5 Փետրվար 2014 - 12:22 AMT
Աշխարհում գոյություն ունի նման հավակնոտ նպատակներ մշակելու ու կյանքի կոչելու փորձ: Դա Չինաստանի, Մալայզիայի, Թուրքիայի փորձն է: «Ռազմավարություն 2050»-ը մշակվել է երկրի հնարավորությունների ու ռեսուրսների մանրակրկիտ քաղաքական, տնտեսական ու սոցիալական վերլուծության վրա, գիտականորեն հիմնավորված է ու ենթարկվել է տեղական ու միջազգային փորձաքննության: Ակնհայտ է, որ Ղազախստանը մտադիր է ռացիոնալ ու շատ հաշվենկատ կերպով օգտագործել իր բնական առավելություններն ու իր բնական պաշարներն ի սպաս դնել ամբողջ ղազախական հանրությանը, կառուցել համերաշխ քաղաքացիական հասարակություն կյանքի ամենաբարձր ցուցանիշներով: Երկրի նախագահը խնդիր է դրել ամեն տարի երկրի տնտեսությունը զարգացնել առնվազն 4 տոկոսով, որպեսզի մեկ շնչի հաշվարկով ՀՆԱ այսօրվա 13 հազար դոլարը հասնի 60 հազար դոլարի 2050 թվականին: Ընդ որում խնդիր է դրված Ղազախստանը բաց դարձնել ներդրումների համար, այդ թվում օտարերկրյա, և հասցնել այդ ցուցանիշը ՀՆԱ ամբողջ ծավալի 18 տոկոսից մինչև 30 տոկոս 2050 թվականին:Ինչպես հայտնի է, Ղազախստանը վաղաժամ իրագործեց նախորդ Ռազմավարության խնդիրներն ու անցյալ տարի տեղ զբաղեցրեց աշխարհի 50 ամենազարգացած երկրների շարքում: Դա հիմք է տալիս վստահության համար, որ «Ռազմավարություն-2050»-ը ևս հաջողությամբ կյանքի կկոչվի: Դրա համար հարկավոր է մոբիլիզացնել երկրի հասարակական ու քաղաքական ռեսուրսները, միավորել ղազախական հանրության բոլոր շերտերին ոգեշնչող գաղափարի շուրջ: Իր Ուղերձում Ազգի առաջնորդը մանրամասն շարադրել է Ղազախստանի էկոնոմիկայի զարգացման ու տարածաշրջանային և գլոբալ գործընթացներում, այդ թվում ինտեգրացիոն, նրա տեղի իր տեսլականը:
Խնդիր է դրված զարգացնել գիատատար արդյունաբերությունն ու ագրարային արդյունաբերությունը, մանրամասն շարադրված են իրականացման միջոցները: Անցած տարիներին Ղազախստանում զարգացել են էկոնոմիկայի արդիական ճյուղերը և տեսանելի ապագայի խնդիրն է բազմակի անգամ ավելացնել դրանց արտահանման ներուժն ու այդպիսով տեղ զբաղեցնել արդիական, այդ թվում բարձր տեխնոլոգիաներ արտադրող երկրների ցուցակում: Հետաքրքրական է, որ երկիրը, որի արտահանման գլխավոր հոդվածը նավթն ու գազն են, մտադիր է արդեն տեսանելի ապագայում իր արտահանման 70 տոկոսը ոչ հումքային դարձնել:
Խորը վերակառուցման ու բարեփոխման կենթարկվեն հասարակական կյանքի բոլոր ոլորտները: Կզարգանա գիտությունը, ընդ որում ամենաարդիական ճյուղերը: Այդ նպատակով ամեն տարի կհատկացվի բյուջետային միջոցների առնվազն 3 տոկոսը: Նախատեսվում է զարգացնել կրթության ոլորտը, որպեսզի նախադպրոցական տարիքի բոլոր երեխաները հաճախեն մանկապարտեզներ, իսկ բոլոր դպրոցներում ուսուցումը կազմակերպվի այն ծրագրերով, որոնք այժմ ընդունված են աշխարհի առաջատար Ինտելեկտուալ դպրոցներում: Առաջատար համալսարաններն ինքնավարություն կստանան: Ղազախստանի հասարակությունը մոտ ապագայում առնվազն եռալեզու կդառնա: Դա նշանակում է, որ երկրի քաղաքացիներն ազատ կտիրապետեն առնվազն ղազախերենին, ռուսերենին ու անգլերենին:
2017 թվականին Աստանայում կանցկացվի «EXPO» միջազգային ցուցահանդեսը, որը կցուցադրի երկրի նվաճումները տարբեր ոլորտներում: Կյանքի կոչելու համար այդ լայնածավալ խնդիրները, այդ թվում էներգետիկայի, տրանսպորտի ու հաղորդակցությունների, արդյունաբերության, գյուղատնտեսության ոլորտներում, ինչպես նաև սոցիալական կյանքի բոլոր ոլորտներում (առողջապահություն, մշակույթ, սպորտ, հումանիտար ոլորտ), նախագահ Նազարբաևը կոչ է արել հայրենակիցներին, համակիրներին ու կողմնակիցներին պարզաբանել Ուղերձի դրույթները երկրի քաղաքացիներին, իսկ կառավարությանն ու պետական մարմիններին՝ արդեն առաջիկայում մշակել Ուղերձում նախանշված ծրագրերի իրագործմանն ուղղված կոնկրետ քայլերը:

В мире имеется опыт разработки и реального осуществления таких амбициозных целей. Это опыт Китая, Малайзии, Турции. «Стратегия 2050» разработана на основе тщательного политического, экономического и социального анализа возможностей и ресурсов страны, научно обоснована и прошла местную и международную экспертизу. Очевидно, что Казахстан намерен рационально и крайне расчетливо использовать свои естественные преимущества и поставить свои природные богатства на службу всему казахстанскому обществу, построить солидарное гражданское общество с самыми высокими показателями жизни. Так, Президент страны поставил задачу развивать экономику страны ежегодно не менее на 4% с тем, чтобы ВВП на душу населения повысился с 13 тысяч долларов сегодня до 60 тысяч долларов в 2050 году. Причем поставлена задача сделать Казахстан открытым для инвестиций, в том числе иностранных, и довести этот показатель от 18% сегодня до 30% в 2050 году от всего объема ВВП.
Как известно, Казахстан реализовал досрочно задачи предшествующей Стратегии и в прошлом году занял место в списке 50 самых развитых стран мира. Это дает основание для уверенности, что Стратегия 2050 так же будет успешно претворена. Для этого необходимо мобилизовать общественно-политический ресурс страны и объединить все слои казахстанского общества вокруг вдохновляющей цели. В своем Послании Лидер Нации подробно изложил свое видение развития экономики Казахстана и ее места в региональных и глобальных процессах, в том числе интеграционных.
Поставлена задача развивать наукоемкую индустриальную и аграрную промышленность, подробно изложены меры по их осуществлению. За прошедшие годы в Казахстане развивались современные отрасли экономики и задача обозримого будущего-многократно увеличить их экспортный потенциал и таким образом занять место среди стран производящих современную, в том числе высокотехнологичную продукцию. Интересно, что страна, главной статьей экспорта которой сегодня являются нефть и газ, планирует уже в обозримой перспективе 70% свеого экспорта сделать несырьевую продукцию.
Глубокой реорганизации и реформирования будут подвергнуты все сферы общественной жизни. Будет развиваться наука, причем ее самые современные отрасли. Для этого будут выделяться не менее 3% бьюджета ежегодно. Намечено развивать систему образования с тем, чтобы все 100% детей дошкольного возраста посещали детские сады, а все школы готовили учащихся по программам, по которым сегодня ведется обучение в самых передовых Интеллектуальных школах. Ведущие университеты получат автономию. Казахстанское общество ближайшей перспективы будет как минимум трехязычным. Это значит, что все граждане страны будут свободно владеть как минимум казахским, русским и английским языками.
В 2017 году в Астане пройдет международная выставка «EXPO», которая станет также демонстрацией достижений страны в различных сферах. Для претворения в жизнь широкомасштабных задач, в том числе в области энергетики, транспорта и коммуникаций, промышленности, сельского хозяйства, а также всех сфер социальной жизни (здравоохранения, культуры, спорта, гуманитарной сферы) Президент Назарбаев призвал всех соотечественников, соратников и единомышленников разъяснить задачи Послания всем гражданам страны, а правительству и государственным органам – уже в ближайшее время разработать конкретные меры по претворению в жизнь намеченных в Послании программ.