31 Հունվար 2014 - 08:18 AMT
Սիրիայի պաշտոնական պատվիրակությունը «Ժնև-2» խորհրդաժողովում ահաբեկչության դեմ պայքարի մասին հայտարարության նախագիծ է ներկայացրել: Սակայն այսպես կոչված «ընդդիմադիր կոալիցիայի» պատվիրակությունը մերժել է այն:
Ներկայացված հայտարարության մեջ Սիրիան հիշեցնում է, որ ՄԱԿ ԱԽ 2001 թվականի համար 1373 բանաձևը և 1999 թվականի 1267 բանաձևը մատնանշում են ահաբեկչության դեմ պայքարում միջազգային համագործակցության անհրաժեշտությունը և դիմակայումը բոլոր հնարավոր միջոցներով, քանի որ դա սպառնալիք է միջազգային խաղաղության ու անվտանգության համար: Բանաձևերը ենթադրում են, որ անթույլատրելի է ուղիղ կամ անուղղակի աջակցությունը կազմակերպություններին ու ֆիզիկական անձանց, որոնք մասնակցում են ահաբեկչական գործողություններին, նրանց ֆինանսավորում են ու ապաստան տրամադրում:
Հայտարարության մեջ կարևորվում է ահաբեկչության խմբավորումներին դիմակայելն ու նրանց վերացնելը: Դրա համար անհրաժեշտ է կողմերի համագործակցությունը հանուն խաղաղության ու անվտանգության: Հարկավոր է նաև դադարեցնել ահաբեկիչների ֆինանսավորումը, զինումը, ուսուցումն ու աջակցությունը Սիրիայի տարածք ներթափանցելու գործում: Սիրիայի պատվիրակությունը կոչ է արել աշխարհի բոլոր երկրներին նպաստել դրան: Այդ թվում, կարևոր է ահաբեկչության հրահրման դադարեցումը, կրոնական ծայրահեղականության դրսևորումները, հայտնում է սիրիական SANA գործակալությունը:
Հայտարարության նախագծում ասվում է. «Կողմերն ընդգծում են իրենց հավատարմությունը Սիրիայի Արաբական Հանրապետությանը, նրա անկախությանն ու տարածքային ամբողջականությանը: Մերժվում են միջամտության բոլոր ձևերը: Ահաբեկչական կազմակերպությունների դեմ պայքարը ընդհանուր նպատակ է ու յուրաքանչյուր սիրիացու պարտականությունը»:
Սիրիան առաջարկել է բոլոր կողմերին պարտավորություններ ստանձնել ահաբեկչության դեմ պայքարում Սիրիայի ամբողջ տարածքում ու մեխանիզմներ մշակել դրա համար: Բոլոր պետությունները պետք է կատարեն իրենց միջազգային պարտավորությունները, դադարեցնեն ահաբեկչական կազմակերպությունների ֆինանսավորումը, արգելեն իրենց տարածքներում գտնվող քաղաքացիներին անդամագրել ու ֆինանսավորել ահաբեկիչներին: Կարևոր է նաև դադարեցնել ահաբեկչության հրահրումն ու նրա գործողությունների արդարացումը ԶԼՄ-ների միջոցով: Սիրիայի բոլոր հարևան երկրները պետք է արդյունավետ կերպով վերահսկեն իրենց սահմանները, դադարեցնելու համար ահաբեկիչների ու զենքի հոսքը Սիրիա:
Սիրիայի պատվիրակությունը հայտարարել է, որ այս փաստաթղթի մերժումը «ընդդիմադիր կոալիցիայի» կողմից ապացուցում է, որ վերջինս սատարում է ահաբեկիչներին: «Կոալիցիայի» դիրքորոշումը դեմ է սիրիական ժողովրդի շահերին և սպառնում է նրա անվտանգությանը:
Նախօրեին Սիրիայում ՄԱԿ հատուկ դեսպանորդ Լահդար Բրահիմին հաստատեց, որ համաձայնություն կա Սիրիայի կառավարության ու ընդդիմության միջև առ այն, որ գոյություն ունի ահաբեկչությունը, ինչը մեծ խնդիր է: Սակայն այդ հանգամանքին վերաբերմունքի առումով պայմանավորվածություն չի ձեռք բերվել: Նա նշել է նաև, որ այս բանակցությունները լոկ սկիզբն էին՝ կողմերը հայտնեցին իրենց կարծիքները, իրենց ցանկություններն ու մտավախությունները: Շփումները նրանց միջև պետք է շարունակվեն:

Официальная делегация Сирии на конференции "Женева-2" представила проект заявления по борьбе с терроризмом. Однако делегация так называемой "оппозиционной коалиции" отвергла его.
