Ուկրաինայի Գերագույն ռադայի նախագահ Վլադիմիր Ռիբակը արտահերթ նիստում, որն աշխատանքը սկսել էր հունվարի 28-ին, նշեց, որ իշխանությունների ու ընդդիմության միջև բանակցությունները շարունակվում են: «Դրանք բարդ են, քանի որ դժվարին հարցեր են քննարկվում, համաներման հարցը»,-ասել է նա: Ավելի վաղ ՈւՆԻԱՆ-ը հայտնել է, որ նստաշրջանի աշխատանքը շարունակելու օգտին քվեարկել է 401 պատգամավորներից 368-ը:
Հունվարի 28-ին ժողովրդական պատգամավորները չեղյալ համարեցին 9 օրենք, մասնավորապես, այն օրենքները, որ ընդունվել են հունվարի 16-ին ձեռքի բարձրացումով և վրդովմունք են առաջացրել հանրության շրջանում: Դրանց փոխարեն ընդունվել են չորս այլ օրենքներ, որոնք, մասնավորապես, վերաբերում էին գազի ներկրման հարկադրմանը, ֆաշիզմի հանցագործությունների ժխտմանը ու հուշարձանները քանդելուն: Բացի այդ, պատգամավորները կքննարկեն համաներման մասին օրինագիծը, որն առաջարկում է ազատել պատասխանատվությունից բողոքի ակցիաների բոլոր մասնակիցներին քաղաքական ճգնաժամի ամբողջ ընթացքում:
«Հրեշավոր օրենքները» ենթադրում էին պատիժների խստացում շենքերի գրավման ու շրջափակման հրապարակային կոչերի համար մինչև 6 տարվա ազատազրկում, ինչպես նաև նախատեսում էին քրեական պատասխանատվություն զրպարտություն տարածելու համար, առաջին հերթին ԶԼՄ-ներում:
Օրենքներով նախատեսվում էր նաև խստացնել քաղաքացիների վերահսկողությունը սիմ քարտերի գնման ժամանակ և պարտավորեցնում էին ինտերնետ պրովայդերներին նպաստել օպերատիվ որոնողական միջոցառումներին: Ընդդիմությունը դա գնահատեց որպես գրաքննության վերադարձ և հանրահավաքների մասնակիցների հետապնդման օրինական հիմնավորում: Առաջիկա ժամերին Ռադան մտադիր է նաև քննարկել Ուկրաինայի սահմանադրական փոփոխությունների հանձնաժողովի ստեղծման մասին հարցը, որի համաձայն այժմ երկիրը համարվում է նախագահական-խորհրդարանական հանրապետություն: Նպատակն է վերանայել սահմանադրությունը, վերադարձնելով 2004 թվականի սահմանադրությունը:
Իր հերթին Դաշնությունների խորհուրդը հայտարարություն է ընդունել Ուկրաինաոյւմ իրավիճակի վերաբերյալ՝ «տարակուսանք ու վրդովմունք հայտնելով մի շարք արևմտյան քաղաքական գործիչների հայտարարությունների վերաբերյալ, որոնք միջամտում են Ուկրաինայի ներքին գործերին ու միտումնավոր կերպով սրացում են հրահրում երկրում»:
«Դաշնությունների խորհուրդը կոչ է անում դադարեցնել միջամտությունը ինքնիշխան պետության գործերին»,-ասվում է տեքստում, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը:
Հայտարարության մեջ սենատորները մտահոգություն են հայտնել Ուկրաինայում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ և նշել են, որ ընդդիմության հրահրած զանգվածային անկարգությունները ոչ մի ընդհանուր բան չունեն բողոքի խաղաղ ակցիաների հետ: «Լավ կազմակերպված արշավն ուղղված էր օրինական իշխանությունների վարկաբեկմանն ու տապալմանը: Ավերածություններն ու հրկիզումները Կիևում ու այլ քաղաքներում, վարչական շենքերի գրոհը, ագրեսիվ գործողություններն իրավապահների դեմ, որոնց հետևանքով կան մարդկային զոհեր ու տուժածներ, անցնում են նրանց հավանությամբ, ով մարդկանց փողոց է դուրս բերել»,-ասվում է Դաշնության խորհրդի հայտարարության մեջ: Սենատորները նշում են, որ Ուկրաինան գտնվում է խորը քաղաքական ճգնաժամի մեջ, որը կարող է ծանր հետևանքներ ունենալ ուկրաինացի ժողովրդի համար, Ուկրաինայի պետականության ու տարածքային ամբողջականության համար: Դաշնության խորհրդին հատկապես մտահոգում են ուկրաինական շրջանների բնակչությանն իրար հակադրելու ընդդիմության փորձերը:
