Եգիպտոսի բանակի գլխավոր հրամանատար Աբդել Ֆաթահ աս Սիսին պաշտոնապես հայտարարել է, որ առաջադրվելու է նախագահի պաշտոնում: Հաղորդագրությունը հայտնվել է քուվեյթյան թերթի էջերում: Հարցազրույցում Աս Սիսին հայտարարել է, որ կատարում է ժողովրդի կամքը, այնպես որ ընտրություն չունի, հայտնում է euronews-ը:
Այն, որ գլխավոր հրամանատարը կմասնակցի ընտրությանը և նախագահ կդառնա, եգիպտացի ու արտասահմանցի վերլուծաբանների մոտ վաղուց արդեն կասկած չի հարուցում:
Մեկ ու կես շաբաթ առաջ զինխորհուրդն իր հրամանատարին թույլ տվեց մասնակցել ընտրությանը: Այդ քայլն անհրաժեշտ էր, քանի որ, ըստ վերջերս ընդունված եգիպտական սահմանադրության, զինվորականը չի կարող հավակնել բարձրագույն պետական պաշտոնի: Այնպես որ Աս Սիսին ստիպված կլինի թողնել ռազմական ասպարեզը:
Եգիպտոսի ժամանակավոր կառավարությունը հայտարարեց նախագահական ընտրությունն ավելի շուտ անցկացնելու մասին՝ ըստ կիրակի օրը հրապարակված անցումային կառավարության որոշման նախագահական ընտրությունները խորհրդարանականներից շուտ տեղի կունենան: Ճշգրիտ օրը դեռ նշանակված չէ: Հրապարակված հրամանագրում ասվում է, որ նախագահի ընտրությունը պետք է տեղի ունենա փետրվարի 17-ից ապրիլի 18-ն ընկած ժամանակահատվածում:
Նախագահի պաշտոնին հավակնում է նաև Եգիպտոսի նախագահի պաշտոնակատար Ադլի Մանսուրը: Մոտ մեկ տարի է անցել 2012 թվականի դեկտեմբերին իսլամիստների սահմանադրության ընդունումից, իսկ Եգիպտոսում արդեն հանրաքվել է անցնում երկրի նոր օրենքի նախագծի վերաբերյալ: Եվ կրկին խոսրը պառակտման պայմաններում: Նախկին սահմանադրությունը ստացել է մասնակիցների 64 տոկոսի հավանությունը: Ճիշտ է մասնակցությունը կազմեց ընդամենը 33 տոկոս, իսկ հանրաքվեն ուղեկցվում էր ամենևին էլ ոչ խաղաղ ցույցերով:
Հուլիսի 3-ին բանակը պաշտոնանկ արեց ու ձերբակալեց նախագահ Մուրսիին: Սահմանադրության գործողությունը կասեցվեց, կառավարման լծակներն երկրում հայտնվեցին զինվորականների ձեռքում, որոնք կրկին արտակարգ դրություն հայտարարեցին: Նոր սահմանադրությունը հանրաքվեի է դրվել ՊՆ ղեկավար, գեներալ Աբդուլ Ֆաթահ Աս Սիսիի նախաձեռնությամբ, որն ապրիլին կմասնակցի նախագահի ընտրություններին: Սահմանադրությունը ենթադրում է նաև, որ ռազմական տրիբունալները կարող են դատել քաղաքացիական անձանց, եթե վերջիններս հարձակվեն զինծառայողի կամ բանակի օբյեկտների վրա:
Նոր սահմանադրությունը, ինչպես և նախկինները, ամրագրում է իսլամը որպես պետական կրոն, շարիաթը որպես իրավունքի սկզբունք և արաբերենը որպես պաշտոնական լեզու: Սահմանադրությունը երաշխավորում է նաև դավանանքի ազատություն: «Մահմեդական եղբայրներ» շարժումը միջազգային կրոնական քաղաքական ասոցիացիա է, որը 1928 թվականին հիմնել է ուսուցիչ Հասան էլ Բաննան Եգիպտոսի Իսմաիլլի քաղաքում: 1933 թվականից ի վեր կազմակերպության կենտրոնակայանը տեղափոխվեց Կահիրե: Հասան էլ Բաննայի մահից հետո 1949թ., 1950-ին շարժման գաղափարախոսը դարձավ գրականագետ Սեյիդ էլ Կուտբը, որը 1966 թվականին մահապատժի ենթարկվեց: Ասոցիացիան բաժանմունքներ ունի Սիրիայում, Պաղեստինում, Իրաքում: Երկրորդ համաշխարհայինի վերջում այն արդեն 500 հազար անդամ ուներ:

Командующий египетской армией фельдмаршал Абдель-Фатах ас-Сиси официально объявил, что будет баллотироваться в президенты. Сообщение появилось на страницах кувейтской газеты. В интервью ас-Сиси заявил, что выполняет волю народа, так что у него просто нет выбора, передает euronews.
Пресс-секретарь фельдмаршала Кол Ахмед Али опроверг данное заявление, обвинив кувейсткую газету al-Seyassah в искажении слов ас-Сиси. Ахмед Али заявил, что министр не опроверг, но и не подтвердил намерение стать президентом Египта.
В том, что главнокомандующий пойдет на выборы и станет президентом египетские и зарубежные аналитики уже давно не сомневаются.
Полторы недели назад военный совет дал своему командующему «зеленый свет» на участие в выборах. Такой шаг был необходим потому, что, согласно недавно принятой египетской конституции, военный не может претендовать на высший государственный пост. Так что маршалу ас-Сиси придется уйти в отставку.
Временное правительство Египта объявило о переносе президентских выборов на более ранний срок: согласно обнародованному в воскресенье решению переходного правительства, выборы президента состоятся ранее парламентских. Точная дата выборов пока не назначена. В опубликованном указе говорится, что президентские выборы должны пройти в срок между 17 февраля и 18 апреля.
На пост главы государства также претендует исполняющий обязанности президента Египта Адли Мансур.
Чуть больше года прошло с принятия в декабре 2012 года конституции предложенной исламистами, а в Египте уже проходит референдум по проекту нового основного закона страны. И снова в условиях глубокого раскола в обществе. Прежняя конституция была одобрена 64% голосов тех, кто принял участие в волеизъявлении. Правда явка составила всего 33%, а сам референдум сопровождался совсем не мирными демонстрациями. Долго она не просуществовала.
3 июля армия сместила и арестовала президента Мурси, обвинившего ее в государственном перевороте. Действие конституции было приостановлено, рычаги управления страной оказались в руках военных, которые вновь ввели чрезвычайное положение. Новая конституция вынесена на референдум по инициативе министра обороны генерала Абдель Фаттаха ас-Сиси. Согласно предложенной египтянам конституции министр обороны будет назначаться только после одобрения его кандидатуры Высшим Советом вооруженных сил, президент же после вступления конституции в силу будет избираться не более чем на два срока. Также конституция предполагает возможность суда военными трибуналами гражданских лиц, если они совершили нападение на военнослужащих или объекты принадлежащие армии. Новая конституция, как и прежние, закрепляет ислам в качестве государственной религии, шариат как принцип права и арабский язык в качестве официального языка страны. При этом конституция гарантирует свободу вероисповедания.