5 Փետրվար 2014 - 11:06 AMT
Իրանի ԱԳՆ նախաձեռնությամբ Թեհրանում տեղի է ունեցել Իրանի, Սիրիայի ու Շվեյցարիայի ներկայացուցիչների հանդիպումը, որտեղ քննարկվել են Սիրիայի հումանիտար կարիքները ու դրանք բավարարելու միջոցները:
Սիրիական պատվիրակությունը հանդիպմանը գլխավորում էր ԱԳ և էմիգրանտների հարցերի փոխնախարար Հուսեմ էդ Դին Ալյան, իրանականը՝ ԱԳ նախարարի Մերձավոր Արևելքի ու Հյուսիսային Աֆրիկայի գծով տեղակալ Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիյանը, իսկ շվեյցարականը՝ Զարգացման ու գործակցության գործակալության փոխտնօրեն Մանուել Բեսլերը:
Հանդիպման շրջանակներում Ալյան ճեպազրույց վարեց Սիրիայի հումանիտար իրավիճակի վերաբերյալ: Նա նշեց, որ կառավարությունը հատուկ ուշադրություն է դարձնում հումանիտար հարցին ու մշտապես աշխատում է գոհացնել բոլոր կարիքավոր քաղաքացիների պահանջներն առանց բացառության:
Ըստ նրա, երկրում հումանիտար իրավիճակի վատթարացման գլխավոր գործոններն են զինյալ ահաբեկչական խմբավորումների հանցավոր գործունեությունը և միակողմանի տնտեսական պատժամիջոցները, որոնք որոշ երկրներ սահմանել են Սիրիայի դեմ, հայտնում է սիրիական SANA գործակալությունը:
Մինչդեռ Լաթակիայի «Ալ Բասել» օդանավակայան են ժամանել հումանիտար բեռով երկու ռուսական ինքնաթիռներ: Բեռի քաշը 52 տոննա է:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության ներկայացուցիչ Էլիզաբեթ Հոֆֆը առողջապահության դեպարտամենտից պահանջել է առավել կարևոր պահանջների ցուցակը: Հոֆֆն այցելել է մի քանի բուժկենտրոններ ու ժամանակավոր կացության կենտրոններ, ուր մինչ այդ կազմակերպության շնորհիվ պատվաստանյութ էր բերվել երեխաների համար:
Հոֆֆը հայտարարել է, որ այցի նպատակն է քննարկել իրավիճակն առողջապահության ոլորտում գավառներում, պարզել, թե ինչպիսին է պատվաստանյութերի ու դեղորայքի պահանջարկը:
«Հավատարմություն Սիրիային» եվրոպական հասարակական կազմակերպության հումանիտար օգնության հերթական խմբաքանակը փետրվարի 3-ին հասել է սաhմանակետ Լիբանանի ու Սիրիայի սահմանին: Այն բաղկացած է 18 բեռնատարներից սնդդամթերքով, մանկական սնունդով, ջեռուցիչներով ու ծածկոցներով:
Ինչպես հայտարարել է կազմակերպության ղեկավար Ամին Աբու Ռաշիդը, հումանիտար օգնությունը կբաշխվի փախստականների ու այլ անձանց միջև, որոնք տուժել են ճգնաժամից: Օգնության մի մասը կհատկացվի Յարմուկի փախստականների ճամբարի ընտանիքներին: Իր հերթին կազմակերպության ղեկավարներից Ալ Հալիլը հայտարարել է, որ հումանիտար օգնությունը հավաքվել է Եվրոպայի մի շարք պաղեստինյան կազմակերպությունների շնորհիվ: «Հավատարմություն Սիրիային» կազմակերպությունը գործում է 2013 թվականի մայիսից:

По инициативе МИД ИРИ в Тегеране состоялась встреча между представителями Ирана, Сирии и Швейцарии, на которой обсуждались гуманитарные потребности САР и способы их удовлетворения.
Сирийскую делегацию на встрече возглавил заместитель министра иностранных дел и по делам эмигрантов Хусам-эд-Дин Аляа, иранскую – заместитель министра иностранных дел по вопросам Ближнего Востока и Северной Африки Хосейн Амир Абдоллахиян, а швейцарскую – заместитель директора Агентства по развитию и сотрудничеству (SDC) Мануэль Бесслер.
В рамках встречи Аляа провел брифинг по гуманитарной ситуации в Сирии. Он подчеркнул, что правительство уделяет особое внимание гуманитарному вопросу и прилагает постоянные усилия, чтобы удовлетворить потребности всех нуждающихся граждан без исключения.
По его словам, главными факторами, которые привели к ухудшению гуманитарной ситуации в стране, являются преступная деятельность вооруженных террористических группировок и односторонние экономические санкции, введенные некоторыми странами против Сирии, передает сирийское агентство SANA.
Между тем, в латакийский аэропорт «Аль-Басель» прибыли два самолета с российской гуманитарной помощью. Вес груза – 52 тонны. Гуманитарная помощь предназначена сирийскому народу для поддержания его стойкости перед лицом несправедливых санкций, введенных странами Запада и их пособниками в регионе.
Представитель Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Элизабет Хофф запросила у департамента здравоохранения провинции Тартус список наиболее важных потребностей. Хофф посетила несколько медцентров и центров временного проживания, куда ранее при участии ВОЗ были доставлены вакцины для детей. Она приветствовала усилия сектора здравоохранения в Тартусе, отметив хорошее санитарное состояние медицинских объектов и активную работу сотрудников.
Хофф заявила, что целью ее визита является обсуждение ситуации в сфере здравоохранения в провинции, определение основных потребностей медсектора, особенно в вакцинах для детей против полиомиелита, и ознакомление с положением семей беженцев, находящихся в центрах временного проживания.
Седьмой по счету конвой гуманитарной помощи от европейской общественной организации "Верность Сирии" прибыл 3 февраля на пограничный пункт Ждейдет Ябус на ливано-сирийской границе. Он состоит из 18 грузовиков с грузом продовольствия, детского питания, обогревателей и одеял.
Как заявил глава организации Амин Абу Рашид, гуманитарная помощь будет распределена между беженцами и другими лицами, пострадавшими от нынешнего кризиса. Часть помощи пойдет семьям, проживающим в лагере Ярмук. Со своей стороны один из руководителей данной общественной организации Аля Халиль заявил, что гуманитарная помощь была собрана при поддержке ряда палестинских организаций Европы, чтобы облегчить страдания пострадавших.