«Դաշնության խորհուրդը վճռականորեն դատապարտում է բռնության, ազգայնականության, այլատյացության դրսևորումները և կոչ է անում Ուկրաինայի բոլոր քաղաքական ուժերին այս դիմակայությունից դուրս գալու ուղիներ որոնել կառուցողական երկխոսության միջոցով: Դա պետք է տեղի ունենա առանց վերջնագրերի ու ճնշման»,-վստահ են սենատորները:
Իր հերթին ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման Կոնգրեսին ուղղված իր ամենամյա ուղերձում, հիշատակելով Ուկրաինան, հայտարարել է, որ ուկրաինացիներն իրավուքն ունեն որոշելու երկրի ապագան: «Մենք պաշտպանում ենք այն սկզբունքը, որ յուրաքանչյուր ժողովուրդ իրավունք ունի արտահայտվել ազատ ու խաղաղ ճանապարհով»,-ասել է ԱՄՆ նախագահը: Վաշինգտոնը բազմիցս է հորդորել ուկրաինական իշխանություններին ու ցուցարարներին հանգուցալուծել ճգնաժամը բանակցությունների միջոցով, գրում է ВВС-ին:
Մինչդեռ Կիևում մարդիկ շարունակում են ձյուն մաքրել, ծառեր հատել ու տաքանալ հրկիզված տակառների շուրջ: Մայդանի բեմի հարևանությամբ մոտ 300 մարդ կա, նրանք փաստագրական ֆիլմ են նայում: Ընդհանուր առմամբ իրավիճակը Մայդանում հանգիստ է:
Միաժամանակ Գերագույն ռադայի հարևանությամբ գտնվող Մարիինյան զբոսայգում իշխանության կողմնակիցների քանակը նվազել է:
Ինչպես հայտնում է ՈւՆԻԱՆ-ը, Հակամայդանի մասնակիցների առջևի բեմը դեռ դատարակ է: Մարդիկ տաքանում են խարույկների ու տաքացվող վրանների մոտ: Ընդհանուր առմամբ Սահմանադրության հրապարակում և Մարիինյան զբոսայգում հիմա հազար մարդուց ոչ ավելի է:
Հունվարի 28-ին իշխանության կողմնակիցները վերադարձան Կիևի Մարիինյան զբոսայգի: Երեկ Ուկրաինայի նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչի օգտին կազմակերպված ակցիային մասնակցել է մոտ 5 հազար մարդ, որոնք հիմնականում ժամանել են Խերսոնի, Լուգանսկի, Խարկովի շրջաններից:
Դիմակայությունը Կիևում սկսվեց 2013 թվականի նոյեմբերի երկրորդ կեսին խաղաղ բողոքներից ընդդեմ Ուկրաինայի կառավարության որոշման ԵՄ հետ ասոցացման համաձայնագրի ստորագրումը մերժելուն: Սակայն դրանք բռնի գործողությունների վերածվեցին, երբ հունվարի կեսին Յանուկովիչի դաշնակիցները Գերագույն ռադայում ընդունեցին օրենքների նոր փաթեթը, որը դժվարացնում էր բողոքի ցույցերի մասնակիցների գործողությունները: Ընդդիմությունն այդ դրույթները համարեց բռնատիրության մասին օրենքներ և գտնում է, որ դրանք ընդունվել են կանոնակարգի խախտումներով և հակասում են սահմանադրությանը: Վարչապետ Նիկոլայ Ազարովը, որից ընդդիմությունն այս շաբաթ հրաժարական պահանջեց, հայտարարեց, որ հրաժարվում է խոսել վերջնագրերի լեզվով: Կիևում տեղի ունեցած բախումներում տուժել են հարյուրավոր ցուցարարներ ու տասնյակ միլիցիոներներ: Ասվում է նաև, որ զոհվել է 5մարդ:

29 Январь 2014 - 09:49 AMT
Председатель Верховной Рады Украины Владимир Рыбак на внеочередном заседании, которое началось 28 января, отметил, что переговоры между представителями власти и оппозиции продолжаются. «Они непростые, потому что и очень непростые вопросы – вопросы амнистии», – отметил он. Ранее УНИАН сообщил, что за решение продолжить работу внеочередной сессии проголосовали 368 из 401 народного депутата, зарегистрированного в зале.
