Թուրքիայի Արդարության և զարգացման կուսակցության (ԱԶԿ) մոտ 300 անդամ լքել են կուսակցության շարքերը՝ համալրելով գլխավոր ընդդիմադիր Ժողովրդական հանրապետական կուսակցությունը: Մինչև օրս տասնյակ պատգամավորներ են վայր դրել իրենց մանդատները՝ դառնալով անկախ, սակայն Էրդողանի կուսակցությունից 2002-ին իշխանության գալուց ի վեր նման զանգվածային արտահոսքն առաջինն է:
Today’s Zaman թերթը գրում է կուսակցության 288 անդամի մասին, բայց մարտին կայանալիք ընտրություններին դրանց քանակը կավելանա: Թուրքիան գնալով հիասթափվում է վարչապետից, դրա համար ունենալով բոլոր հիմքերը: Խոսք չկա, Էրդողանը խարիզմատիկ գործիչ է, նա կարող է ժողովրդին տանել իր հետևից, բայց պարզվեց, որ դա քիչ է, հատկապես տնտեսության ու թուրքական լիրայի անկման ֆոնին, որն օրեցօր արժեզրկվում է: Եվ որքան էլ վարչապետն ու նրա կողմից վերահսկվող ԶԼՄ-ներն ասեն, որ թուրքական տնտեսությունը «անասելի վերելք է» ապրում, իրականում հակառակն է տեղի ունենում:
Թուրքիայի արտաքին քաղաքականությունը, ավելի շուտ՝ ԱԳ նախարարը, մի պարտությունը մյուսի հետևից է կրում, հատկապես սիրիական հարցում: Որքան էլ կառավարությունը ժխտի զենքի ու գրոհայինների անցումը Սիրիա թուրք-սիրիական սահմանով, ոչ ոք դրան արդեն չի հավատում: Էրդողանը հավատարիմ է իրեն. նա «արաբական գարնան» բոլոր երկրների ղեկավարներին կոչ էր անում և կոչ է անում հրաժարական տալ: Բայց հեռու չէ այն օրը, երբ նա ինքը ստիպված կլինի դիմել այդ քայլին, և կօգնի նրան ԱՄՆ-ն ի դեմս Ֆեթուլլահ Գյուլենի, որն այժմ մեծ աջակցություն է վայելում Թուրքիայի բնակչության շրջանում:
Հետաքրքիր է, որ Թուրքիայի պաշտոնական մամուլը չի նկատում այդ ամենն ու շարունակում է խոսել տնտեսական հաջողությունների, Էրդողանի հանդեպ աշխարհի հզորների հարգանքի մասին: Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում Անգելա Մերկելի հանդիմանությունից հետո, ԵՄ գծով նախարար Մեվլյութ Չավուշօղլուն հայտարարեց, որ Թուրքիային վերաբերող հայտարարություն անելուց առաջ տեղեկություններ ստանալու համար պետք է օգտվել երկխոսության համար առկա կանալներից: Այսինքն, ժողովրդավարության, ԵՄ-ին անդամակցելու, որը հարցականի տակ է, և, իհարկե, Հայոց ցեղասպանության հետ կապված բոլոր հարցերը պետք է Անկարայում ճշտել:
Փետրվարի 5-ին Անգելա Մերկելը հայտարարեց, որ Եվրամիությանը Թուրքիայի անդամակցության հարցը մի գործընթաց է, որի վերջնական արդյունքը դեռ պարզ չէ: Փետրվարի 8-ին Մերկելը հորդորեց Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանին հրաժարվել Հայոց ցեղասպանության ժխտումից ու առերեսվել սեփական պատմությանը:
Մինչդեռ Ստամբուլում ոստիկանությունը շաբաթ օրը ջրանետ մեքենաների ու արցունքաբեր գազի օգնությամբ ցրեց Թաքսիմ հրապարակի ցուցարարներին, որոնք բողոքում էին ինտերնետի վերահսկման օրինագծի դեմ: Թուրքական խորհրդարանն օրերս քվեարկեց նոր կարգի օգտին, համաձայն որիիշխանությունները կարող են արգելափակել ինտերնետ կայքերն առանց դատարանի որոշման, ինչպես նաև պարտավորեցնել պրովայդերներին օգտատերերի համար տեղեկատվություն տրամադրել: Այժմ օրինագիծը պետք է ստորագրի Թուրքիայի նախագահը:
Սակայն Էրդողանի ու Գյուլի միջև «սև կատու» է անցել և պետության ղեկավարն ամեն անգամ իր հրապարակային ելույթներում անուղղակի կերպով ակնարկում է, որ վարչապետը «չափն անցնում է»:
Եթե մարտին կայանալիք ընտրություններն ազնիվ անցնեն, ապա Ժողովրդական Հանրապետական կուսակցությունը կամրապնդի իր դիրքերը և կկարողանա շրջանցել ԱԶԿ-ին: Մյուս կողմից ավարտվում է կուսակցությունում Էրդողանի նախագահության ժամկետը և ով իմանա, ինչ կլինի մինչև ամառ: Առայժմ մի բան է պարզ՝ Էրդողանին տապալելու համարԳյուլենը կարող է դաշինքի մեջ մտնել Ժողովրդական Հանրապետական կուսակցության և նույնիսկ նախագահ Գյուլի հետ:

