3 Փետրվար 2014 - 10:35 AMT
Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմեդ Ջավադ Զարիֆը Մյունխենի խորհրդաժողովի ետնաբեմում ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Պա Գի Մունի հետ քննարկել է իրավիճակը Սիրիայում ու Իրանի միջուկային ծրագրի հարցը:
Պան Գի Մունը ողջունել է Զարիֆի հայտարարությունն այն մասին, որ Իրանը պատրաստ է դրական դեր կատարել սիրիական կարգավորման գործում, հայտնում է սիրիական SANA գործակալությունը:
Մյունխենի խորհրդաժողովում Զարիֆը հայտարարել է, որ ճգնաժամի կարգավորման ուղին արյունահեղության կասեցումն է»,-հայտարարել է Զարիֆը ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի հետ հանդիպմանը: Նա զգուշացրել է արևմտյան երկրներին, որ աջակցությունն ահաբեկիչներին ու նրանց անդամագրումը սպառնալիք են միջազգային անվտանգությանը:
Իրանի ԱԳ նախարարը նշել է, որ մերձավորարևելյան տարածաշրջանը, Եվրոպան և նույնիսկ ԱՄՆ-ն տառապելու են ահաբեկչական հանցագործություններից, որոնք կանդրադառնան Սիրիայի վրա: Նա հավելել է, որ ճգնաժամը Սիրիայում կշարունակվի այնքան ժամանակ, քանի դեռ օտարերկրյա ուժերը միջամտում են երկրի ներքին գործերին:
Մինչդեռ, SANA-ի աղբյուրները Հորդանանում հայտնել են, որ ամերիկյան ինքնանթիռը ժամանել է Հորդանանի «Ալ Մաֆրակ» օդանավակայան զենքի խմբաքանակով, որը հետո փոխանցվելու է Սիրիայում գործող զինյալների խմբավորումներին:
Հորդանանյան AL Wahda կայքը, երկրում իրազեկ աղբյուրների վրա հղումով, հաստատել է հաղորդագրությունը: Կայքը հայտնել է նաև, որ վերջերս ահաբեկիչների մոտ 1500-հոգանոց մի նոր խումբ է վարժվել Հորդանանի Ալ Մուքար շրջանում՝ միանալու համար այն 50 հազար վարձկաններին, որոնք այժմ Սիրիայում են գտնվում:
Ավելի վաղ աղբյուրն ԱՄՆ հատուկ ծառայություններում ու Եվրոպայում պնդում էր, որ ԱՄՆ Կոնգրեսը գաղտնի քվեարկությամբ որոշել է զենք առաքել Սիրիա Հորդանանի տարածքով, այն ահաբեկիչներին, որոնց նրանք անվանում են «չափավոր ընդդիմադիրներ»:
ԱՄՆ հատուկ ծառայությունների վրա հղումով՝ արաբալեզու Al Quds Al Araby թերթը, որը Լոնդոնում է լույս տեսնում, տեղեկացրել է, որ Հորդանանի տարածքում ահաբեկիչները նախապատրաստում են անցնում մարտական հմտությունները կատարելագործելու համար:
Հորդանանում թաքֆիրիստական խմբավորումների փաստաբանը խոստովանել է երեք հորդանանցի ահաբեկիչների սպանությունը սիրիական Դերաա գավառում: Այդ գրոհայինները գործում էին «Ջեբհաթ ան Նուսրայի» ջոկատներում, որոնք կապված են «Ալ Քայիդայի» հետ:
Հորդանանյան աղբյուրներն ենթադրել են, որ ահաբեկիչների թիվն այդ երկրում, որոնք հանցագործություններ են կատարում Սիրիայում, հասնում է 1,5 հազարի:

Министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф в кулуарах Мюнхенской конференции обсудил с генеральным секретарем ООН Пан Ги Муном ситуацию в Сирии и вопросы ядерной программы ИРИ.
Пан Ги Мун приветствовал заявление Зарифа о готовности Ирана играть позитивную роль в урегулировании сирийского кризиса, передает сирийское агентство SANA.
На конференции в Мюнхене Зариф заявил, что путь к урегулированию кризиса в САР – это остановка пролития сирийской крови. Он предостерег западные страны от того, что поддержка террористов и их вербовка создают угрозу международной безопасности.
Глава МИД ИРИ подчеркнул, что Ближневосточный регион, Европа и даже США будут страдать от террористических преступлений, которые коснутся не только Сирии. Он добавил, что кризис в САР будет продолжаться до тех пор, пока иностранные силы будут вмешиваться во внутренние дела страны.
Между тем, источники SANA в Иордании сообщили, что американский самолет прибыл на иорданский аэродром «Аль-Мафрак». На его борту находится партия оружия, которая затем будет передана вооруженным группировкам, действующим в Сирии.
Иорданский сайт AL Wahda, ссылаясь на осведомленные источники в стране, подтвердил данное сообщение. Сайт также сообщил, что недавно новая группа террористов численностью 1500 человек прошла обучение в иорданском районе Аль-Мукар, чтобы присоединиться к 50 тысячам наемников, которые в настоящее время находятся в САР.
Ранее источники в спецслужбах США и стран Европы утверждали, что Конгресс США тайным голосованием принял решение об отправке оружия через Иорданию в Сирию террористическим группировкам, которых они называют "умеренной оппозицией".
Ссылаясь на источники в американских спецслужбах, арабоязычная газета Al Quds Al Araby, издаваемая в Лондоне, проинформировала о том, что на территории Иордании террористы проходят подготовку для усовершенствования боевых навыков.
Адвокат такфиристских группировок в Иордании признал убийство трех иорданских террористов в сирийской провинции Дараа. Эти боевики действовали в рядах "Джебхат Ан-Нусры", связанной с "Аль-Каидой".
Иорданские источники предположили, что число террористов из этой страны, которые совершают преступления в Сирии, составляет 1,5 тысяч.