Սիրիայում իրավիճակի խաղաղ կարգավորմանը նվիրված ժնևյան խորհրդաժողովը եզրափակիչ փուլ է մտնում: Դիտորդները խոստովանում են, որ գործնական լուծումներ դեռ չեն գտնվել, մյուս կողմից մասնակից երկրները մտադիր չեն «դուռը շրխկացնել»՝ նրանք պատրաստ են շարունակել երկխոսությունն անկախ եղած տարաձայնություններից:
«Ես իրական լուծումների ակնկալիք չունեմ: Ես երջանիկ եմ արդեն, որ բանակցությունները դեռ ընթացքի մեջ են: Սառույցը կոտրվում է՝ ոչ այնքան արագ, բայց կոտրվում է: Ես հուսով եմ, որ երկրորդ փուլը առավել կառուցողական ու արդյունավետ կլինի»,-հայտարարել է Սիրիայի գծով ՄԱԿ հատուկ ներկայացուցիչ Լահդար Բրահիմին:
Առաջին փուլը պետք է ավարտվի ուրբաթ օրը, որից հետո պատվիրակությունները 1-1,5 շաբաթ կխորհրդակցեն ու կիրագործեն այն որոշ դրույթները, որոնց շուրջ հաջողվել է հաջողության հասնել»,-հայտնում է euronews-ը:
«Մեր առանցքային խնդիրն է հակամարտության քաղաքական լուծման որոնումը, Սիրիայի ժողովրդի տառապանքներին վերջ դնելը: Մի ինչ-որ վերջնակետ է պետք գտնել: Պարզ է, որ մենք չպետք է ամիսներ անցկացնենք ապարդյուն բանակցություններում: Պետք է իրական առաջընթաց լինի»,-ասել ՝ Սիրիայի ազգային խորհրդի ներկայացուցիչ Լուայ ալ Սաֆին:
Պայմանավորվածություններից մեկը, որը ճիշտ է Ժնևում չի ձեռք բերվել, հումանիտար գործողության մեկնարկն է Հոմսում: Սակայն, չնայած արդեն մոտ ժամերին այն սկսելու մտադրությանը, ականատեսները փոխանցում են, որ իրավիճակը քաղաքում չի փոխվում, այնտեղ շարունակվում են ծանր մարտերն ու գնդակոծությունները:
Մինչդեռ բրիտանական Daily Telegraph թերթը հայտնել է, որ ԱՄՆ-ն իրոք սկսել է զենք մատակարարել Սիրիայի ահաբեկիչներին Հորդանանի տարածքով:
Թերթը նշել է, որ նման գործնեությունը հակասաում է ԱՄՆ հայտարարություններին սիրիական ճգնաժամը խաղաղ ճանապարհով հանգուցալուծելու վերաբերյալ: Բնականաբար, դա նպաստում է, որ արյունահեղությունը շարունակվի, հայտնում է սիրիական SANA գործակալությունը:
Ինչպես նշել է պարբերականը, ԱՄՆ որոշ քաղաքական գործիչներ խոստովանել են, որ զենքի առաքումներն այսպես կոչված «չափավոր ընդդիմությանը» հնարավոր դարձան միայն ԱՄՆ Կոնգրեսում գաղտնի քվեարկությունից հետո: Խոսքը հրացանների, զինամթերքի ու հակատանկային հրթիռների մասին է:
Ավելի վաղ Սիրիայի ԱԳ նախարար Ֆեյսալ Միքդադը հաստատել էր, որ Վաշինգտոնի որոշումը Սիրիայի ավազակախմբերի սպառազինման մասին «Ժնև-2» ձախողելու փորձ է, քանի որ դա ոչ այլ ինչ է, քան ուղիղ հարված խաղաղ գործընթացին: 2011 թ. մարտին սկսված հակամարտության ընթացքում Սիրիայում զոհվել է շուրջ 125 հազար մարդ, մոտ 4,2 միլիոնը փախստական են դարձել սիրիական տարածքում, երկու միլիոն մարդ փախել է հարևան երկրներ: Փախստականների ընդունման հիմնական բեռն ընկել է Հորդանանի, Իրաքի, Լիբանանի ու Թուրքիայի վրա: Սիրիայի բնակչության ընդհանուր քանակը մինչ պատերազմը կազմում էր 20 միլիոն:

30 Январь 2014 - 09:23 AMT
В Женеве конференция по мирному урегулированию в Сирии вступает в завершающую стадию. Наблюдатели признают, что никаких практических решений пока не найдено; с другой стороны, стороны-участницы не собираются «хлопать дверями» — они готовы продолжать диалог, несмотря на существенные разногласия.
«Я не жду, что мы достигнем чего-то реального. Я счастлив уже от того, что переговоры все еще идут. Лед потихоньку трогается — не быстро, но трогается. Я надеюсь, что второй раунд будет более конструктивным и продуктивным», -заявил спецпредставитель ООН по Сирии Лахдар Брахими,
Первый раунд должен завершиться в пятницу, после чего делегации возьмут неделю-полторы на консультации и выполнение того немногого, о чем удалось договориться, передает euronews.
. «Наша ключевая задача — поиск политического решения конфликта, прекращение страданий сирийского народа. Должна найтись некая конечная точка. Ясно, что мы не должны сидеть здесь месяц за месяцем в бесплодных переговорах. Должен быть достигнут реальный прогресс», сказал представитель сирийского национального совета . Луай аль-Сафи.
Одной из договоренностей — достигнутой, правда, не совсем в Женеве — стало начало гуманитарной операции в Хомсе. Однако, несмотря на намерение начать ее уже в ближайшие часы, очевидцы передают, что обстановка в городе вовсе не меняется — там продолжаются тяжелые бои и обстрелы.
Между тем, британская газета Daily Telegraph сообщила, что США действительно начали поставлять партии оружия террористам в Сирию через территорию Иордании.
Газета указала, что такая деятельность прямо противоречит заявлениям США о том, что они якобы заинтересованы в мирном урегулировании сирийского кризиса. Само собой, это способствует продолжению пролития крови сирийцев, передает сирийское агентство SANA.
Как отметило издание, некоторые американские политики признали, что отправка оружия так называемой "умеренной оппозиции" стала возможной после тайного голосования в Конгрессе США. Речь идет о винтовках, боеприпасах и противотанковых ракетах.
Ранее заместитель министра иностранных дел САР Фейсал Микдад подтвердил, что решение Вашингтона о вооружении бандформирований в Сирии является попыткой провалить "Женеву-2", поскольку это – не что иное, как прямой удар по мирному процессу.
Конференция по урегулированию сирийского кризиса, созванная по инициативе США, России и ООН начала работу 22 января в Монтре, затем продолжила работу в Женеве.