28 января народные депутаты отменили 9 законов – в частности тех, что были приняты поднятием рук 16 января и вызвали возмущение в обществе. Вместо них были приняты четыре других, которые касались, в частности, налогообложения импорта газа, отрицания преступлений фашизма и разрушения памятников. Кроме того, депутаты рассмотрят законопроект об амнистии, который предлагает освободить от ответственности всех участников протестных акций на весь период политического кризиса.
«Драконовские законы» предполагали ужесточение наказания за публичные призывы к захвату зданий и блокированию доступа к ним до шести лет лишения свободы, а также введение уголовной ответственности за распространение клеветы, в первую очередь – в средствах массовой информации.
Также законы усиливали контроль за гражданами при покупке сим-карт и обязывали интернет-провайдеров содействовать оперативно-розыскным мероприятиям. Оппозиция сочла это фактическим возвращением цензуры и законным обоснованием преследований участников митингов.
В ближайшие часы Рада также намерена рассмотреть законопроект о создании комиссии по изменению конституции Украины, согласно которой сейчас страна является президентско-парламентской республикой. Цель – вернуть конституцию 2004 г., которая предполагает парламентско-президентскую форму правления.
В свою очередь, Совет Федерации принял заявление по ситуации на Украине, выразив «недоумение и возмущение заявлениями ряда западных политиков, бесцеремонно вмешивающихся во внутренние дела Украины и умышленно провоцирующих дестабилизацию обстановки в стране».
«Совет Федерации призывает прекратить неприкрытое вмешательство извне в дела суверенного государства», – говорится в тексте, передает РИА Новости.
В заявлении сенаторы выразили обеспокоенность ситуацией на Украине и отметили, что спровоцированные оппозицией массовые беспорядки не имеют ничего общего с мирными акциями протеста. «Хорошо организованная кампания направлена на дискредитацию и свержение легитимной власти. Погромы и поджоги в Киеве и других украинских городах, штурм административного здания, агрессивные действия против сил правопорядка, приведшие к человеческим жертвам и значительному числу пострадавших, происходят с одобрения тех, кто вывел людей на улицы", – говорится в заявлении Совфеда.
Сенаторы отмечают, что Украина находится в состоянии глубокого политического кризиса, который может иметь тяжелые последствия для украинского народа, государственности и территориальной целостности Украины. Особую озабоченность Совфед выразил в связи с попытками оппозиции противопоставить интересы одних регионов Украины другим, подрывая стабильность украинского общества. «Совет Федерации решительно осуждает проявление насилия, национализма, ксенофобии и призывает все политические силы Украины искать пути выхода из нынешнего противостояния только через конструктивный диалог. Это должно происходить без каких-либо ультиматумов и давления», – убеждены сенаторы.
В свою очередь, президент США Барак Обама в своем ежегодном обращении к Конгрессу о положении дел в стране упомянул Украину, заявив, что украинцы вправе сами определять будущее своей страны. «Мы отстаиваем принцип, что каждый народ имеет право высказываться свободно и мирным путем», – сказал президент США.Вашингтон неоднократно призывал украинскую власть и протестующих разрешить кризис путем переговоров, пишет ВВС.
Между тем, в Киеве люди продолжают расчищать снег, рубить дрова и греться возле бочек с огнем. Непосредственно возле сцены Майдана присутствует около 300 человек, они смотрят документальный фильм. В целом ситуация на Майдане спокойная.
Одновременно в Мариинском парке возле Верховной Рады сторонников власти стало гораздо меньше, чем вчера.
Как передает УНИАН, сцена перед участниками Антимайдана пока еще пуста. Люди греются возле костров и в палатках с обогревом. Всего на площади Конституции и в Мариинском парке сейчас находится не более 1 тыс. человек.
28 января сторонники власти вернулись в Мариинский парк в Киеве. Вчера в акции в поддержку Президента Виктора Януковича принимали участие более 5 тыс. человек, которые в основном прибыли из Херсонской, Луганской, Харьковской областей и Крыма.