Սիրիայում կրկին ազերի շահիդ է սպանվել: Ինչպես հայտնել է ԱՊԱ գործակալությունը, այդ մասին հաղորդել են մոջահեդների կայքերը:
Ասվում է, որ ադրբեջանցին, որին ներկայացրել են որպես Ազերի շեհիդ Օրհան Ռահիմուլլահ, Սիրիայում սպանել են սիրիական կառավարության կողմնակիցները: Սպանվածի իսկական անունն ու այն, թե Ադրբեջանի որ շրջանից է նա, չի ասվում: Մոջահեդները տարածել են նաև սպանվածի լուսանկարը:
Սիրիայում իրավիճակի սրումից հետո մի խումբ ադրբեջանցի քաղաքացիներ մեկնել են այնտեղ կռվելու տարբեր խմբավորումների կազմում: Անցած շրջանում Սիրիայում արդեն սպանվել է մոտ 100 ադրբեջանցի: Սպանվածներից շատերի լուսանկարները զետեղում են մոջահեդները տարբեր սոցիալական կայքերում:
Մինչդեռ, Կովկասի Մահմեդականների վարչության նախագահ շեյխուլիսլամ Հաջի Ալլահշուքյուր Փաշազադեն, նկատի ունենալով, որ շատերն են վերջին շրջանում մեկնում Սիրիա ու այլ երկրներ «շահիդների առաքելությամբ», ադրբեջանական մզկիթների իմամների ու ախունդների առջև պահանջ է դրել: «Մեր մարդիկ, մոռանալով Ղարաբաղը, տեղի են տալիս զանազան կոչերին ու հորդորներին, և մեկնում են օտար երկրներ: Ուր են նայում մեր իմամներն ու ախունդները: Այսօրվանից ես ամեն օր պահանջելու եմ նրանցից գրավոր հաշվետվություն ներկայացնել: Մեր ախունդներն ու իմամները, իսկական շահիդություն քարոզելով, պետք է դրա էությունը պարզաբանեն մեր երիտասարդներին ու հեռու պահեն կեղծ ճանապարհներից: Նրանք գրավոր հաշվետվություն կներկայացնեն ինձ այդ մասին»,-հայտարարել է Փաշազադեն, հայտնում է ԱՊԱ գործակալությունը:
Ըստ տարբեր տվյալների, Սիրիայում ապստամբների կողմից նախագահ Ասադի դեմ են կռվում մոտ 250 ադրբեջանցիներ: Պատերազմի ողջ ընթացքում սպանվել է Ադրբեջանի մոտ 100 քաղաքացի: Անցած տարվա մայիսին Սիրիայում կռվող ազերիները հանդես եկան հերթական տեսաուղերձով, որտեղ կոչ արեցին հայրենակիցներին ջիհադի մասնակցել Սիրիայում:
Սիրիայում արդեն 2 տարի է քաղաքացիական պատերազմ է: Այդ ընթացքում, ՄԱԿ տվյալներով, ավելի քան 125 հազար մարդ զոհվել է, 2 մլն՝ դարձել փախստական, ևս 4 մլն՝ ներքին տեղահանված անձինք են:Ամեն օր մոտ 6 հազար սիրիացի փախստական է դառնում: Իսլամիստական խմբավորումների նպատակն է շարիաթի օրենքներով գործող պետության ստեղծումը: Սիրիայի գծով խորհրդաժողովը սկսվել է հունվարի 22-ին Մոնտրյոյում, հետո շարունակվել է Ժնևում: Խորհրդաժողովի նպատակն է դադարեցնել քաղաքացիական պատերազմը:

28 Январь 2014 - 12:38 AMT
В Сирии убит еще один азербайджанец. Как сообщает АПА, информация об этом распространена на сайтах моджахедов.
Сообщается, что азербайджанца, представленного как "Азери шехид Орхан Рахимуллах" убили в Сирии сторонники сирийского правительства. Имя убитого и то, из какого он был региона, не уточняется. Моджахеды распространили также фото убитого азербайджанца.
После обострения ситуации в Сирии группа азербайджанских граждан отправилась в эту страну и стала воевать в составе различных группировок. За прошедший период во время боев были убиты свыше 100 азербайджанцев. Фотографии многих из них размещаются моджахедами в различных социальных сетях.
Между тем, председатель УМК шейхульислам Гаджи Аллахшукюр Пашазаде в связи с теми, кто отправляется в последнее время в Сирию и другие страны с миссией шехидства, поставил перед имамами и ахундами азербайджанских мечетей требование. «Наши люди, забыв о Карабахе, идут на поводу разных призывов и отправляются в чужие края. Куда смотрят наши имамы и ахунды? С сегодняшнего дня я буду еженедельно требовать от них письменного отчета! Наши ахунды и имамы, читая проповеди о настоящем шехидстве, должны разъяснять его суть нашим людям и уводить от ложного пути. Они будут письменно отчитываться мне об этом», – заявил Пашазаде, передает АПА.
По разным данным, в Сирии на стороне повстанцев, против президента Башара Асада воюет около 250 азербайджанцев. За все время войны было убито около ста выходцев из Азербайджана. В мае прошлого года воюющие в Сирии азербайджанцы выступили с очередным видеообращением, в котором призвали соотечественников совершать «джихад в Сирии».