7 Փետրվար 2014 - 08:53 AMT
Ինչպես հայտնել է Սիրիայի ԱԳՆ-ն, Հոմս գավառի նահանգապետ Թալալ ալ Բարազին և Սիրիայում ՄԱԿ մշտական ներկայացուցիչ Յակուբ ալ Հելյուն համաձայնության են եկել Հոմսի Հին քաղաքի շրջանում շրջափակված խաղաղ բնակիչներին տարհանելու վերաբերյալ:
Առաջին հերթին խոսքը գնում է երեխաների, կանանց, ծերունիների ու վիրավորների մասին: Նրանց հնարավորություն կտրվի հեռանալ այդ շրջաններից, երբ կձեռնարկվեն տարհանման համար անհրաժեշտ բոլոր միջոցները: ԱԳՆ-ն հայտարարել է, որ ըստ պայմանագրի սիրիական իշխանությունները Հոմսը լքած քաղաքացիներին տեղեր կտրամադրեն ժամանակավոր բնակության վայրերում, սննդամթերք ու դեղորայք: Ըստ համաձայնության, նախատեսվում է նաև հումանիտար բեռների ներմուծում այն քաղաքացիական անձանց համար, որոնք կցանկանան մնալ այդ շրջաններում, հայտնում է SANA գործակալությունը:
Մինչդեռ Հոմս գավառի Առ Ռայանի շրջանում 191 մարդ է հանձնվել իրավասու մարմիններին իրենց զենքով: Ալ Բաաս համալսարանում գործող Արաբական սոցիալիստական վերածննդի կուսակցության կոմիտեի ղեկավար Հոսե Մուհամմեդ Իսան նշել է, որ դա քայլ է դեպի ազգային հաշտեցում: Նա հաստատել է, որ Սիրիան կհաղթի ժողովրդի ու բանակի ջանքերի շնորհիվ: Սիրիայի Ժողովրդական խորհրդի պատգամավոր Մուհամմադ աշ Շամին հայտարարել է, որ հաշտեցումը, որին հաջողվել է հասնել Սիրիայի որոշ շրջաններում, քայլ է դեպի Սիրիայի վերականգնում: Նա նշել է, որ սիրիացիների համախմբվածության շնորհիվ ձախողվեցին Սիրիայի թշնամիների ծրագրերը: Հոմսում վակֆերի դեպարտամենտի ղեկավար շեյխ Իսլամ Ալ Մուրսին հորդորեց բոլորին, ով մոլորության մեջ է հայտնվել, հանձնվել իշխանություններին ու նպաստել անվտանգության ու կայանության հաստատմանը երկրում:
Սիրիական կարգավորման «Ժնև-2» միջազգային խորհրդաժողովը տեղի ունեցավ հունվարի 22-23-ին: Խորհրդաժողովի արդյունքում ոճ մի պայմանավորվածության հասնել չհաջողվեց, սակայն կողմերը՝ կառավարությունն ու ընդդիմությունը, կշարունակեն եկխոսությունը փետրվարին:

7 Февраль 2014 - 08:12 AMT
Как сообщил МИД САР, между губернатором провинции Хомс Талалем Аль-Барази и постоянным представителем ООН в Сирии Якубом Аль-Хелю был заключен договор, предусматривающий эвакуацию мирных граждан, находящихся под блокадой в районах Старого города Хомс. Прежде всего, речь идет о детях, женщинах, стариках и раненых. Им будет предоставлена возможность покинуть данные районы после того как будут приняты все необходимые для эвакуации меры. МИД заявил, что в соответствии с этим договором сирийские власти предоставят места в центрах временного проживания, продукты питания и медикаменты гражданам, которые покинут районы Старого города Хомс. Договор также предусматривает ввоз гуманитарной помощи для тех гражданских лиц, которые пожелают остаться в данных районах, передает сирийское агентство SANA.
Между тем, в провинции Хомс в районе Ар-Райян 191 человек сдался компетентным органам вместе со своим оружием. Глава комитета ПАСВ (Партия арабского социалистического возрождения, «Баас») в университете "Аль-Баас" в Хомсе Мухаммад Иса подчеркнул, что урегулирование положения сдавшихся властям боевиков – это шаг к национальному примирению. Он подтвердил, что Сирия победит благодаря единству ее народа и усилиям армии. Депутат Народного совета САР Мухаммад Аш-Шами заявил, что примирение, которого удается достичь в некоторых районах – это шаг к восстановлению Сирии. Он подчеркнул, что благодаря сплоченности сирийцев провалились планы врагов САР. Глава департамента вакфов в Хомсе шейх Ислам Аль-Мусри привал всех, кто был введен в заблуждение, сдаться властям и содействовать восстановлению безопасности и стабильности в стране.
Конференция по урегулированию сирийского кризиса, созванная по инициативе США, России и ООН прошла с 22 по 31 января в Женеве.В ходе конференции никаких договоренностей достигнуто не было, однако стороны – правительство и оппозиция – продолжат диалог в феврале.