Ադրբեջանի Ժողովրդավարական ուժերի ազգային խորհրդի նախագահ Ջամիլ Հասանլին քաղաքացիների ինքնահրկիզման դեպքերի պատասխանատու է համարում իշխանություններին:
Նշենք, որ 2013-ի դեկտեմբերի 25-ից մինչ օրս Ադրբեջանում ինքնահրկիզման 5 դեպք է գրանցվել:
«Այսօր Ադրբեջանի ևս մեկ քաղաքացի՝ Մալեյկա Բայրամլին ինքնահրկիզվել է քաղաքի կենտրոնում: Արդեն ամենօրյա են դարձել ինքնահրկիզումների մասին հաղորդագրությունները: Ղարաբաղի վետերանների մարմինները համակող բոցը կարծես ուզում է դուրս գալ էկրանի սահմաններից»,- ֆեյսբուքյան իրէջում գրել էՀասանլին:
1993-ին ծնվածՄալեյկա Ինթիազիմ ղըզի Բայրամլին հունվարի 30-ին ինքնահրկիզվել է Բաքվի Կենտրոնական կլինիկական հիվանդանոցի մոտ: Աղջիկը ծանր վիճակում տեղափոխվել է հիվանդանոց:
Ըստ Հասանլիի, «մարդիկ, որոնք արդարություն չեն գտնում երկրում, դատարանում, ոստիկանությունում, դատախազությունում, միակ ելքը համարում են ինքնահրկիզումը»:
«Դա սարսափելի ողբերգություն է: Եթե այդպես գնա, ապա կրակը կպատի ամբողջ երկիրը: Թող ոչ ոք չհամարի, որ հեռու է կրակի այդ ալիքից: Կոռումպացված քրեական քաղաքականության ծխով է պատված ամբողջ երկիրը, կրակն արդեն երկինք է հասնում: Հավանաբար, Իլհամ Ալիևն անտարբեր կմնա, կկրկնի «աննախադեպ զարգացման» մասին իր հեքիաթները, մինչև որ բոցը հասնի նախագահի նստավայր: Այրվում է կառավարության քաղաքականությունը, որը ժողովրդից լիազորություններ չի ստացել, յուրացրել է իշխանությունն ու պատասխանատվություն չի կրում ժողովրդի առջև, հիմա արդեն մարդկային հոտ ունեցող ծուխը պատում է ամեն ինչ: Ադրբեջանի քաղաքացու մասնաբաժինն ադրբեջանական նավթից մի շիշ բենզինն է»,- գրել է Հասանլին, հայտնում է Contact.az-ը:
Ընդհանուր առմամբ Ադրբեջանի իշխանությունները չեն հրապարակում ինքնասպանությունների պաշտոնական վիճակագրությունը: Սակայն, ըստ ադրբեջանական ԶԼՄ-ների, 2014-ի հունվարին Ադրբեջանում առնվազն 32 մարդ է ինքնասպան եղել: Ինքնասպանության 4 դեպք է գրանցվել մինչև 18 տարեկան երեխաների շրջանում և 4 դեպք բանակում: Միայն մեկ ամսում ադրբեջանցիպաշտոնյաների կողմից կաշառքներ շորթելու պատճառովինքնահրկիզվել են ղարաբաղյան պատերազմի մասնակից հաշմանդամներ:
Ինչպես «Օբյեկտիվ TV»-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Ժնևի ճգնաժամային կենտրոնի ադրբեջանական գրասենյակի հոգեբան Ազադ Իսիզադեն, 2014-ի հունվարին Ադրբեջանում ինքնասպանությունների իսկական «համաճարակ է» սկսվել: Պատճառն ապագայի, հանրության հանդեպ անվստահությունն է: Ըստ նրա, պատճառները տարբերվում են ըստ տարիքային խմբերի: Դեռահասները մաքսիմալիստներ են, նրանց մոտ ամեն ինչ կամ սև է, կամ սպիտակ: Նույնիսկ փոքր անհաջողությունը կարող է ինքնասպանության պատճառ դառնալ: Նախակենսաթոշակային տարիքի մարդիկ կարող են հուսալքվել՝ զրկվելով աշխատանքից ու եկամուտից»:
Հոգեբանը նշել է, որ ամեն տարի Ադրբեջանում բուհերում ընդունելության քննություններում անհաջողությունների դեպքում ինքնասպանություններ են լինում, ինչը ողբերգության է վերածվում: Նա ասել է, որ Ադրբեջանում երիտասարդներին չեն նախապատրաստում բանակին: Կյանքի պայմանների կտրուկ փոփոխությունը ստիպում է ելքի ուղիներ որոնել, որոնք ոմանք չեն կարողանում գտնել:
Ըստ նրա, ինքնասպանությունների աճը պայմանավորված է նաև հանրության շրջանում ագրեսիայի աճով: «Աճում է ագրեսիան: Ընտանիքում, փողոցում չենք կարողանում հանգիստ խոսել միմյանց հետ, բոլորս նյարդային ենք: Թույլ մարդիկ, որոնք չգիտեն պայքարել, ագրեսիան իրենք իրենց դեմ են ուղղում, ինչն էլ ինքնասպանության պատճառ է դառնում»,- ասել է հոգեբանը:
Իսազադեն նշել է, որ երբ մարդը չի կարողանում ելք գտնել, նա ինքնասպանության է գնում: Եթե հանրությունը, պետությունը չի լսում մարդուն, նա ինքնասպանության է դիմում՝ այդպիսով ուշադրություն հրավիրելով իր անձի վրա:
«Ամենասարսափելին այն է, որ ինքնասպանություններն աճի միտում ունեն, դա պետք է ստիպի մտածել բոլորին»,- ասել է Ազադ Իսազադեն, գրում է Panorama.am-ը:

Председатель Национального совета демократических сил (НСДС) Азербайджана Джамиль Гасанли возложил ответственность за самосожжения граждан Азербайджана на власти страны.
