17 Փետրվար 2014 - 13:36 AMT
Բաշար Ասադի դեմ տրամադրված կոալիցիան մտադիր է ապստամբներին հակատանկային համակարգեր և զենիթային հրթիռներ փոխանցել, գրում է Corriere della Sera-ն: «ՄԱԿ միջնորդ Լահդար Բրահիմին արձանագրել է, որ Սիրիայի վերաբերյալ միջազգային բանակցությունները ձախողվեցին, ուստի կարելի է խոսել նոր ռազմական սցենարների իրականացման մասին: Ոչ ոք չի զարմանա, եթե Պարսից ծոցի երկրները ԱՄՆ հետ համագործակցությամբ ցանկանան փորձել իրավիճակը փոխել լայնածավալ ու ռիսկային գործողության օգնությամբ. նրանք չինական արտադրության մեծ քանակի զենիթային հրթիռներ ու ռուսական արտադրության հակատանկային համակարգեր կտրամադրեն սիրիացի ապստամբներին: Այդ զենքը փոխանցվելու է բրիգադներին, որոնք համարվում են հուսալի և ոչ ահաբեկչական: ԱՄՆ վարձատրելու է գրոհայինների մեծ մասին, արդեն 3 մլն դոլար է հատկացվել: Ընդդիմադիրները գրոհը սկսելու են Դերաա շրջանում, երկրի հարավում, իսկ հետո ազատագրելու են Դամասկոսի արվարձանները», -գրում է իտալական թերթը:
Ըստ պարբերականի, զենքի առաքումները համընկան մեկ այլ կարևոր հանգամանքի հետ՝ դիմադրության 49 խմբեր Հարավային ճակատ ստեղծեցին Բաշար ազ Զուբիի գլխավորությամբ: Մի քանի հազար անդամ ունեցող նոր խմբավորումը համակարգելու է իր գործողությունները Հորդանանում գտնվող օպերատիվ կենտրոնի հետ: Խոսքը 11 երկրների ներկայացուցիչներից բաղկացած շտաբի մասին է, այդ թվում ԱՄՆ, Ֆրանսիայի ու Պարսից ծոցի որոշ երկրների ներկայացուցիչներից: Հարավային ճակատը կոչված է ևս մեկ դեր կատարելու. ստեղծել բուֆերային գոտի, որը կպաշտպանի Հորդանանն ու Իսրայելը ջիհադիստների խմբերի ներթափանցումից»:
Սիրիական կարգավորման «Ժնև-2» միջազգային խորհրդաժողովի առաջին փուլը մեկնարկեց հունվարի 22-ին շվեյցարական Մոնտրյո քաղաքում, իսկ հետո շարունակվեց Ժնևի Ազգերի պալատում: Երկրորդ փուլը մեկնարկեց փետրվարի 10-ին: Սա Սիրիայի իրավիճակին նվիրված առաջին խոշոր հանդիպումն էր Ժնևի 2012 թ. խորհրդաժողովից հետո: Խորհրդաժողովում ոչ մի պայմանավորվածություւն ձեռք չբերվեց:

Антиасадовская коалиция намерена передать повстанцам противотанковые и зенитные ракеты, пишет Corriere della Sera.«Посредник ООН Лахдар Брахими констатировал провал мирных переговоров, поэтому можно говорить о реализации новых военных сценариев. Ни у кого не вызывает удивления намерение стран Персидского залива при взаимодействии с США попытаться повернуть ситуацию при помощи масштабной и рискованной инициативы: они поставят большое количество переносных зенитных ракет китайского производства и российских противотанковых систем сирийским повстанцам. Это вооружение должно быть передано "бригадам", которые считаются надежными и не экстремистскими. США будут платить жалование значительному числу боевиков: уже выделены 3 млн. долларов. Оппозиционеры должны начать наступление на юге в районе Дераа, а затем освободить южные пригороды Дамаска», – пишет итальянская газета.
По сведениям издания, поставки оружия совпадают с другим важным моментом: 49 групп сопротивления создали «Южный фронт» во главе с Башаром аз-Зуби. Новая группировка в составе нескольких тысяч человек будет координировать свои действия с оперативным центром в Иордании. Речь идет об «оперативном штабе» из представителей 11 стран, среди которых США, Франция и некоторые государства Персидского залива. «Южный фронт» призван сыграть еще одну роль: создать буферную зону, которая будет защищать Иорданию и Израиль от проникновения групп джихадистов".
Конференция по урегулированию сирийского кризиса, созванная по инициативе США, России и ООН прошла с 22 по 31 января в Женеве.В ходе конференции никаких договоренностей достигнуто не было.