6 Փետրվար 2014 - 13:08 AMT
Freedom House. Ժողովրդավարության ճգնաժամը Թուրքիայում կարող է վտանգել հարաբերություններն ԵՄ ու ԱՄՆ հետ
Թուրքիայի կառավարությունն անընդունելի կերպով է օգտագործում ԶԼՄ-ների հանդեպ իր լծակները՝ սահմանափակելու համար կառավարության աշխատանքի հանրային քննարկումը, և պատժում է լրագրողներին ու ԶԼՄ-ների սեփականատերերին՝ խորացնելով երկրի քաղաքական ու սոցիալական բևեռացումը: Այդ մասին ասվում է Freedom House-ի Թուրքիայի մասին զեկույցում:
«Կառավարությունը պետք է խոստովանի, որ խոսքի ազատությունը վերահսկելու իր ջանքերը էլ ավելի են օտարացնում Թուրքիայի քաղաքացիներին ու կարող են վտանգել կայունությունը երկրում: Դա կարող է ռիսկային լինել ԵՄ հետ Թուրքիայի ինտեգրման ու ԱՄՆ հետ ամուր միության համար: Ժողովրդավարության ճգնաժամը Թուրքիայում դա ապագայի խնդիր չէ: ԶԼՄ-ները հսկայական ճնշումների են ենթարկվում կառավարության կողմից, իսկ այժմ այն տարածել է հսկողությունը՝ թիրախային դարձնելով նաև այլ հաստատություններ»,-ասել է Freedom House-ի ղեկավար ու զեկույցի համահեղինակ Դևիդ Կրամերը: Զեկույցում նշվում են խոսքի ազատությունը ճնշելուն ուղղված թուրքական կառավարության քայլերը, որն ակտիվացել է 2013 թվականի դեկտեմբերին ծայր առած խոշոր կոռուպցիոն սկանդալից հետո: Անցյալ տարի տասնյակ լրագրողներ են ազատվել աշխատանքից կառավարության ճնշման հետևանքով: Հատուկ զեկույցը կարճաժամկետ ու երկարաժամկետ խորհուրդներ է պարունակում Թուրքիայի կառավարությանը, ինչպես նաև Եվրամիությանն ու ԱՄՆ-ին, թե ինչպես սատարել ժողովրդավարությանը Թուրքիայում:
«Մեծ կաշառք» գործողության շրջանակում և 2013 թ. դեկտեմբերի 17-ին Ստամբուլում և Անկարայում անցկացված գործողության արդյունքում 52 մարդ է ձերբակալվել, այդ թվում գործարարներ ու որոշ նախարարների որդիներ: Գործարարներին ձերբակալել են կոռուպցիայի, մաքսանենգության ու թմրանյութերի իրացման մեղադրանքով: Նախարարները ԱԶԿ-ից են, որը գլխավորում է վարչապետ Էրդողանը: Թուրքիայի էկոնոմիկայի և ներքին գործերի նախարար Զաֆեր Չաղլայանը, քաղաքաշինության ու շրջակա միջավայրի նախարար Էրդողան Բայրաքթարը և ներքին գործերի նախարար Մուամմեր Գյուլերը հրաժարական տվեցին: Եվս յոթ նախարարների պաշտոններից հեռացրեց Էրդողանը: Կառավարության նոր կազմը հրապարակվեց դեկտեմբերի 26-ին:
Կաշառքի ընդհանուր գումարը կազմել է 64 մլն դոլար: Բարձրաստիճան պաշտոնյաների ու դատախազության աշխատակիցների ձերբակալություններից հետո կտրուկ անկում ապրեց թուրքական լիրան:

Правительство Турции неприемлемым образом использует свои рычаги над средствами массовой информации для ограничения публичного обсуждения работы правительства и наказывает журналистов и владельцев СМИ, углубляя политическую и социальную поляризацию страны. Об этом говорится в докладе Freedom House по Турции.
«Правительство должно признать, что его усилия по контролю свободы слова еще больше отчуждают граждан Турции и потенциально могут поставить под угрозу стабильность в стране. Это также может подвергнуть риску интеграцию Турции с ЕС и ее прочный союз с США. Кризис демократии в Турции – это не проблема будущего. СМИ сталкиваются с огромным давлением со стороны правительства, а теперь оно расширило контроль, сделав своей мишенью и другие учреждения», – сказал глава «Freedom House» и соавтор доклада Дэвид Крамер.
В докладе перечисляются действия турецкого правительства с целью подавить свободу слова, которые активизировались с момента крупного коррупционного скандала в декабре 2013 года. За прошедший год десятки журналистов были уволены в результате давления со стороны правительства, и угрозы правительственных чиновников в адрес журналистов стали обычным явлением. Специальный доклад дает краткосрочные и долгосрочные рекомендации правительству Турции, Европейскому Союзу и США о том, как поддерживать демократию в Турции.
В Турции в ходе спецоперации «Большая взятка», проведенной 17 декабря 2013 г. в Стамбуле и Анкаре, были задержаны 52 человека, в том числе бизнесмены и сыновья некоторых министров. Бизнесменов задержали по обвинениям в коррупции, контрабанде и реализации наркотических средств. Среди них, в частности, оказались сыновья министров экономики Зафера Чаглаяна, внутренних дел Муаммера Гюлера, а также окружающей среды и градостроения Эрдогана Байрактара. Сразу после начала скандала все три министра заявили о готовности покинуть свои должности. В среду все они официально заявили об отставке. Впоследствии турецкий премьер отстранил от должности еще семь министров. 26 декабря 2013 года был обнародован новый состав кабинета министров.
Общая сумма взяток составила 64 миллиона долларов. После арестов высокопоставленных чиновников и сотрудников прокуратуры, резко упал курс турецкой лиры.
Великое национальное собрание Турции (TBMM) принял законопроект, который позволит значительно усилить контроль властей в сфере Интернета. Закон предоставит возможность Телекоммуникационному директорату (TIB) Турции блокировать интернет-ресурсы без получения соответствующей санкции суда. Закрыть сайты власти смогут в том случае, если найдут в контенте нечто «оскорбительное». Новый закон также обязывает провайдеров в случае необходимости передавать сохраненные сведения об интернет-активности пользователей в социальных сетях.