17 Փետրվար 2014 - 10:38 AMT
Եվրահանձնաժողովը չի խանգարի Շոտլանդիայի անկախացմանը, բայց զգուշացնում է, որ ԵՄ-ին անդամակցելը բարդ կլինի
Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ժոզե Մանուել Բարոզուն հայտարարել է, որ անկախ Շոտլանդիայի համար «շատ բարդ կլինի, եթե ոչ անհնարին» Եվրամիությանն անդամակցելը: Ըստ նրա, եթե Շոտլանդիան անկախանա, ապա ստիպված կլինի ընդհանուր հիմունքներով հայտ ներկայացնել ԵՄ-ին անդամակցելու համար, հայտնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Ըստ գործող կանոնակարգի, հայտը պետք է ստանա դաշինքի անխտիր բոլոր անդամների հավանությունը և այդ փուլում խնդիրներ կարող են առաջանալ;
Օրինակ, Բարոզուն հայտարարել է, որ Իսպանիան ժամանակին դեմ էր Կոսովոյի անդամակցությանը ԵՄ-ին: «Ինչ-որ չափով սա նման մի դեպք է, քանի որ խոսքը նոր պետության մասին է»,-հավելել է նա: ԵՀ ղեկավարը հասկացրել է, որ Շոտլանդիայի բնակիչները պետք է իրենք որոշեն իրենց երկրի ապագան և ինքը մտադիր չէ ազդել այդ որոշման վրա:
Փետրվարի 13-ին Շոտլանդիայի խորհրդարանի ներկայացուցիչը խոստացավ, որ անկախանալու դեպքում իր երկիրը կմնա Եվրամիության կազմում, սակայն որպես ինքնուրույն անդամ: Մինչդեռ Մեծ Բրիտանիայի ֆինանսների նախարար Ջորջ Օսբորնը հայտարարեց, որ Շոտլանդիան անկախանալով չի կարողանա որպես արժույթ շրջանառել բրիտանական ֆունտ ստեռլինգը:
Շոտլանդիան անկախություն կստանա 2016 թվականի մարտի 24-ին, եթե շոտլանդացիների մեծամասնությունը 2014 թվականի սեպտեմբերի 18-ին կայանալիք անկախության հանրաքվեում կողմ արտահայտվի Մեծ Բրիտանիայից անջատվելուն: 2013 թ. նոյեմբերի 26-ին տեղի կառավարությունը Էդինբուրգում ներկայացրեց «սպիտակ գիրքը»: Այդպես է կոչվում Միացյալ Թագավորության այդ հատվածին անկախությունը վերադարձնելու մասին փաստաթուղթը: «Դա հիմնարար մի փաստաթուղթ է, որը բացահայտում է անկախության տնտեսական, սոցիալական ու դեմոկրատական գործընթացները: Այնտեղ շարադրված են Շոտլանդիայի ուժեղ ֆինանսական կողմերն ու մանրամասն նկարագրված է անկախացման գործընթացը»,-հայտարարել է Շոտլանդիայի առաջին նախարարի տեղակալ Նիկոլա Սթարջոնը:
«Սպիտակ գրքի» հետ մեծ հույսեր են կապվում: «Դա անկախացման ձեռնարկ է, որը նման տիպի փաստաթղթերից ամենամանրամասնն ու ընկալելին կլինի երբևէ հրապարակվածների շարքում: Այն կարող է օգտակար լինել ոչ միայն Շոտլանդիայի, այլ ցանկացած անկախ երկրի համար», ասել է Սթարջոնը:
Զեկույցում մանրամասն նկարագրված է, թե ինչ է պահանջվում անել ինքնիշխանության վերաբերյալ քվեարկությունից հետո մինչև առաջարկվող Անկախության օրն ու Շոտլանդիայի անկախ խորհրդարանի առաջին ընտրությունը:
Սթարջոնը հորդորել է բնակչությանը ծանոթանալ փաստաթղթին, որը 670 էջից է բաղկացած: Այն տարածվելու է ինչպես տպագիր, արդեն պատրաստ է 20 հազար առաջին տպաքանակը, այնպես էլ էլեկտրոնային տեսքով:
Մարտի 24-ը որպես Շոտլանդիայի անկախացման հնարավոր օր պատահաբար չի ընտրվել: 1603 թվականին այդ օրը կնքվեց «Թագերի դաշինքը», որը միավորեց Անգլիան ու Շոտլանդիան արքայատոհմային դաշինքով, որի շրջանակում երկու թագավորություններն անկախ մնացին մոտ 100 տարի:
Ինչ վերաբերում է հանրաքվեի օրվան, ապա այն ընտրվել էր դեռևս մարտին: Այն ժամանակ հասարակական կարծիքի հարցման արդյունքները ցույց տվեցին, որ Շոտլանդիայի անկախացման օգտին է հանդես գալիս բնակչության ընդամենը 30 տոկոսը, իսկ մոտ 50 տոկոսը համաձայն է, որ ստատուս քվոն պահպանվի: Թե ինչ փոփոխություններ են եղել վերջին շրջանում, հայտնի չէ:

17 Февраль 2014 - 09:34 AMT
Еврокомиссия не собирается мешать Шотландии обретать независимость, но предупреждает: В ЕС ей вступать будет сложно
Глава Еврокомиссии Жозе Мануэл Баррозу заявил, что независимой Шотландии "будет крайне трудно, если не невозможно" вступить в Европейский союз. По его словам, если Шотландия станет независимой, то ей придется на общих основаниях подавать заявку на членство в ЕС, передает Русская служба BBC.
Согласно существующей процедуре, заявка должна быть одобрена всеми без исключения членами альянса, и именно на этом этапе возможны проблемы.
К примеру, заявил Баррозу, Испания в свое время выступила против принятия в ЕС Косова. "В некотором роде это похожий случай, поскольку речь идет о новом государстве", – добавил он.
При этом глава Еврокомиссии ясно дал понять, что жители Шотландии должны сами определять будущее своей страны и что он не намерен влиять на их решение.
13 февраля представитель шотландского парламента пообещал, что в случае получения независимости его страна останется в Евросоюзе, но как самостоятельный член. Между тем министр финансов Великобритании Джордж Осборн заявил, что Шотландия в случае получения независимости не сможет использовать в качестве валюты британский фунт стерлингов, на что шотландские власти рассчитывают.
Шотландия станет независимой 24 марта 2016 года, если большинство шотландцев на референдуме 18 сентября 2014 года выскажутся за отделение от Великобритании. 26 ноября 2013 года местное правительство представило в Эдинбурге "Белую книгу" – документ по перспективам превращения этой части Соединенного Королевства в отдельное государство. "Это основополагающий документ, который раскрывает экономические, социальные и демократические принципы независимости. Он излагает финансовые сильные стороны Шотландии и детально описывает процесс обретения независимости", – заявила заместитель первого министра Шотландии Никола Старджон.
Старджон призвала население ознакомиться с данным документом на 670 страницах. Распространять "Белую книгу" власти Шотландии будут как в печатном виде (уже готов первый тираж в 20 тысяч экземпляров), так и в электронном формате.