Стоит отметить, что в период с 25 декабря 2013 года в Азербайджане совершены 5 самосожжений.
"Сегодня еще одна гражданка Азербайджана по имени Малейка Байрамлы совершила самосожжение в центре города. Уже мы каждый день получаем информацию о самосожжении людей. Огонь, охватывающий тела ветеранов Карабаха едва ли не сжигает экраны», – написал Гасанли на своей странице в социальной сети Facebook.
Малейка Интизам гызы Байрамлы, 1993 года рождения сегодня, 30 января, совершила самосожжение близ Центральной клинической больницы (ЦКБ) в Баку. Девушка в тяжелом состоянии была госпитализирована в больницу номер 5.
На взгляд Джамиля Гасанли, «люди, которые не находят справедливости в государстве, суде, полиции, прокуратуре видят выход из ситуации в бросании себя в огонь».
«Это страшная трагедия. Если так пойдет, то пламенем будет охвачена вся страна. Пусть никто не считает себя вдалеке от этой огненной волны. Дым от коррумпированной, криминальной политики покрывает всю страну, пламя высится до небес. Видимо, Ильхам Алиев будет сохранять безразличие, повторять сказки о «не имеющем аналогов развитии», до тех пор, пока пламя не докатится до администрации президента. Горит политика правительства, не получившей полномочий от народа, присвоившей власть, не носящей ответственность перед народом, теперь дым веющий человеческим запахом охватывает всё. Пай азербайджанского гражданина от азербайджанской нефти составляет всего бутылку бензина», – отмечает Гасанли, сообщает Contact.az.
В целом власти Азербайджана не разглашают официальную статистику по самоубийствам в стране. Однако по сообщениям азербайджанских СМИ, с января 2014 года в Азербайджане покончили с собой как минимум 32 человека. Также зафиксировано 4 случая суицида детей в возрасте до 18 лет и 4 случая суицида в армии. Только в течение месяца в Азербайджане три инвалида карабахской войны совершили акт самосожжения из-за нарушений их прав чиновниками, вымогательств взяток и пр.
Как заявил в интервью «Объектив ТВ» психолог азербайджанского Женского кризисного центра Азад Исазаде, в январе 2014 года в Азербайджане началась настоящая «эпидемия» суицидов. Причина в недоверии обществу, в будущее, в недосягаемые мечты. По его мнению, причины суицидов отличаются в зависимости от возрастной группы. Самой большой группой риска являются подростки и люди предпенсионного возраста. Подростки бывают максималистами, у них или белое, или черное. Даже маленькая неудача может стать причиной суицида. Люди предпенсионного возраста могут впадать в депрессию, поскольку, лишившись работы и доходов, не могут выполнять свои обязательства перед семьей.
Как отметил психолог, в Азербайджане ежегодно происходят суициды из-за неудач при сдаче вступительных экзаменов в вузы. В республике неудача при вступительных экзаменах становится трагедией. Также в Азербайджане молодежь не готовят к армии. Резкая смена условий жизни заставляет искать пути выхода, который молодые призывники найти не могут.
По его словам, увеличение числа суицидов в Азербайджане связано с повышением агрессивности в обществе.
«В обществе растет агрессия. Мы не можем говорить спокойно друг с другом, в семье, на улице, все мы нервные. Люди тихие, слабые, не умеющие бороться, направляют агрессию против себя, что и становится причиной суицида»,- считает психолог.
Исазаде отмечает, что когда человек не может найти выход, он прибегает к суициду. Когда человека не слышит общество, государство, он совершает суицид, обращая таким образом внимание на себя. «Самое страшное, что желание совершить суицид в обществе растет, это должно заставить задуматься всех», – утверждает Азад Исазаде, передает Panorama.am.