6 Փետրվար 2014 - 10:11 AMT
ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին հայտարարել է, որ այս պաշտոնը վերջինն է համարում իր քաղաքական կարիերայում, հայտնում է Lenta.ru-ն՝ CNN-ին հղումով: «Մտադիր չեմ 2016-ին առաջադրվել նախագահի պաշտոնում: Սա իմ վերջին հանգրվանն է: Կաշխատեմ նախատեսված ժամկետում ու հետո առաջ կգնամ»,- հայտարարել է նա:
Քոլին Փաուելից հետո, որը թողեց պաշտոնը 2004-ին, Քերին առաջին տղամարդ պետքարտուղարը դարձավ: 1985-ից նա եղել է կրտսեր, իսկ 2009-2013 թթ.՝ ավագ սենատոր Մասաչուսեթս նահանգից, եղել է միջազգային գործերի գծով Սենատի կոմիտեի նախագահ: Սենատոր Քերին բազմիցս է հայտարարել Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու անհրաժեշտության մասին և սատարել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը:
ԱՄՆ նախագահի 2004-ի ընտրություններում նա հայ համայնքին խոստացավընտրվելու դեպքում ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, սակայն պարտվեց Ջորջ Բուշ-կրտսերին: Քերին կռվել է Վիետնամում, սակայն նախագահական ընտրություններին քննադատության առարկա դարձել Վիետնամի պատերազմի վետերանների համար:
2004-ին թուրքական ԶԼՄ-ները, մասնավորապես՝ Zaman թերթը, գրել էին, որ Քերին հայտարարել է, թե «չի խոստացել նախագահ ընտրվելու դեպքում ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը»: ԱՄՆ հայկական կազմակերպությունների ղեկավարներն անհապաղ դիմել էին դեմոկրատների ընտրական շտաբի առաջնորդներին՝ խնդրելով պարզաբանել իրավիճակը: Քերիի մամուլի քարտուղար Մարկ Քիթչենսը հերքեց Zaman-ի հաղորդագրությունը:
«Հրապարակումը թուրքական Zaman-ում չի համապատասխանում իրականությանը,-պնդում է պարոն Քիթչենսը:-Ջոն Քերիի ամբողջ գործնեությունը Սենատում, ինչպես նաև այս արշավի ժամանակ վկայում է Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը նրա հետևողական աջակցության մասին: Ջոն Քերին տարիներ շարունակ զբաղվել է հայերին հուզող հարցերով, նա հպարտանում է նրանց աջակցությամբ…»:
Եվ այնուամենայնիվ, Քերին չդիմեց Zaman-ի խմբագրությանը հերքման պահանջով: Ընտրական շտաբն ասաց, որ շարադրված տեղեկությունները չեն համապատասխանում իրողությանը, սակայն չպնդեց, թե Քերին նման բառեր չի ասել հարցազրույցում, որը նրան էր վերագրվում: Zaman-ն իրոք սուբյեկտիվ եզրակացություններ է արել Քերիի արտահայտությունների հիման վրա: Սակայն մեջբերումները Քերիի հարցազրույցից ինքնին արդեն խոսուն են: Օրինակ, ահա թե ինչպես պատասխանեց Ջոն Քերին լրագրողի հարցին «հայկական ցեղասպանության ճանաչմանը հասնելու իր խոստման» մասին.
«Վերջին 10 տարիներին ես նման ոչ մի բան չեմ ասել»: Ինչո՞ւ միայն վերջին 10-ը, որովհետև Քերին խոստովանում է, որ 1990-ականներին սատարել է Հայոց ցեղասպանության մասին Ներկայացուցիչների պալատի բանաձևին: Սակայն, շուտով, ինչպես հետևում է Zaman-ի տեքստից, նա վերանայել է իր մոտեցումները: Ակնհայտ է, որ Քերին ինչ-որ բան չի ասում: Քանի որ դժվար չէ համոզվել, որ դեմոկրատների առաջնորդը միայն վերջին կես տարում տասն անգամ արտահայտվել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման օգտին: Բերենք միայն մի քանի մեջբերում Ամերիկայի հայերին ուղղված նրա ուղերձներից:
«Միանում եմ ԱՄՆ հայ համայնքին հարգանքի տուրք մատուցելու համար Հայոց ցեղասպանության զոհերին և կոչ եմ անում կառավարություններին ու ժողովրդներին պաշտոնապես ճանաչել այդ ողբերգությունը…»:
«Հարգանքի տուրք մատուցելով Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին՝ ԱՄՆ հայ համայնքը հիշեցնում է մեզ մեր ընդհանուր պատասխանատվության մասին նման ողբերգության կրկնությունը կանխելու գործում: Ես հպարտ եմ Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն ուղղված գործում հայերի հետ համագործակցելու համար…»:
«Եթե նախագահ դառնամ, կշարունակեմ աշխատանքը Հայոց ցեղասպանության մերժողականության դեմ… Իմ վարչակազմը ճանաչում է 2005-ի ապրիլի 24-ը որպես այդ բարբարոսության 90-ամյակ և ձգտելու է ապագայում կասեցնել նման հանցագործությունների կրկնությունը…»:
«Օսմանյան կայսրության ղեկավարները մեղավոր են 1915-23 թթ. 1,5 մլն հայերի՝ տղամարդկանց, կանանց ու երեխաների, սպանության մեջ ազգային զտման իրենց քաղաքականության շրջանակում…»: Նշենք, որ ԱՄՆ հայ համայնքն ավանդաբար քվեարկում է հօգուտ դեմոկրատների:
Պետքարտուղարի պաշտոնում Քերիին հաջողվեց հասնել պաղեստինա-իսրայելյան բանակցությունների վերսկսմանը: Բացի այդ, նա հանդիպել է իրանցի իր պաշտոնակից Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆի հետ: Նման բարձր մակարդակով ԱՄՆ-ն ու Իրանը չէին բանակցել արդեն 6 տարի: Բացի այդ, Ջոն Քերին ակտիվորեն կողմ է ուժի կիրառմանը Սիրիայում քաղաքացիական պատերազմը դադարեցնելու համար:
2016-ի նախագահի պաշտոնի հավակնորդների ցանկում ԶԼՄ-ները նշում են նախկին պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնին ու փոխնախագահ Ջո Բայդենին:

6 Февраль 2014 - 09:05 AMT
Госсекретарь США Джон Керри заявил, что считает свой нынешний пост последним в своей политической карьере, передает Lenta.ru с ссылкой на CNN.«Я не собираюсь баллотироваться на пост президента в 2016 году. Это моя конечная остановка. Я отработаю срок и двинусь дальше», — заявил он.
