5 Փետրվար 2014 - 07:40 AMT
Լիբիայի ԱԳ նախարար Մոհամմեդ Աբդել Ազիզը հայտարարել է, որ իր երկիրն ավարտել է առավել մեծ վտանգ ներկայացնող քիմիական զենքի պաշարների ոչնչացման գործընթացը: «Լիբիան ամբողջովին ձերբազատվեց քիմիական զենքի պաշարներից, որոնք դեռ պիտանի էին կիրառման համար և սպառնալիք էին տեղաբնակների, շրջակա միջավայրի ու մերձակա շրջանների համար»,-ասել է Մոհամմեդ Աբդել Ազիզը, հայտնում է ВВС-ին: Ըստ նրա, այսպիսի արդյունքը հնարավոր չէր լինի առանց միջազգային հանրության աջակցության: Քիմիական արսենալների ոչնչացման գործում Լիբիային օգնել են Գերմանիան, Կանադան ու ԱՄՆ-ն: Ամբողջությամբ գործընթացը ավարտին կհասցվի մինչև 2016 թվականը:
«Այդ զինամթերքի ոչնչացումը մեծ գործ էր դժվարին, խնդրահարույց պայմաններում, որոնց ականատեսը մենք այսօր դարձանք քիմզենքի ոչնչացման Ռուվագի օբյեկտում: Սկզբից մինչև վերջ այդ խնդիրների լուծումը Լիբիայի, ՔԶԱԿ և այլ երկրների սերտ համագործակցության արդյունք է»,-հայտարարել է ՔԶԱԿ ղեկավար Ահմեդ Ուզյումջյուն:
Ըստ կազմակերպության, հանգուցյալ Մուամմար Քադդաֆիի կառավարման օրոք Լիբիայի տարածքում ստեղծվել էին քիմիական զենքի մի քանի պահեստներ:
Դեռ 2004 թվականին Լիբիան միացավ Քիմիական զենքի արգելման կոնվենցիային, հայտարարեց իր արսենալների չափերի մասին ու համաձայնվեց ոչնչացնել այն:
Ըստ նախկին իշխանությունների, Լիբիայում 25 մետրիկ տոննա իպրիտ կար և 1,4 հազար տոննա հումք քիմիական զենքի պատրաստման համար: Լիբիական իպրիտի ոչնչացման ծրագիրը կասեցվեց 2011 թվականին ՆԱՏՕ-ի ռազմական գործողության մեկնարկի հետ:
Սիրիայում նույնպես քիմիական զենքի դուրս բերման գործընթաց է ըստ Սիրիայի կառավարության ու ՔԶԱԿ միջև պայմանավորվածության՝ Ռուսաստանի ու ԱՄՆ միջնորդությամբ:
2013 թվականի օգոստոսի 28-ին թուրքական Vatan թերթի կայքում զետեղվեց «Քիմիական զենքը սիրիացի իսլամիստների համար արտադրվում է Թուրքիայում» տեսանյութը: Թերթը գրում է, որ այն ժամանակ, երբ Արևմուտքը պատրատվում է հարված հասցնել Սիրիային պատժելու համար նախագահ Ասադին խաղաղ բնակիչների դեմ քիմզենքի օգտագործման համար, այս տեսանյութը պետք է գրավի բոլոր նրանց ուշադրությունը, ով մտադիր է ռմբակոծել Սիրիան: Ռեակտիվներով տարաների վրա տեսանելի են թուրքերեն գրությունները: ԱՄՆ-ն Ասադին էր մեղադրում օգոստոսի 21-ին Դամասկոսի արվարձանում քիմիական հարձակման մեջ, որի հետևանքով ավելի քան 1400 մարդ զոհվեց: Սիրիական իշխանությունները կտրականապես հերքում են քիմիական զենքի կիրառումն ու հարձակման մեջ մեղադրում են ապստամբներին: Ասադը նախկինում հայտարարել էր, որ իր զորքերի հաջողությունների ֆոնի վրա քիմիական զենքի կիրառումն «անտրամաբանական» կլիներ:
Մի շարք երկրներ, այդ թվում Ռուսաստանը, համամիտ չեն, որ Ասադը քիմիական զենք է օգտագործել: ՌԴ նախագահ Վլադիմի Պուտինն ասել է, որ Ասադի հասցեին հնչող մեղադրանքերը «աներևակայելի հիմարություն են»:
Հոկտեմբերի 6-ին սիրիացիները ոչնչացրել են քիմիական զենքի պաշարների մեծ մասը Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպության փորձագետների ղեկավարությամբ: Ըստ ՔԶԱԿ հաստատած ծրագրի ամբողջ քիմզենքը պետք է դուրս բերվի Սիրիայից ոչ ուշ, քան 2014 թվականի փետրվարի 5-ին և ոչնչացվի մինչև 2014 թ. հունիսի 30-ը:

Министр иностранных дел Ливии Мохаммед Абдель Азиз заявил, что страна завершила процесс ликвидации запасов наиболее опасного химического оружия. По его словам, к 26 января 2014 года были уничтожены остатки «горчичного газа» из артиллерийских снарядов и авиабомб.
