած հետևանք՝ գրեթե լիովին ոչնչացվեցին աշխարհի ամենահինավուրց քրիստոնյա համայնքները:
Ինչպես գրում է The Week-ը, քրիստոնյաների հետապնդումը Մերձավոր Արևելքում, ինչպես նաև Արևմուտքի լռությունն այդ հարցում Էդ Ուեսթի The Silence of Our Friends էլեկտրոնային գրքի թեմաներն են: Գիրքը սարսափ է առաջացնում միայն թվարկումներով՝ խտրական օրենքներ, մասսայական հուղարակավորումներ, ոչ պաշտոնական թաղումներ, ինչպես նաև մարդկանց արտագաղթը: Հետապնդվում են ոչ միայն ղպտիները, որոնց հետնորդներն ու համակիրներն Արևմուտքում բավականին քիչ են, այլև կաթոլիկները, ուղղափառներն ու բողոքականները:
«Ամբողջ Մերձավոր Արևելքում նույն պատկերն է: Քրիստոնյաներին սպանում են սանձազերծ ամբոխների ու գրոհայինների խմբերը: Նրանց եկեղեցիները գնդակոծվում են, խանութները թալանվում, տները քանդվում: Օրենքներ են ընդունվում, որոնք նրանց վերածում են երկրորդ դասի քաղաքացիների, քրիստոնյաների մեծ մասը ժամանակի հետ լքում են հայրենի վայրերը:
Եգիպտոսում լուրեր էին տարածվել, թե մահմեդական աղջիկը հանդիպում էր քրիստոնյա մի պատանու հետ, արդյունքում մի քանի եկեղեցիներ այրվեցին, քրիստոնյաների համար պարետային ժամ սահմանվեց: Սիրիայում իրավիճակն էլ ավելի վատ է: 2013-ի հունիսին ամբողջությամբ ոչնչացվեցին քրիստոնյաների մի քանի գյուղեր: Քահանա Պիեռբատիստա Պիցաբալլան հայտնեց, որ «գյուղի 4000 բնակչից ողջ է մնացել մոտ 10-ը միայն»,- գրում է Ուեսթը:
Ապստամբներն առևանգեցին երկու սիրիացի եպիսկոպոսների: Գրոհայինները քրիստոնյաների 90 տոկոսին վտարեցին Հոմսից: Պատրիարք Գրիգորիս Երրորդն ասում է, որ 1,75 մլն բնակչություն ունեցող այդ քաղաքից 450 հազար սիրիացի քրիստոնյաներ լքել են իրենց տներն ու փախուստի դիմել:
Իրաքում իրավիճակը նման է, սակայն շատ ավելի դրամատիկ է: Ըստ Արևմուտքի տվյալների, 2004-2011-ին Սիրիայում քաղկեդոնացի քրիստոնյաների քանակը կրճատվեց մեկ միլիոնից հասնելով 150 հազարի: 2006-ին հենց իր տանը սպանվեց Իսոհ Մաջիդը, որը հանդես էլ գալիս քրիստոնյաների համար անվտանգ ապաստանի ստեղծման օգտին Նինեվիայի շրջակայքում: Եկեղեցիների քանակն Իրաքում նվազեց: Մինչ ԱՄՆ ներխուժումը դրանք 300 էին, հետո հասան 57-ի:
Քրիստոնյաների քանակն Իրաքում Պարսից ծոցում առաջին պատերազմից ի վեր նվազել է գրեթե 90 տոկոսով, ընդ որում նրանց հիմնական մասը փախուստի դիմեց երկրից, երբ 2003 թվականին եկան ամերիկացիները: Էդ Ուեսթը նշեց, որ այդ աղետի համար պատասխանատվության մի մասը կրում են ԱՄՆ-ն ու Մեծ Բրիտանիան, քանի որ նրանց հսկողությամբ է ստեղծվել Իրաքի հետպատերազմյան կառավարությունը և նրանք գրեթե ոչինչ չարեցին փոքրամասնությունների կրոնը պաշտպանելու համար: Նա նշում է այս իրավիճակում արևմտյան երկրների անգրագետ, անտեղի ու անտարբեր վերաբերմունքը:
Իրաքի վերականգնման համար հատկացվող ամերիկյան օգնությունը բաշխվում է ըստ Իրաքի օրենքների, որոնք ակնհայտորեն խտրական են քրիստոնյաների համար: ԱՄՆ-ն Եգիպտոսին միլիարդավոր դոլարներ է հատկացնում, սակայն այդ երկրի քրիստոնյաներին արգելված է եկեղեցիներ կառուցել և նույնիսկ վերանորոգել արդեն գոյություն ունեցողները առանց նախագահի պաշտոնական թույլտվության, որը գրեթե երբեք չի տրվում: Անցած տարվա սեպտեմբերին ԱՄՆ-ն ու Բրիտանիան փորձել են բաց ու պաշտոնապես հայտարարել, որ աջակցում են սիրիացի ապստամբների խմբավորումներին, այն դեպքում, երբ գրոհայինները քրիստոնյաների ջարդեր են կազմակերպում:
«Ասեք ԵՄ-ին ու ամերիկացիներին, որ մենք 2000 տարի առաջ Սբ Պողոսին ուղարկեցինք նրանց մոտ, որպեսզի նա դուրս բերի ձեզ խավարից, իսկ հիմա դուք ահաբեկիչների եք ուղարկում մեզ սպանելու համար», ասել է քրիստոնեական Մաալուլայի բնակիչը: «Արևմտյան երկրները պետք է հստակ հասկացնեն, որ մեր բարեկամությունը, գործակցությունն ու օգնությունը կախված են. Առաջինը, կրոնի ազատությունից, որը ներառում է դավանանքը փոխելու իրավունք, երկրորդը, աշխարհիկ օրենսդրությունից, որը միատեսակ է բոլոր մարդկանց համար:
Այդ պայմանները չէին պահպանվում Եգիպտոսում Մուբարաքի օրոք, սակայն ԱՄՆ-ն սատարում էր այդ ռեժիմին, տարեկան հատկացնելով 500 մլրդ դոլար: Այդ պայմանները չէին պահպանվում Իրաքում, որը ԱՄՆ մուտքից հետո երկիր պայքարում էր շարիաթի նորմերը սահմանադրության մեջ ընդգրկելու համար: Նման բաներն անթույլատրելի են: 2022 թ. Քաթարում կանցկացվի ֆուտբոլի աշխարհի առաջնություն, իսկ այնտեղ դավանափոխները մինչ օրս մահապատժի են ենթարկվում: Ուրեմն ինչու մենք բոլորս չենք բոյկոտում այն,-հարց է տալիս գրքի հեղինակը՝ հիշեցնելով, որ հենց այս հողերում են Քրիստոսի աշակերտներն ու նրա հետնորդներն առաջին մարդկանց քրիստոնյա դարձրել: «Այդ համայնքները քրիստոնյա են եղել, երբ մեր նախնիները դեռ քարերին ու ծառերին էին երկրպագում: Իսկ հիմա նրանք գտնվում են բացարձակ ոչնչացման սպառնալիքի տակ»,-գրում է Էդ Ուեսթը, հայտնում է ԻնոՍՄԻ-ն:
Մինչ արաբական գարունը քրիստոնյաների քանակն արաբական երկրներում մոտ 15 մլն էր: Նրանք պատկանում են 28 քրիստոնեական դավանանքի: Արևելյան քրիստոնյա եկեղեիցները տեղական ծագում ունեն ու պահպանում են իրենց ինքնուրույնությունը՝ Ղպտիների եկեղեցին, Անտիոքի ուղղափառ եկեղեցին, Երուսաղեմի ուղղափառ եկեղեցին, Սիրիայի ուղղափառ եկեղեցին, Հայ Առաքելական եկեղեցին: Արևելյան քրիստոնեական եկեղեցիների հետնորդները հիմնականում ապրում են Եգիպտոսում, Սիրիայում ու Լիբիայում:

Арабскую весну, и в меньшей степени свержение Саддама Хусейна всячески превозносили, называя катализаторами важных исторических сдвигов в регионе. В Египте, Сирии и Ираке на смену ближневосточным диктатурам должны были прийти либеральные, демократические режимы. Но прошли годы, и там до сих пор очень мало как либеральности, так и демократии. На самом деле, эти беспорядки оставили мрачное, и едва замечаемое другими наследие: почти полное уничтожение самых древних в мире христианских общин.
Как пишет The Week, преследование христиан на всем Ближнем Востоке, а также молчание Запада по этому поводу стали темой электронной книги Эда Уэста «The Silence of Our Friends» (Молчание наших друзей). Книга является пугающим перечислением ужасов: дискриминационные законы, массовые захоронения, неофициальные погромы, а также бегство людей. Преследованию подвергаются не только копты и несториане, у которых довольно мало единоверцев и сочувствующих на Западе, но и католики, православные и протестанты.
