10 Փետրվար 2014 - 06:54 AMT
Ժնևում փետրվարի 10-ին վերսկսվեցին Սիրիայում հակամարտության կարգավորման հարցերին նվիրված բանակցությունները: Հիմնական բանախոսը Ազգային կոալիցիայից Ժնևում միջսիրիական բանակցություններում մնում է կոալիցիայի քաղխորհրդի անդամ Հադի ալ Բահրան, հայտնել է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությանը աղբյուրը ընդդիմության պատվիրակությունում: «Ոչ մի փոփոխություն բանախոսների թիմում չի եղել, այն գլխավորում է Հադի ալ Բահրան»,-ասել է գործակալության զրուցակիցը:
Ինչպես և նախորդ փուլերում, Ազգային կոալիցիան ներկայացնում է Ազգային կոալիցիայի ղեկավար Ահմեդ Ջաբրան: Պաշտոնական Դամասկոսը նույնպես չփոխեց բանախոսների կազմը: Կառավարության ներկայացուցիչն է Սիրիայի ԱԳ ղեկավար Վալիդ Մուալեմը: Բանախոսների ղեկավարը ՄԱԿ-ում Սիրիայում մշտական ներկայացուցիչ Բաշար Ջաֆարին է: Բանակցությունները մոտ մեկ շաբաթ կտևեն:
Փետրվարի 4-ին ԱՄՆ-ն առաջարկեց Ռուսաստանին նոր բանակցություններ անցկացնել Սիրիայի իրավիճակի վերաբերյալ Իրանի մասնակցությամբ: Վաշինգտոնը մտադիր է նաև բանակցությունների հրավիրել Սաուդյան Արաբիային ու Թուրքիային, որոնք սատարում են սիրիացի ընդդիմադիրներին: Իրանը կներկայացնի հակամարտության մյուս կողմը՝ Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի կողմնակիցներին: ԵՄ ներկայացուցիչներին ներգրավելու մտադրություն ԱՄՆ-ն չունի:
Պետքարտուղարությունը մտադիր չէ հրաժարվել «Ժնև-2»-ի ձևաչափից: Այդ հանդիպումներին մասնակցում են հակամարտության երկու կողմերը: Սակային Ւրանին հասցեագրված հրավերը վերջին պահին չեղյալ հայտարարվեց: Հետո ասվեց, որ ձևականորեն հրավերը չեղյալ համարվեց այն պատճառով, որ Թեհրանը չստորագրեց Սիրիայում իշխանափոխության կոչով կոմյունիկեն:
Սիրիական կարգավորման «Ժնև-2» միջազգային խորհրդաժողովի առաջին փուլը մեկնարկեց հունվարի 22-ին շվեյցարական Մոնտրյո քաղաքում, իսկ հետո շարունակվեց Ժնևի Ազգերի պալատում: Երկրորդ փուլը մեկնարկեց փետրվարի 10-ին: Սա Սիրիայի իրավիճակին նվիրված առաջին խոշոր հանդիպումն է Ժնևի 2012 թ. խորհրդաժողովից հետո:
Մինչդեռ, Ծայրահեղականացման ուսումնասիրման միջազգային կենտրոնի աշխատակից Շիրազ Մախերը հայտարարել է, որ շուրջ 2000 եվրոպացիներ են մասնակցում Սիրիայում ընթացող քաղաքացիական պատերազմին ահաբեկչական խմբավորումների կազմում: Այդ թվում 200-366 բրիտանացի, հայտնում է սիրիական SANA գործակալությունը: Բրիտանական Mirror-ը, Մախերի տվյալների վրա հղումով, հայտնել է, որ բրիտանացիների և այլ եվրոպական երկրաների քաղաքացիների թվի աճը ակնհայտ է:
Հունվարին Բիրմինգեմի օդանավակայանում բրիտանական ոստիկանությունը երկու մարդու ձերբակալեց, որոնք նախկինում մասնակցել էին Սիրիայում մարտական գործողություններին: Թերթը հավելել է, որ եվրոպացիները կռվում են ջիհադիստների առաջին շարքերում: Մախերը կոչ է արել Բրիտանիայի կառավարությանը կանխել այդ երկրի քաղաքացիների հոսքը դեպի Սիրիա: Ըստ վիճակագրական տվյալների, ահաբեկիչների մեծ մասը, որոնք գործում են Սիրիայի տարածքում, այլ պետությունների քաղաքացիներ են: Նրանք Սիրիա են մեկնել թուրքական կառավարության շնորհիվ և Սաուդյան Արաբիայի ու Քաթարի ռեժիմների օգնությամբ: Արևմտյան որոշ երկրների կառավարություններ նպաստել են նրանց տեղաշարժին Սիրիա՝ ձերբազատվելու համար նրանից, իսկ հիմա մտավախություն ունեն, որ նրանք կվերադառնան:

В Женеве 10 февраля возобновились переговоры по урегулированию конфликта в Сирии. Основным переговорщиком от делегации Национальной коалиции (НКОРС) на межсирийских переговорах в Женеве останется член политбюро НКОРС Хади-аль Бахра, сообщил РИА Новости источник в делегации оппозиции. «Никаких изменений в команде переговорщиков, во главе остается Хади аль-Бахра», — сообщил собеседник агентства.
Как и в ходе предыдущего раунда, Национальную коалицию представляет глава НКОРС Ахмед Джарба.
Официальный Дамаск также не стал менять состав переговорщиков. Представителем правительства на переговорах в Женеве останется глава МИД Сирии Валид Муаллем. Глава переговорщиков — постпред САР в ООН Башар Джафари. Переговоры продлятся примерно неделю.
4 февраля США предложили России провести новые переговоры, посвященные ситуации в Сирии, с участием Ирана. Вашингтон намерен также пригласить на переговоры Саудовскую Аравию и Турцию, которые поддерживают сирийскую оппозицию. Иран должен представлять другую сторону конфликта, соратников президента Сирии Башара Асада. Звать на переговоры представителей ЕС США не намерены.
Госдепартамент не собирается отказываться от формата, в рамках которого проходит конференция «Женева-2». На этих встречах присутствуют непосредственно обе стороны конфликта: представители сирийских властей и умеренной оппозиции. Однако приглашение Ирана на конференцию в последнюю минуту было отозвано из-за требования повстанцев. Затем сообщалось, что формально приглашение было отменено из-за того, что Тегеран не стал подписывать коммюнике с призывом к смене власти в Сирии.
Международная конференция «Женева-2» открылась в швейцарском городе Монтре 22 января. Первый этап переговоров уже завершился, однако он не принес существенных результатов. Второй этап начнется 10 февраля. Саммит в Монтре стал крупнейшей встречей, посвященной ситуации в Сирии, после конференции в Женеве летом 2012 года.
Между тем, сотрудник Международного центра по изучению радикализации, созданного на базе Королевского колледжа в Лондоне, Шираз Махер заявил, что более 2000 европейцев действует в Сирии в рядах вооруженных террористических группировок. Среди них – от 200 до 366 британцев, передает сирийское агентство SANA. Британская газета Mirror, ссылаясь на данные Махера, который руководил группой по наблюдению за иностранными боевиками в Сирии, сообщила, что рост числа британцев и граждан других европейских стран в рядах бандформирований стал очевидным.
В январе этого года в городе Бирмингем в аэропорту «Хитроу» британская полиция задержала двух человек, которые ранее принимали участие в боевых действиях в Сирии на стороне вооруженных группировок.Газета добавила, что европейцы воюют в первых рядах джихадистов.
Махер призвал правительство Британии пресечь поток выходцев из этой страны в Сирию.
Согласно статистическим данным, большинство террористов, действующих на территории Сирии – граждане других государств. Они проникли в САР с помощью турецкого правительства, возглавляемого Эрдоганом, и режимов Саудовской Аравии и Катара. При этом правительства стран Запада способствовали их перемещению в Сирию, чтобы избавиться от них, а теперь опасаются возвращения боевиков обратно.