Прочие запасы отравляющего вещества иприта власти Ливии полностью устранили еще в прошлом году.
«Ливия стала совершенно свободной от пригодных к использованию запасов химического оружия, которые могут представлять потенциальную угрозу местным жителям, окружающей среде и прилегающим районам», – сказал Мохаммед Абдель Азиз, передает ВВС. По его словам, такой результат не был бы возможен без международной поддержки. Помощь в ликвидации химических арсеналов Ливии оказывают Германия, Канада и США. Полностью процесс уничтожения должен завершиться до 2016 года.
«Уничтожение этих боеприпасов было огромным делом в тех трудных, технически проблемных условиях, которые мы сегодня воочию наблюдали на объекте по уничтожению химоружия в Руваге. С начала и до конца решение этих проблем было продуктом тесного сотрудничества между Ливией, техническим секретариатом ОЗХО и другими странами», – заявил глава Организации по запрещению химического оружия (ОЗХО) Ахмед Узюмджю.
По данным организации, в период правления ныне покойного Муамара Каддафи на территории Ливии было создано несколько складов химического оружия.
Еще при Каддафи, в 2004 году, Ливия присоединилась к Конвенции о запрещении химоружия, объявила о размерах своего химического арсенала и согласилась его уничтожить.
По данным прежних властей, в Ливии хранилось 25 метрических тонн иприта и 1,4 тысячи тонн сырья для изготовления химического оружия. Программа по уничтожению ливийского иприта была приостановлена в 2011 году с началом военной операции НАТО.
В Сирии также вывозится химическое оружие согласно договоренности между ОЗХО и правительством Сирии при посредничестве России и США.
Повстанцы и их западные и арабские союзники возлагают вину на Башара Асада за химатаку 21 августа. Правительство Сирии настаивает, что химическое оружие применили мятежники. США обвиняют Башара Асада в применении химического оружия против мирных жителей 21 августа в оазисе Восточная Гута вод Дамаском и настаивают, что в результате атаки погибло 1400 человек по данным сирийских мятежников. По данным организации «Врачи без границ» 21 августа погибло примерно 400 человек.
Сирия согласилась уничтожить свое химоружие, столкнувшись с угрозой применения военной силы США и их союзниками – в ответ на химическую атаку в пригороде сирийской столицы 21 августа. В результате обстрела ракетами, начиненными нервно-паралитическим газом зарином там погибли сотни людей. Вашингтон не сомневается, что эту акцию предприняли силы, верные Башару Асаду. Сирийское правительство обвиняет в химической атаке повстанцев. Считается, что Сирия имеет на вооружении около 1000 тонн химических веществ, включая зарин и нервно-паралитические V-газы. По данным американской военной разведки, в качестве средств доставки химических зарядов Дамаск может использовать авиацию, баллистические ракеты и артиллерийские снаряды. Сирия не присоединилась к Конвенции о запрещении химического оружия. В 1972 году Дамаск подписал Конвенцию о запрещении разработки биологического и токсического оружия, но так и не ратифицировал ее. Ранее российский министр обороны Сергей Шойгу сообщил, что Россия передала Сирии 75 единиц автомобильной техники для вывоза и утилизации химического оружия. Согласно, утвержденному ОЗХО, все химоружие должно быть вывезено с территории Сирии не позднее 5 февраля 2014 года и уничтожено к 30 июня 2014 года – за исключением изопропанола, используемого при производстве зарина. В ОЗХО сомневаются, что эти сроки удастся выдержать.
Гражданская война в Сирии продолжается уже 2 года. За это время, по данным ООН, погибло около 150 тысяч человек, 2 миллиона стали беженцами, еще около 5 миллионов стали внутренне перемещенными лицами. Основная цель боевиков – создание на территории Сирии исламской страны по законам шариата.