«На всем Ближнем Востоке – картина одна и та же. Христиан убивают распоясавшиеся толпы и группы боевиков. Их храмы подвергают обстрелам, их магазины и лавки разрушают, их дома грабят. Принимаются законы, превращающие их в граждан второго сорта, и большинство христиан со временем покидают свои родные места. В Египте слух о том, что девушка-мусульманка встречается с юношей-христианином, привел к сожжению нескольких церквей, а также к введению комендантского часа для христианского населения. В Сирии ситуация еще хуже. В июне 2013 года было полностью уничтожено несколько христианских деревень. Монах Пьербатиста Пиццабалла сообщил, что «из 4000 жителей деревни Гассаньех осталось не более 10 человек», – пишет Уэст. Повстанцы похитили двух сирийских митрополитов. Боевики изгнали 90% христиан из Хомса. Патриарх Антиохии Григорий III говорит, что из этого города с населением 1,75 миллиона человек 450 000 сирийских христиан из-за страха покинули свои дома и бежали.
В Ираке ситуация похожая, но еще более драматичная. Как сообщает Запад, в период с 2004 по 2011 год численность халдо-ассирийских христиан сократилась с одного с лишним миллиона до 150000 человек. В 2006 году прямо у себя дома был убит Исох Маджид , выступавший за создание безопасного убежища для христиан вокруг Ниневии. Количество церквей в Ираке уменьшилось с 300 перед вторжением США до 57. Количество христиан в Ираке со времен первой войны в Персидском заливе уменьшилось примерно на 90%, причем основная их часть бежала из страны после прихода американцев в 2003 году. Эд Уэст подчеркивает, что часть ответственности за эту катастрофу несут Соединенные Штаты Америки и Великобритания, потому что это под их присмотром создавалось послевоенное правительство Ирака, и они почти ничего не сделали для защиты религий меньшинств. Он отмечает невежественное, бестолковое и бездушное поведение западных стран в такой ситуации. Американская помощь на восстановление Ирака распределяется в соответствии с иракскими законами, которые являются явно дискриминационными по отношению к христианам. США предоставляют Египту помощь на миллиарды долларов, однако христианам этой страны запрещено строить храмы (и даже ремонтировать туалеты в существующих) без официального разрешения главы государства, которое он почти никогда не дает. В сентябре прошлого года США и Британия попытались открыто и официально заявить о своей поддержке группировок сирийских повстанцев, в то время как некоторые боевики устраивали погромы против христиан.
«Скажите ЕС и американцам, что мы 2000 лет назад послали к вам Святого Павла, чтобы он вывел вас из тьмы, а вы теперь посылаете к нам террористов, чтобы те нас убивали», сказал житель христианского городка Маалула. «Западные страны должны ясно дать понять, что наша дружба, сотрудничество, помощь и содействие зависят от: 1) свободы религии, включающей в себя право менять веру и выходить из нее; 2) светского законодательства, одинаково относящегося ко всем людям. Эти условия не соблюдались в Египте при Мубараке, но Соединенные Штаты поддерживали этот режим, предоставляя ему помощь на сумму 500 миллионов долларов в год. Эти условия не соблюдаются в Ираке, который после прихода США добивался включения норм шариата в конституцию. Такие вещи недопустимы. В 2022 году Катар будет проводить чемпионат мира по футболу, а там вероотступничество до сих пор карается смертью. Почему же все мы не бойкотируем его?», – задается вопросом автор книги, напоминая, что именно в этих землях ученики Христа и их последователи обратили первых людей в христианскую веру. «Эти общины были христианскими, когда наши предки поклонялись деревьям и камням. А теперь над ними нависла угроза неминуемого уничтожения», – пишет Эд Уэст, передает ИноСМИ.
Численность христиан в арабских странах до событий, связанных с «арабской весной», составляла примерно 15 млн. человек. Они принадлежат к 28 христианским конфессиям, которые специалисты условно объединяют в три группы – восточно-христианские, униатские (восточно-католические) и западно-христианские. Восточно-христианские церкви представляют собой организации местного происхождения, сохраняющие свою самостоятельность – Коптская церковь, Антиохийская православная церковь, Иерусалимская православная церковь, Сирийская православная церковь, Армянская апостольская церковь, несториане. Приверженцы восточных церквей проживают в основном в Египте, Сирии и Ливане.