«Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ զարգացման ռազմավարական ծրագիրը նախատեսում է «Երկրի մասշտաբով`յուրաքանչյուրի օգտին» ընդհանուր կարգախոսով սոցիալական ծրագրերի և ակցիաների իրականացում բնակչության տարբեր խմբերի համար: Բանկը տարիներ շարունակ իրականացնում է ակցիաներ` ուղղված ուսանողների, անապահով ընտանիքների երեխաների, հենաշարժական համակարգի հիվանդություններով տառապող երեխաների, Հայրենական պատերազմի վետերանների աջակցմանը, ինչպես նաև Երևան քաղաքի զարգացմանն ու բարեկարգմանը, հայտնում է ընկերության մամլո ծառայությունը:
2013թ. ընթացքում Բանկը ակտիվորեն շարունակում էր իր սոցիալական պարտականությունների իրագործումը բնակչության շրջանում:
«Երկրի մասշտաբով` յուրաքանչյուր երեխայի օգտին» սոցիալական ծրագրի շրջանակներում «Հայաստանի մանուկներ» հիմնադրամի (COAF) թվով քսան երեխա ապահովվեց ամսեկան անվճար սննդով: Սիրիայի հայկական համայնքի աջակցության ծրագրի շրջանակներում Բանկը ֆինանսավորեց Հայաստան ժամանած երեխաների ամառային հանգստի կազմակերպման տրանսպորտային ծախսերը, ինչպես նաև ցուցաբերեց ֆինանսական աջակցություն անապահով ընտանիքների երկու երեխաների վիրահատական բուժման համար:
Բացի այդ` Բանկն իր վրա վերցրեց Ռուսաստանի և Ուկրաինայի կիրակնօրյա հայկական դպրոցների համար հայերեն լեզվի դասագրքի տպագրական ծախսերը:
«Երկրի մասշտաբով` յուրաքանչյուր ուսանողի օգտին» ակցիայի շրջանակներում ամեն տարի Առէկսիմբանկը շնորհում է միանվագ կրթաթոշակներ հանրապետության տարբեր բուհերի ուսանողներին: 2013թ. Բանկի կողմից շահած կրթաթոշակով Միքայել Մալխասյանը տպագրեց «Օշական» վերնագրով գիրքը, որը նվիրված է հայ գրատպության հիմնադրման 500 ամյակին:
«Երկրի մասշտաբով` յուրաքանչյուր գիտնականի օգտին» միջոցառումների շրջանակներում Բանկը համագործակցում է «ԱՐՄԱԿԱԴ» Ակադեմիական համագործակցության և օժանդակության հայկական ասոցիացիայի հետ` 2013 թվականին նվիրաբերելով IPAD:
Տարիներ շարունակ Բանկի հաճախորդն է հանդիսանում 102-րդ ռուսական ռազմական բազան: 2013թ. Բանկը վերջինիս նվիրեց EPSON պրոյեկտոր և մոնիտոր, ինչպես նաև ձեռք բերեց խոհանոցային կահույք Գյումրի քաղաքի ՌԴ ՊՆ թիվ 19 միջնակարգ դպրոցի համար:
«Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ»-ը ակտիվորեն համագործակցում է ՀՀ-ում ՌԴ Դեսպանատան հետ` մշակութային և հասարակական միջոցառումների կազմակերպման աջակցության նպատակով:
Բանկը չի մոռանում նաև իր նախկին աշխատակիցներին: Ամեն տարի Բանկային աշխատողի օրվա կապակցությամբ` Հայաստանի բանկային աշխատողների արհմիության հետ համատեղ Առէկսիմբանկը նյութական օգնություն է հատկացնում ֆինանսական ոլորտի վետերաններին:
Այսպիսով` իրականացվող սոցիալական ծրագրերի շրջանակներում «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ»-ը հետագայում ևս հոգ կտանի բնակչության սոցիալապես անապահով խավերի մասին` ակտիվ մասնակցություն ցուցաբերելով երկրի ու նրա քաղաքացիների կյանքում:

Программа стратегического развития ЗАО «Арэксимбанк-группа Газпромбанка» предусматривает реализацию акций и программ социального характера, которые проходят под общим лозунгом «В масштабах страны – в интересах каждого» и адаптируются для различных групп населения. Уже много лет Банк проводит акции, направленные на поддержку студентов, детей из неблагополучных семей, детей с ДЦП, ветеранов Великой Отечественной Войны, выделяет средства на развитие и благоустройство Еревана.
В 2013 году «Арэксимбанк – группа Газпромбанка» продолжал активно выполнять свои социальные обязательства перед населением. Так, в рамках акции «В масштабах страны – в интересах каждого ребенка» Банк профинансировал месячное питание двадцати воспитанников фонда «Дети Армении» (COAF). По программе помощи армянской общине Сирии оплатил транспортные расходы детей, прибывших в Армению на летний отдых, а также оказал помощь в операционном лечении двух детей из малоимущих семей.
Кроме этого, Банк взял на себя типографские расходы по напечатанию учебника армянского языка для воскресных школ армянской общины России и Украины. В рамках акции «В масштабах страны – в интересах каждого студента» Арэксимбанк ежегодно вручает именные стипендии учащимся различных ВУЗов республики. В 2013 году на стипендию Банка победитель акции Микаэл Малхасян опубликовал свою книгу «Ошакан», посвященную пятисотлетию основания армянского книгопечатания.
В рамках акции «В масштабах страны – в интересах каждого ученого» банк сотрудничает с Армянской Ассоциацией Академического сотрудничества и поддержки молодых ученых «ARMACAD». В 2013 году Арэксимбанк подарил ассоциации IPad.
В течение многих лет клиентом Арэксимбанка является102-я российская военная база. В 2013 году Банк подарил Базе проектор и монитор EPSON, а также приобрел столовую мебель для средней школы №19 МО РФ города Гюмри.
«Арэксимбанк-группа Газпромбанк» активно сотрудничает и с Посольством РФ в РА, помогая в организации культурных и общественных мероприятий Посольства.
Не забывает Банк и о своих бывших сотрудниках. Каждый год ко дню банковского работника совместно с Профсоюзом банковских работников Армении Арэксимбанк оказывает материальную помощь пенсионерам – бывшим работникам финансовой сферы.
Таким образом, «Арэксимбанк-группа Газпромбанка» в рамках реализуемых социальных программ и дальше будет держать в центре внимания заботу о социально незащищенных слоях населения, принимая активное участие в жизни республики и ее граждан.