11 Փետրվար 2014 - 09:12 AMT
«Ռոսնեֆտը» լրջորեն ուսումնասիրում է Հայաստանում կաուչուկի գործարան կառուցելու հարցը, ասել է Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Իվան Վոլինկինը՝ պատասխանելով «Նաիրիտի» վերաբերյալ ռուսաստանյան այդ ընկերության պլանների մասին հարցին:
«Հարցն իրոք շատ բարդ է, դրանով վաղուց են զբաղվում, կասեմ, որ «Ռոսնեֆտը» մտավ հայկական շուկա ինչ-որ կերպ այդ հարցը լուծելու համար, ելնելով երկու կողմերի շահերից: Այժմ «Ռոսնեֆտը» մշակում է, և շատ լրջորեն, այստեղ կաուչուկի գործարանի կառուցման հնարավորությունը, որը կզբաղվի ավտոդողերի էկոլոգիապես մաքուր արտադրությամբ: Դա արվում է «Պիրելի» ընկերության հետ համատեղ»,-ասել է դեսպանը Հայաստանի Հանրային hեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում:
2013 թվականի դեկտեմբերի 25-ին «Ռոսնեֆտ», «Պիրելի Թահր Ռուսիա» և «Ռոսնեֆտ Արմենիա» ընկերությունների ներկայացուցիչները Երևանում հուշագիր ստորագրեցին փոխըմբռնման մասին կաուչուկի արտադրության համատեղ ձեռնարկություն ստեղծելու վերաբերյալ:
«Կարծում եմ, որ «Նաիրիտ» գործարանի մասնագետները, որոնք մոտավորապես նույն բանն էին անում, պահանջարկ կունենան նոր ձեռնարկությունում»,-ասել է ՌԴ դեսպանը, հայտնում է «Նովոստի Արմենիան»:
Անցյալ տարվա դեկտեմբերին, ամփոփելով 2013 թվականը, ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հայտնեց, որ «Ռոսնեֆտը» մտադիր է մոտ 400 մլն դոլար ներդնել Հայաստանում նոր գործարանի կառուցման համար: Ըստ Սարգսյանի, «չնայած հրապարակված թվերին, բանակցությունները շարունակվում են, քանի որ երկրորդ փուլը վերաբերում է քիմհսկա «Նաիրիտ» գործարանին:
«Նաիրիտ» գիտա-արտադրական միավորումը քլորոպրենային կաուչուկի արտադրության մենաշնորհ ուներ ԽՍՀՄ տարածքում: 2006 թվականին ընկերության բաժնետոմսերի 90 տոկոսը վաճառվեց Rhinoville Property Limited բրիտանական կոնսորցիումին 40 մլն դոլարով, բաժնետոմսերի մնացած 10 տոկոսը պատկանում է Հայաստանի կառավարությանը: 2010 թվականի ապրիլից արտադրությունը գործարանում դադարեցվել է:

«Роснефть» очень серьезно прорабатывает вопрос о строительстве в Армении каучукового завода, сказал посол России в Армении Иван Волынкин, отвечая на вопрос о планах этой российской компании относительно ереванского химпредприятия «Наирит».
«Вопрос действительно очень сложный, им занимаются давно, но я вам скажу, что «Роснефть» активно вошла на армянский рынок с тем, чтобы каким-то образом решить этот вопрос к взаимному удовлетворению сторон. Сейчас «Роснефть» прорабатывает, и очень серьезно прорабатывает, вопрос о строительстве здесь каучукового завода, который бы занимался экологически чистым производством автомобильных шин. Делается это совместно с компанией «Пирелли», – сказал посол в интервью Общественному телевидению Армении.
25 декабря 2013 года представители компаний «Роснефть», «Пирелли Тайр Руссия» и «Роснефть-Армения» подписали в Ереване меморандум о взаимопонимании по созданию совместного предприятия с целью производства бутадиен-стиролового каучука.
«Я думаю, что специалисты завода «Наирит», которые занимались примерно тем же самым, будут востребованы на новом предприятии», – добавил дипломат, передает “Новости-Армения”.
На пресс-конференции по итогам 2013 года в декабре прошлого года премьер-министр Армении Тигран Саркисян сообщил, что «Роснефть» намерена инвестировать $400 млн в строительство в Армении нового завода. По словам Саркисяна, «несмотря на озвученные цифры, переговоры с компанией продолжаются, так как их второй этап касается армянского химгиганта «Наирит».