В предложенном заявлении Сирия напомнила о том, что резолюции Совета Безопасности ООН №1373 от 2001 года и №1267 от 1999 года указывают на необходимость международного сотрудничества в борьбе с терроризмом и противостояния ему всеми возможными средствами, поскольку это явление представляет угрозу для международного мира и безопасности. Резолюции предусматривают недопустимость предоставления прямой или косвенной поддержки организациям и физическим лицам, участвующим в террористической деятельности, их финансирования и предоставления им убежища.
В заявлении подчеркивается важность действий по противостоянию террористическим группировкам и их устранению. Для этого необходимо полное сотрудничество всех сторон в целях достижения мира и безопасности, восстановления спокойствия и стабильности во всех провинциях САР. Необходимо также прекращение финансирования, вооружения, обучения и предоставления укрытий террористам и содействия им в деле проникновения в Сирия. Делегация САР призвала все страны мира помочь в этом в соответствии с их международными обязательствами. В том числе, важно прекратить подстрекательство к терроризму, распространение такфиристских идей и религиозного экстремизма во всех его формах и проявлениях, передает сирийское агентство SANA.
В проекте заявления говорится: "Стороны подчеркивают свою полную приверженность суверенитету Сирийской Арабской Республики, ее независимости и территориальной целостности. Отвергаются любые формы прямого или косвенного вмешательства в ее внутренние дела. Борьба с террористическими организациями является общей целью и обязанностью каждого сирийца".
С этой целью делегация САР предложила всем сторонам взять на себя обязательства бороться с терроризмом и террористическими организациями на всей территории Сирии и выработать механизмы для достижения этой цели. Все государства должны выполнять свои международные обязательства по борьбе с терроризмом, приложить усилия для прекращения финансирования террористической деятельности, запретить своим гражданам или иностранцам, находящимся на их территории, вербовать и финансировать террористов, снабжать их оружием и участвовать в их подготовке. Важно также остановить подстрекательство к терроризму и оправдание его действий через средства массовой информации. Все соседние с Сирией страны должны эффективно контролировать свои границы, чтобы остановить поток террористов и оружия в Сирию. Необходим обмен информацией о передвижении террористов, о террористических сетях и контрабанде оружия и взрывчатых веществ.
Делегация САР заявила, что отвержение "оппозиционной коалицией" этого документа стало явным доказательством поддержки терроризма с ее стороны. Позиция "коалиции" направлена против интересов сирийского народа и представляет собой угрозу его безопасности.
Накануне спецпосланник ООН в САР Лахдар Брахими подтвердил, что есть согласие между делегациями сирийского правительства и "оппозиции" о том, что существует террор, который является большой проблемой. Но не была достигнута договоренность, как относиться к этой проблеме. Он также отметил, что прошедшие переговоры – это только начало, которое было необходимо. Стороны высказали свои позиции, выразили свои пожелания и свои опасения. Контакты между ними должны быть продолжены.
Конференция по урегулированию сирийского кризиса, созванная по инициативе США, России и ООН начала работу 22 января в Монтре, затем продолжила работу в Женеве.