Около 300 членов правящей в Турции партии Справедливости и развития (АКР) ушли в главную оппозиционную Народно-республиканскую партию (CHP). До настоящего момента только десяток депутатов сложили свои мандаты и стали независимыми депутатами, но столь массовый выход из партии Эрдогана – первый за все время, как АКР находится у власти с 2002 года.
Газета Today’s Zaman пишет о 288 членах партии, однако к мартовским выборам их явно станет больше. Турция все больше и больше разочаровывается в премьер-министре и, надо сказать, имеет на это все основания. Слов нет, Эрдоган обладает харизмой, он может увести за собой народ, но оказалось, что всего этого мало, особенно на спаде экономики и обвале турецкой лиры, которая обесценивается с каждым днем. И как бы премьер и подконтрольные ему СМИ ни говорили, что турецкая экономика переживает «небывалый подъем», на самом деле все происходит с точностью до наоборот.
Во внешней политике Турция, а вернее ее глава МИД терпит поражение за поражением, особенно в сирийских делах. Как бы ни открещивалось правительство от транзита оружия и боевиков в Сирию через турецко-сирийскую границу, никто уже ему не верит. Эрдоган верен себе: глав всех стран «арабской весны» он призывал и призывает уйти в отставку. Но ведь недалек тот день, когда он сам будет вынужден это сделать, и помогут ему США в лице Фетуллаха Гюлена, который в настоящее время в Турции пользуется большей поддержкой среди населения.
Интересно то, что официальная пресса Турции не замечает всего вышесказанного и продолжает говорить об экономических успехах, об уважении, которое испытывают к Эрдогану сильные мира сего. После отповеди Ангелы Меркель по вопросу признания Геноцида армян, министр по делам ЕС Мевлют Чавушоглу заявил, что до того, как выступать с какими бы то ни было заявлениями, связанными с Турцией, нужно использовать для получения информации имеющиеся каналы для диалога. То есть все вопросы, связанные с демократией, вступлением в ЕС, которого явно не будет и, конечно, Геноциду армян, нужно уточнять в Анкаре.
5 февраля Ангела Меркель заявила, что вопрос о присоединении Турции к Евросоюзу – это процесс, конечный результат которого пока остается неясным. 8 февраля Меркель призвала премьер-министра Турции Реджепа Тайипа Эрдогана прекратить отрицание Геноцида армян и повернуться «лицом к своей истории».
Между тем, в Стамбуле полиция в субботу с помощью водометов и слезоточивого газа разогнала демонстрантов, которые пытались провести на площади Таксим акцию протеста против законопроекта о контроле за интернетом. Турецкий парламент проголосовал на днях за новый порядок, согласно которому власти смогут блокировать интернет-сайты без решения суда, а также обязывать провайдеров предоставлять информацию о пользователях. Теперь законопроект должен подписать президент Турции.
Но и между Эрдоганом и Гюлем также пробежала «черная кошка» и глава государства всякий раз в своих публичных выступлениях косвенно дает понять, что премьер «зарвался».
Если мартовские выборы пройдут честно, то Народно-республиканская партия (CHP) упрочит свое положение и может даже обойти АКР. С другой стороны у Эрдогана заканчивается срок председательства в партии и кто знает, что будет к лету. Но пока что ясно одно – Гюлен может пойти на альянс с CHP и даже президентом Гюлем, чтобы свалить Эрдогана.