1 Փետրվար 2014 - 09:13 AMT
Ուկրաինայի անվտանգության ծառայությունը քրեական վարույթ է սկսել պետական իշխանությունը զավթելու փորձի փաստով: Այդ մասին հայտնել է Գլխավոր քննչական գերատեսչության պետ Մաքսիմ Լենկոն «112 Ուկրաինա» հեռուստաալիքի եթերում: Գործը հարուցվել է ընդդիմադիր «Բատկիվշչինա» միավորման կիևյան գրասենյակի սերվերներից մեկի նյութերի ուսումնասիրման հիման վրա:
Ւնչպես հայտնել է Լենկոն, քննության ձեռք բերած նյութերի մեջ տվյալներ կան, որ այդ ակցիաների ծրագրման ժամանակ կանխատեսվում էր նաև ուժային զարգացման հնարավորություն: «Այսինքն մի տարբերակ, որի դեպքում ուժ կկիրառվի ցուցարարների դեմ, դա մեծ արձագանք կստանա ու կհեղինակազրկի գործող իշխանություններին ու նախագահին»,-պարզաբանել է նա: Ըստ նրա, երկու ամիս պահանջվեց հետաքննության համար:
Ավելի վաղ Ուկրաինայի ՆԳՆ Գլխավոր քննչական վարչության պետի տեղակալ Ալեքսանդր Գնատիվը հայտարարել էր, որ նախարարության քննիչները տվյալներ ունեն, որ զանգվածային ցույցերն ու հանրահավաքները վաղուց էին ծրագրված: Ըստ նրա, դիտարկվել է նաև ուժային տարբերակը:
Մինչդեռ, ինչպես հայտնում է «Բորսայի առաջատար» վերլուծական լրատվական ամսագիրը, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի նախկին խորհրդական, «Մայդանի հետ համերաշխության կոմիտեի» անդամ, տնտեսագետ Անդրեյ Իլարիոնովը «Գրոմադսկե TV» ալիքի եթերում հայտարարել է, որ «Ռուսաստանի իշխանությունները չեն հրաժարվել Ուկրաինայի մասնատման պլաններից, և պատրաստ են իրականացնել այդ սցենարը Վրաստանի օրինակով, որտեղ Կրեմլը փաստացի անջատեց Աբխազիան ու Հարավային Օսեթիան»: Ըստ նրա, Կրեմլում դիտարկում են հետագա զարգացումների չորս սցենարներ: Առաջինը նախատեսում է լիակատար հսկողության հաստատում Ուկրաինայի ողջ տարածքում այդ երկրի վստահությունը վայելող անձի միջոցով: «Բայց այդ տարբերակը գնալով քիչ հավանական է դառնում»,-ասել է Իլարիոնովը: Երկրորդ տարբերակը, որը նախատեսում է Ուկրաինայի ֆեդերատիվ կամ կոնֆեդերատիվ կառուցվածք, Մոսկվան այժմ որպես հիմնական է դիտարկում և դրան կողմ է ՌԴ իշխանությունների մեծ մասը: «Նպատակն է վերահսկողության սահմանումն Ուկրաինայի արևելքում ու հարավում»,-ասել է Պուտինի նախկին խորհրդականը: «Ըստ երրորդ տարբերակի, եթե չհաջողվի վերահսկողություն սահմանել Ուկրաինայի հարավ-արևելքում, ապա գոնե առավել կարևոր շրջաններում: Առաջին թեկնածուների թվում են՝ Օդեսան, Նիկոլաևը, Լուգանսկը, Դոնեցկը, Խարկովի շրջանը և Ղրիմը»,-ասել է Իլարիոնովը:
«Չորրորդ տարբերակով նախատեսվում է վերահսկողություն հաստատել Ղրիմում, կամ միայն Սևաստոպոլում: Ըստ էության, դա Ուկրաինայի միակ տարածաշրջանն է, որտեղ ռուս բնակչության տեսակարար կշիռը գերազանցում է բնակչության կեսը: Նախկինում նման ծրագրերի մասին խոսվել է մասնավոր ելույթներում, ակադեմիական բանավեճերում, իսկ այժմ ակտիվորեն քննարկվում է պետական հեռուստաալիքների ուղիղ եթերում: Ասվում է, որ Ուկրաինան չկայացած պետություն է, «պատմական թյուրիմացություն», ինչպես ժամանակին ասել էր Պուտինը, և գլխավորը, որ «Ռուսաստանի հետ վերամիավորման» պատմական շանսը մի քանի շաբաթից կարող է փակվել, ուստի հարցի լուծումը հնարավոր չէ հետաձգել»,-ամփոփել է Իլարիոնովը:
Ըստ actualnews.org-ի, ցրտերի պատճառով Մայդանում ցուցարարների քանակը նվազում է: Այս պահի դրությամբ իրավիճակը կայուն է: Մայդանում մարդիկ փաստագրական ֆիլմեր ու նորություններ են նայում: Շատերը զբաղվում են հանրօգուտ գործով՝ բարիկադներ են կառուցում ու ապահովում են բոլորին տաք թեյով ու սնունդով:
Բողոքի զանգվածային ցույցերն Ուկրաինայում սկսվեցին 2013 թ. նոյեմբերին: Նոյեմբերի 21-ին Ուկրաինայի նախարարների կաբինետը կարգադրեց դադարեցնել Եվրամիության հետ ասոցացման համաձայնագրի ստորագրման գործընթացը: Իրավիճակը սրվեց 2014 թվականի հունվարի 16-ին, երբ Յանուկովիչի դաշնակիցները Գերագույն ռադայում ընդունեցին օրենքների նոր փաթեթը, որը դժվարացնում էր բողոքի ցույցերի մասնակիցների գործողությունները: Ընդդիմությունն այդ դրույթները համարեց բռնատիրության մասին օրենքներ և գտնում է, որ դրանք ընդունվել են կանոնակարգի խախտումներով և հակասում են սահմանադրությանը: Վարչապետ Նիկոլայ Ազարովը, որից ընդդիմությունն այս շաբաթ հրաժարական պահանջեց, հայտարարեց, որ հրաժարվում է խոսել վերջնագրերի լեզվով: Կիևում տեղի ունեցած բախումներում տուժել են հարյուրավոր ցուցարարներ ու տասնյակ միլիցիոներներ: Ասվում է նաև, որ զոհվել է 5մարդ:Հունվարի 28-ին հրաժարական տվեց վարչապետ Նիկոլայ Ազարովը՝ Յանուկովիչը ստորագրեց այն:

1 Февраль 2014 - 08:33 AMT
Служба безопасности Украины (СБУ) открыла уголовное производство по факту попытки захвата государственной власти. Об этом сообщил начальник главного следственного управления ведомства Максим Ленко в эфире телеканала «112 Украина». Дело было открыто после исследования материалов с серверов киевского офиса оппозиционного объединения «Батькивщина», изъятых во время обыска, передает Forbes со ссылкой на РИА Новости.
Как сообщил Ленко, среди полученных следствием материалов, есть данные, что при планировании этих акций предвиделся так называемый силовой вариант их развития. «То есть такой вариант, при котором будет применена сила к митингующим, это вызовет широкий резонанс и подорвет авторитет действующей власти и президента», — пояснил он. По его словам, на расследование СБУ понадобится два месяца.
Ранее замначальника главного следственного управления МВД Украины Александр Гнатив заявил, что следователи министерства располагают данными о заблаговременном планировании массовых протестных акций в стране. По его словам, предусматривался и силовой вариант.
Между тем, сообщает аналитико-информационный журнал "Биржевой лидер", бывший советник президента России Владимира Путина, член российского «Комитета солидарности с Майданом», экономист Андрей Илларионов в эфире канала «Громадське ТВ» заявил, что «российская власть не оставляет планов по расчленению Украины, и готовится реализовать такой сценарий по примеру Грузии, где Кремль фактически отделил Абхазию и Южную Осетию». По его словам, в Кремле рассматривают четыре сценария дальнейшего развития событий. Первый подразумевает установление полного контроля над всей Украиной с помощью лица, которое будет пользоваться доверием всей страны. «Но этот вариант становится все более маловероятным», – отметил А. Илларионов. Второй вариант, подразумевающий федерализацию или конфедерализацию Украины, рассматривается в настоящее время Москвой в качестве основного, и его поддерживает большинство представителей российской власти. «Его целью является установление контроля над Восточной и Южной частями Украины, сказал экс-советник В. Путина. «Согласно третьему варианту, если не удастся установить контроль над всем Юго-востоком Украины, то установить его над наиболее важными районами. В числе первых кандидатов – Одесса, Николаев, Луганск, Донецк, Харьковская области, Крым», – говорит А. Илларионов.
«Четвертый вариант – взять под контроль Крым, либо же остановиться только на Севастополе. По сути дела, это единственный регион Украины, где удельный вес русских жителей превышает половину населения региона. Ранее подобные планы высказывались в частных выступлениях, академических дискуссиях, теперь же это активно обсуждается в прямом эфире в прайм-тайм государственных телеканалов. Говорится о том, что Украина – это несостоявшееся государство, «историческое недоразумение», как в свое время высказался В. Путин, и самое главное, что исторический шанс для «воссоединения России» через несколько недель может закрыться, посему откладывать решение вопроса никак нельзя», – резюмирует А. Илларионов.
По сообщению же actualnews.org, из-за сильного похолодания до -19 градусов, на Майдане отмечается уменьшение количества протестующих. Ситуация на данный момент стабильна. На Майдане люди смотрят документальные фильмы и новости на экране. Многие заняли себя полезной работой — возведением баррикад и обеспечением всех горячим чаем и едой.