Շվեյցարիան կասեցրել է Իրանի հետ արժեքավոր մետաղների առևտրի համար գործող արգելքը, հայտնում է շվեյցարական կառավարությունը:
Շվեյցարիայի Դաշնային խորհուրդը, որը երկրի բարձրագույն կոլեգիալ գործադիր մարմինն է, նաև որոշել է թուլացնել Իրանից նավթամթերքի տեղափոխման ու ապահովագրության հետ կապված գործունեության մասին մանրակրկիտ զեկույցների պարտադիր ներկայացման մասին պահանջը:
Ենթադրվում է, որ վերոնշյալ մեղմացումը կգործի մինչև ընթացիկ տարվա օգոստոսի 14-ը: Նախօրեին Իրանի իշխանությունները հայտարարեցին, որ ֆինանսական ակտիվները ստանալու համար մտադիր են օգտվել Ճապոնիայի, Հարավային Կորեայի ու Շվեյցարիայի բանկերից: Հայտնի է, որ այդ ակտիվները մինչև վերջերս ներառված էին Արևմուտքի սահմանած պատժամիջոցների ցանկում:

Правительство Швейцарии приостановило действие запрета на торговлю ценными металлами с Ираном, передает швейцарский кабинет министров.
Федеральный совет Швейцарии, являющийся высшим коллегиальным исполнительным органом страны, также принял решение ослабить требования об обязательном предоставлении подробных отчетов о деятельности, связанной с транспортировкой и страхованием нефтепродуктов из Ирана.
Предполагается, что вышеуказанные послабления будут действовать до 14 августа этого года.
Накануне власти Ирана заявили о своем намерении прибегнуть к услугам банков в Японии, Южной Кореи и Швейцарии для перевода части своих финансовых активов, которые до недавнего времени подпадали по санкции со стороны Запада.