Եվրամիությունը կասեցրել է Շվեյցարիայի հետ բանակցությունները եվրոպական կրթական ծրագրերին ու գիտական նախագծերին այդ մասնակցության վերաբերյալ: Ինչպես հայտնում է euronews-ը, որոշումը բացատրվում է վերջերս կայացած հանրաքվեի արդյունքներով, որտեղ շվեյցարացիներն արտահայտվեցին իրենց երկիր ԵՄ բնակիչների ներգաղթի կտրուկ սահմանափակման օգտին:
Բրյուսելում այդ քվեարկությունը բացասական արձագանք ունեցավ: Ըստ քվեարկության նախաձեռնողների, ներգաղթը Շվեյցարիա կտրուկ աճեց, երբ Եվրամիության հետ համաձայնագիր կնքվեց տեղաշարժի ազատության մասին:
«Շվեյցարիայի հանրաքվեի որոշումն օտարերկրացի աշխատողների համար սահմանափակումներ մտցնելու մասին հակասում է մարդկանց ազատ տեղաշարժի սկզբունքին, որն ամրագրված է Եվրամիության հետ այդ երկրի համաձայնության մեջ»,-հայտարարել են Բրյուսելում: Քվեարկության արդյունքների հրապարակումից անմիջապես հետո Եվրախորհրդարանի նախագահ Մարտին Շուլցն ասաց. «Այս հանրաքվեում հաղթողները ռացիոնալ փաստարկներ չեն բերում, այլ ապավինում են ամենաստորին բնազդներին: Իսկ չէ որ ակնհայտ է, որ անհնար է շահ ստանալ միասնական շուկայից և միաժամանակ մեկուսանալ այլ ոլորտներում: Ահա ինչի մասին է այժմ անհրաժեշտ խոսել Շվեյցարիայի կառավարության հետ»:
Հանրաքվեի նախաձեռնողը Շվեյցարիայի աջ ծայրահեղական կուսակցությունն է, որը հայտարարեց, թե օտարերկրացիները ծանր բեռ են դարձել երկրի կրթական ու տրանսպորտային համակարգի համար, զրկելով աշխատատեղերից շվեյցարացիներին: Այս փաստարկներն արձագանք գտան Շվեյցարիայի քաղաքացիների շրջանում, որի բնակչության մեկ քառորդն օտարերկրացիներ են: Շվեյցարիան աշխարհի ամենահարուստ երկրներից մեկն է: Նրա հիմնական գործընկերը Եվրամիությունն է, սակայն ԵՄ հետ սպառման շուկան կարող է փակվել սահմանի հետ միասին; Վերլուծաբանները գտնում են, որ երկիրը կարող է փակուղում հայտնվել:
Փետրվարի 9-ին Շվեյցարիայի քաղաքացիները հանրաքվեում հավանություն տվեցին Շվեյցարիայի աջ ծայրահեղական ժողովրդական կուսակցության ներկայացրած առաջարկին միգրացիոն քաղաքականության խստացման մասին: Ըստ նոր կանոնների, երկրում միաժամանակ կարող են գտնվել ոչ ավելի քան 53 հազար 700 աշխատանքային ներգաղթյալներ: Իշխանությունները հայտարարում են, որ պատճառն այն է, որ ներգաղթի մակարդակն անընդունելի բարձր է: Այժմ Շվեյցարիայի յուրաքանչյուր չորրորդ բնակիչը աշխատանքային միգրանտ է:

17 Февраль 2014 - 12:19 AMT
Евросоюз приостанавливает переговоры со Швейцарией по поводу участия этой страны в европейских образовательных и научных проектах. Как передает euronews, это решение объясняется итогами недавнего референдума, на котором швейцарцы высказались за резкое ограничение иммиграции в их страну жителей ЕС.
В Брюсселе это голосование вызвало резко негативную реакцию. По мнению инициаторов голосования, иммиграция в Швейцарию резко выросла именно после заключения с Евросоюзом соглашения о свободе перемещения.
“Решение швейцарского референдума о введении квот для иностранных рабочих противоречит принципу свободного передвижения людей, закрепленного в соглашении страны с Евросоюзом,” – заявили в Брюсселе. Сразу же после оглашения итогов голосования председатель Европарламента Мартин Шульц сказал: «Победители этого референдума не оперируют рациональными аргументами, а апеллируют к самым низменным инстинктам. А ведь очевидно, что невозможно получать выгоду от единого рынка – и в то же время оставаться изолированными в других сферах. Вот о чем сейчас необходимо говорить со швейцарским правительством».
Инициатор референдума – ультраправая Швейцарская Народная партия – заявляла, что иностранцы стали непосильным бременем для образовательной и транспортной системы страны, лишая при этом рабочих мест самих швейцарцев. такие доводы похоже, нашли отклик в умах большинства граждан Швейцарии, четверть населения которой составляют иностранцы.
Швейцария одна из самых богатых стран в мире. И ее главный экономический партнер – Евросоюз. Рынок сбыта в ЕС может закрыться вместе с границей. Многие аналитики считают, что страна рискует попасть в тупик.
9 февраля граждане Швейцарии на референдуме поддержали предложение крайне правой Швейцарской народной партии (SVP) об ужесточении миграционной политики для ограничения числа прибывающих в страну мигрантов. Согласно новым правилам, в стране могут одновременно находиться не более 53 тыс. 700 рабочих мигрантов. Власти заявляют, что причина этих мер в том, что уровень иммиграции достиг неприемлемо высокого. В настоящее время каждый четвертый житель Швейцарии – гастарбайтер.