Джон Керри стал первым мужчиной-госсекретарем после Колина Пауэлла, ушедшего в отставку в 2004 году. С 1985 года был младшим, с 2009 по 2013 годы старшим сенатором от штата Массачусетс, председателем сенатского комитета по международным делам. В бытность сенатором Джон Керри неоднократно заявлял о необходимости признания Геноцида армян в Османской империи 1915-1923гг. и поддержки Нагорно-Карабахской Республики.
На выборах президента США в 2004 году он обещал армянской общине США признать Геноцид армян, однако проиграл Джорджу Бушу-младшему. Джон Керри воевал во Вьетнаме, однако во время президентских выборов стал объектом критики ветеранов вьетнамской войны.
В 2004 году, во время президентских выборов турецкие СМИ, в частности газета Zaman написала, что Керри заявил, что «не обещал, что в случае своего избрания президентом признаю геноцид армян». Пресс-секретарь кандидата в президенты опроверг достоверность публикаций турецких СМИ об отказе Керри от намерения добиться признания Геноцида армян.
Если он действительно позволил себе подобное выступление, то следует заметить, что оно противоречит содержанию многочисленных обращений к армянской общине Америки. Руководители армянских организаций США немедленно обратились к лидерам избирательного штаба демократов с просьбой разъяснить ситуацию. Пресс-секретарь Джона Керри Марк Китченс опроверг достоверность изложенных в Zaman сведений. “Публикация в турецкой газете Zaman не соответствует действительности, – утверждает господин Китченс. – Вся деятельность Джона Керри в сенате, а также во время нынешней кампании свидетельствует о его последовательной поддержке политики США по признанию геноцида армян. Джон Керри на протяжении лет занимался вопросами, волнующими американских армян, чьей поддержкой он гордится…”
И тем не менее, Джон Керри не обращался в редакцию самой газеты Zaman с требованием опубликовать опровержение. Избирательный штаб говорит о несоответствии действительности изложенных изданием сведений, но не утверждает, что Керри не произносил в интервью слов, которые ему приписываются. Zaman действительно позволила себе субъективные умозаключения на основе высказываний Керри. Но цитаты из интервью с самим Керри тоже сами по себе о многом говорят. К примеру, вот как ответил Джон Керри на вопрос журналиста, касающийся озвученного им обещания «добиться принятия резолюции об армянском геноциде»: «В течение последних десяти лет я ничего подобного не говорил». Почему, лишь в течение последних десяти лет? Потому что Керри признает, что в 1990-м поддерживал идею приятия Резолюции Палаты представителей о Геноциде армян. Но после этого, как следует из текста его интервью Zaman, он пересмотрел свои подходы. Совершенно очевидно, что Керри кому-то чего-то недоговаривает. Потому как совсем не трудно убедиться в том, что лидер демократов лишь за последние полгода раз десять высказывался в пользу необходимости признания факта Геноцида армян в Османской империи. Приведем лишь несколько цитат из его обращений к армянам Америки.
“Я присоединяюсь к армянской общине США для того, чтобы отдать дань памяти жертв Геноцида армян и призываю правительства и народы мира официально признать эту трагедию… ”.
“Отдавая дань памяти жертв Геноцида, армянская община США напоминает нам о нашей общей ответственности за предотвращение повторения подобной трагедии. Я горжусь своим сотрудничеством с армянами США, направленным на признание Геноцида армян…".
“Если я стану президентом, то продолжу борьбу против отрицания армянского геноцида…”. “Моя администрация признает 24 апреля 2005 года как 90-летие этого варварства и будет стремиться к тому, чтобы в будущем эти преступления против человечества не совершались…".
"Руководители Османской империи повинны в умерщвлении или депортации в 1915-1923 гг. 1,5 миллиона армян – мужчин, женщин и детей в рамках политики этнической чистки…". Заметим, что армянская община США традиционно голосует за демократов
На посту госсекретаря Керри удалось добиться возобновления палестино-израильских переговоров. Кроме того, он встретился со своим иранским коллегой Мохаммадом Джавадом Зарифом. Переговоров между Ираном и США на столь высоком уровне не было до этого уже более шести лет. Кроме того, Джон Керри активно выступал за применение силы для прекращения гражданской войны в Сирии. Нынешние переговоры по ситуации в этой стране продолжаются при активном участии Вашингтона.
В списке потенциальных кандидатов на пост президента в 2016 году СМИ называют бывшего госсекретаря Хиллари Клинтон и вице-президента Джо Байдена.