12 Փետրվար 2014 - 09:19 AMT
Եթե փետրվարի 7-ին Սոչիում չմեկնարկեին Ձմեռային օլիմպիական խաղերը, Ուկրաինայի նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչը կարող էր պատրաստվել ընդդիմությանը հարվածելուն: Բայց նրա գլխավոր դաշնակից Ռուսաստանի նախագահ Պուտինը, հավանաբար, նրան հասկացրել է, որ իրադարձությունները Կիևում չպետք է ստվերեն Սոչիի խաղերը, գրում է Die Zeit-ը:
Ինչպես ռուսական, այնպես էլ ուկրաինական կառավարությունները, խեղաթյուրված են պատկերում Ուկրաինայի ընդդիմության կերպարը, նրանք չափազանցնում են «ապստամբներից», ազգայնականներից ու աջ ծայրահեղականներից բխող վտանգը: Անշուշտ, նման ուժեր կան ընդդիմության շարքերում, սակայն դրանք փոքրամասնություն են կազմում արևմտամետ ցանկացած շարժման մեջ, որը ցանկանում է ապրել ժամանակակից, եվրոպական կողմնորոշում ունեցող Ուկրաինայում: Ինչպես հայտարարել է ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության գծով նախկին խորհրդական Զբիգնև Բժեզինսկին, քաղաքական ճգնաժամն Ուկրաինայում միայն փոխզիջումային լուծում ունի: Անցած ուրբաթ Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարությունը, որն ավելի վաղ չեզոք դիրք էր գրավում, հայտնել է, որ բանակը կանգնած է նախագահի կողքին: Ւսկ դա, ըստ պարբերականի, պարզ զգուշացում է. «Մեր համբերությունը հատվում է», հայտնում է «Ինոպրեսան»:
ՌԴ-ն կասեցրեց երկրորդ դրամական փոխանցումն Ուկրաինային գազի դիմաց պարտքի պատճառով, որը հասնում է 2 մլրդ դոլարի: Առաջին փոխանցումն արվեց 2013 թվականի դեկտեմբերին և, ինչպես վկայում են ուկրաինացի քաղաքական գործիչները, գնաց սոցիալական նպաստների վճարմանը: Ընդհանուր առմամբ Ռուսաստանը մտադիր է Ուկրաինային 15 մլրդ դոլար հատկացնել:
Կիևում է գտնվում ԵՄ ընդլայնման ու բարիդրացիության քաղաքականության գծով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն: Անցած շաբաթ Կիև այցելեցին ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Վիկտորիա Նուլանդն ու ԵՄ արտաքին քաղաքականության գերագույն հանձնակատար Քեթրին Էշթոնը: Անցած շաբաթ Նուլանդը ներողություն խնդրեց Եվրամիության հասցեին կոպիտ արտահայտվելու համար: Ըստ որոշ տվյալների, այն հնչել էր Ուկրաինայում ԱՄՆ դեսպանի հետ հեռախոսազրոյյցի ժամանակ, որի ձայնագրությունը հայտնվել էր ինտերնետում:
2013 թ. նոյեմբերի 21-ին Ուկրաինայի նախարարների կաբինետը կարգադրեց դադարեցնել Եվրամիության հետ ասոցացման համաձայնագրի ստորագրման գործընթացը: Իրավիճակը սրվեց 2014 թվականի հունվարի 16-ին, երբ Յանուկովիչի դաշնակիցները Գերագույն ռադայում ընդունեցին օրենքների նոր փաթեթը, որը դժվարացնում էր բողոքի ցույցերի մասնակիցների գործողությունները: Ընդդիմությունն այդ դրույթները համարեց բռնատիրության մասին օրենքներ և գտնում է, որ դրանք ընդունվել են կանոնակարգի խախտումներով և հակասում են սահմանադրությանը: Վարչապետ Նիկոլայ Ազարովը, որից ընդդիմությունն այս շաբաթ հրաժարական պահանջեց, հայտարարեց, որ հրաժարվում է խոսել վերջնագրերի լեզվով: Կիևում տեղի ունեցած բախումներում տուժել են հարյուրավոր ցուցարարներ ու տասնյակ միլիցիոներներ: Ասվում է նաև, որ զոհվել է 5մարդ:
Իշխանությունները համաձայնվեցին չեղյալ համարել հունվարի 16-ի օրենքները, իսկ կառավարությունն ու վարչապետը հրաժարական տվեցին: Ուկրաինայի նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչն առաջարկեց ընդդիմության առաջնորդներ Արսենի Յացենյուկին ու Վիտալի Կլիչկոյին մտնել նախարարների կաբինետի նոր կազմի մեջ, սակայն նրանք դեռ համաձայնություն չեն տվել:
Հունվարի 31-ին Ուկրաինայի նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչը ստորագրեց զանգվածային անկարգությունների մասնակիցների համաներման մասին օրենքը: Ըստ օրենքի, 10 օրվա ընթացքում ընդդիմադիրները պետք է ազատեն բոլոր կառավարական շենքերն ու շինությունները, ինչպես նաև փողոցները՝ բացառությամբ Մայդանի: Միայն դրանից հետո դատախազությունն ու դատարանները կդադարեցնեն ակտիվիստների հետապնդումները: Ընդդիմության առաջնորդները հայտարարեցին, որ նման պայմաններ չեն կատարի:

Если бы 7 февраля не начались зимние Олимпийские игры в Сочи, украинский президент Янукович вполне мог бы замахнуться для удара по оппозиции. Но его главный союзник президент России Путин, должно быть, ясно дал понять, что события в Киеве не должны лечь тенью на сочинские Игры, пишет Die Zeit.
Как российское, так и украинское правительства, рисуют искаженный образ украинской оппозиции, они слишком преувеличивают опасность, исходящую от «мятежников», националистов и правых экстремистских группировок. Да, эти силы, разумеется, в оппозиции присутствуют, но они представляют меньшинство среди либерального прозападного движения, которое хочет жить в современной, ориентированной на Европу Украине. Как заявил бывший советник американского президента по национальной безопасности Збигнев Бжезинский, политический кризис на Украине может быть решен только компромиссом. В прошлую пятницу Министерство обороны Украины, ранее занимавшее нейтральную позицию, сообщило, что армия стоит за президентом. А это, по мнению издания, ясное предупреждение: «Наше терпение подходит к концу», передает Инопресса.
РФ приостановила перевод второго транша Украине из-за долгов за газ, которые составлчют более $2 миллиардов. Первый транш был перечислен в декабре 2013 года и пошел, как уверяют украинские политики, на выплату социальных пособий. Всего же Россия намеревалась выделить Украине $15 миллиардов.
В Киеве находится комиссар ЕС по вопросам расширения и политики добрососедства Штефан Фюле. На прошлой неделе Киев посетили верховный комиссар по внешней политике Кэтрин Эштон и помощник госсекретаря США Виктория Нуланд. На прошлой неделе Нуланд извинилась за грубое высказывание в адрес Евросоюза. По некоторым данным, оно прозвучало во время телефонного разговора с американским послом на Украине, запись которого попала в Интернет.
31 января президент Украины Виктор Янукович подписал закон об амнистии участников массовых беспорядков, ранее принятый Верховной радой. Полное название документа — «Об устранении негативных последствий и недопущении преследований и наказания лиц в связи с событиями, которые имели место во время проведения мирных собраний». По условиям закона, в течение 10 суток после его принятия должны быть освобождены все занятые министерства, ведомства и улицы, кроме Майдана Незалежности. Лишь после этого прокуратура и суды прекратят преследования задержанных участников уличных акций. Лидеры оппозиции заявили, что выполнять условия такие условия их сторонники не станут,