28 Հունվար 2014 - 10:47 AMT
Ուկրաինայի վարչապետ Նիկոլայ Ազարովը հրաժարական է տվել, հայտնել է նախարարների կաբինետի մամուլի ծառայությունը: «Հասարակական-քաղաքական փոխզիջման համար լրացուցիչ հնարավորություններ ստեղծելու նպատակով, հանուն հակամարտության խաղաղ կարգավորման անձնական որոշում եմ կայացրել՝ Ուկրաինայի նախագահին խնդրում եմ ընդունել երկրի վարչապետի պաշտոնից հրաժարականը»,- ասվում է Ազարովի հայտարարությունում:
Ազարովը նշել է նաև, որ կառավարությունը հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար արել է հնարավորը: «Արել և անում ենք ամեն ինչ արյունահեղություն, բռնության ահագնացում, քաղաքացիների իրավունքների խախտում թույլ չտալու համար: Կառավարություն ապահավել է էկոնոմիկայի և սոցիալական պաշտպանության համակարգերի գործողությունն արտակարգ պայմաններում»,- նշել է վարչապետը: Ըստ նրա, «հակամարտության սրությունն ու վտանգը» ստիպեցին լրացուցիչ քայլերի դիմել:
«Այս դժվարին տարիներին ամեն ինչ արել եմ, որպեսզի Ուկրաինան կարողանա նորմալ զարգանալ որպես ժողովրդավարական եվրոպական պետություն: Որոշումներ եմ կայացրել, պատասխանատվություն եմ ստանձնել հանուն երկրի ժողովրդի շահերի: Ուստի կարող եմ ազնիվ նայել մեր պետության յուրաքանչյուր քաղաքացու աչքերին»,- ասել է Ազարովը:
Բացի այդ, նախագահին, Ուկրաինայի ժողովրդական պատգամավորներին ու քաղաքացիներին աջակցության համար վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել: Ազարովը նշել է, որ այսօրվա դրությամբ ամենակարևորն Ուկրաինայի միասնության ու ամբողջականության պահպանումն է:
«Դա ավելի կարևոր է, քան ինչ-որ մեկի անձնական ծրագրերն ու հավակնությունները: Ուստի կայացրեցի այս որոշումը»,- ասվում է հայտարարությունում, հայտնում է ՈւՆԻԱՆ-ը:
Նիկոլայ Ազարովն Ուկրաինայի կառավարությունը գլխավորում է 2010-ի մարտից:
Վարչապետի հրաժարականը դեռ պետք է հաստատի նախագահը: Մինչ հրաժարականի մասին դիմումի ստորագրումն Ազարովը կկատարի վարչապետի իր պարտականությունները:
Մինչդեռ Գերագույն ռադայում շարունակվում են խորհրդարանական խմբակցությունների ղեկավարների բանակցությունները, ներառյալ ընդդիմության երեք առաջնորդներին, շարունակվում են բանակցությունները քաղաքական ճգնաժամից դուրս գալու տարբերակների մասին: Նախօրեին Արսենի Յացենյուկն ու Վիտալի Կլիչկոն մերժել էին նախագահ Յանուկովիչի՝ կառավարությունը գլխավորելու առաջարկը: Փոխարենը նրանք պետք է հետ կանչեին գրոհայիններին Կիևի կենտրոնից ու ապաշրջափակեին վարչական շենքերը, գրում է «Ռոսիյսկայա գազետան»:
Դիմակայությունը Կիևում սկսվեց 2013 թվականի նոյեմբերի երկրորդ կեսին խաղաղ բողոքներից ընդդեմ Ուկրաինայի կառավարության որոշման ԵՄ հետ ասոցացման համաձայնագրի ստորագրումը մերժելուն: Սակայն դրանք բռնի գործողությունների վերածվեցին, երբ հունվարի կեսին Յանուկովիչի դաշնակիցները Գերագույն ռադայում ընդունեցին օրենքների նոր փաթեթը, որը դժվարացնում էր բողոքի ցույցերի մասնակիցների գործողությունները: Ընդդիմությունն այդ դրույթները համարեց բռնատիրության մասին օրենքներ և գտնում է, որ դրանք ընդունվել են կանոնակարգի խախտումներով և հակասում են սահմանադրությանը: Վարչապետ Նիկոլայ Ազարովը, որից ընդդիմությունն այս շաբաթ հրաժարական պահանջեց, հայտարարեց, որ հրաժարվում է խոսել վերջնագրերի լեզվով: Կիևում տեղի ունեցած բախումներում տուժել են հարյուրավոր ցուցարարներ ու տասնյակ միլիցիոներներ: Ասվում է նաև, որ զոհվել է 5 մարդ:

28 Январь 2014 - 09:31 AMT
Премьер-министр Украины Николай Азаров подал в отставку, сообщила пресс-служба Кабинета министров. «С целью создать дополнительные возможности для общественно-политического компромисса, ради мирного урегулирования конфликта я принял личное решение просить Президента Украины принять мою отставку с поста премьер-министра Украины», – говорится в заявлении Азарова.
В своем заявлении Азаров отметил, что правительство делало все возможное для мирного решения конфликта: «Мы делали и делаем все, чтобы не допустить кровопролития, эскалации насилия, нарушения прав граждан. Правительство обеспечивало функционирование экономики и системы социальной защиты в экстремальных условиях». При этом, по словам Азарова, «острота и опасность конфликта» вынудили сделать дополнительные шаги. «Все эти трудные годы я делал все для того, чтобы Украина могла нормально развиваться как демократическое европейское государство. Я принимал решения и брал на себя ответственность в интересах народа Украины. И поэтому могу честно смотреть в глаза каждому гражданину нашего государства, каждому соотечественнику», – заявляет Азаров.
Кроме того, он поблагодарил Президента, народных депутатов и граждан Украины за поддержку. Азаров подчеркнул, что на сегодняшний день самое важное – сохранить единство и целостность Украины. «Это гораздо важнее, чем чьи-либо личные планы или амбиции. Именно поэтому я принял это решение», – говорится в заявлении, передает УНИАН. Николай Азаров возглавлял правительство Украины с марта 2010 года.
Отставку премьера еще должен принять президент. До момента подписания им прошения об отставке, Николай Азаров продолжает исполнять обязанности главы правительства.
Тем временем в Верховной Раде продолжаются переговоры глав парламентских фракций, включая трех лидеров оппозиции, о вариантах выхода из политического кризиса. Накануне Арсений Яценюк и Виталий Кличко отклонили предложение президента Януковича возглавить правительство. В обмен на это они должны были отозвать боевиков из центра Киева и освободить занятые административные здания, пишет «Российская газета».
Противостояние в Киеве началось во второй половине ноября 2013 года с мирных протестов против решения украинского правительства отложить подписание соглашения об ассоциации с ЕС. Однако они приняли насильственную форму после того, как в середине января союзники Януковича в Верховной Раде приняли пакет законов, затрудняющих протестную деятельность. Оппозиция окрестила эти уложения "законами о диктатуре" и считает, что они были приняты с нарушением процедуры и противоречат конституции по своей сути. Премьер-министр Николай Азаров, от которого оппозиция на этой неделе ультимативно требовала уйти в отставку, заявил, что отказывается разговаривать на языке ультиматумов. В столкновениях в Киеве пострадали сотни протестующих и десятки милиционеров. Сообщается также, что погибло 5 человек.