«Անցած գիշերվա իրադարձությունները Կիևում դա դիմակայության նոր փուլ է: Ըստ իս, կոշտ որոշումները ժամանակավրեպ են և մենք ստիպված ենք լինելու մարտական գործողությունների ականտեսը դառնալ: Վախենամ, ոչ միայն Կիևում: Ռուսաստանն այս գործընթացում այսօր ոչ մի դերակատարություն չունի: Իր դերը Ռուսաստանը կատարեց արդեն 10 տարի առաջ: Հենց այն ժամանակ ուկրաինական հասարակության մեջ ստեղծվեց ռուս հարևանի ոչ այնքան հաճելի կերպարը: Ստեղծում էին այն Մարատ Գելմանի, Գլեբ Պավլովսկու նմանները, որոնք անսահմանափակ բյուջեներ ունեին պարոն Յանուկովիչին սատարելու համար: Իր դերը ռուսաստանցի տեխնոլոգներն անտաղանդ կատարեցին: Տհաճ տպավորություն թողեցին նաև լքված շտաբները: Այնպես որ այսօրվա իրադարձությունների մի փոքր մասի պատասխանատվությունը կրում են նաև վայ քաղաքական գործիչները ՌԴ-ից»,-հայտարարել է PanARMENIAN.Net-ին ռուսաստանցի փորձագետ Դենիս Դվորնիկովը: Ըստ նրա, այժմ հարկավոր է անել ամեն հնարավորը, որպեսզի հակամարտությանը զոհ չգնան խաղաղ բնակիչները, կանայք ու երեխաները: Դիմակայողների բախումներից արդեն հնարավոր չի լինի խուսափել: «Բայց չի կարելի է թույլ տալ կատաղի բռնությամբ ղարաբաղյան սցենարի կրկնությունը: Ուկրաինան հետխորհրդային սահմաններում գնալով նվազ կենսունակ է դառնում: Պետք է ճանաչել ակնհայտը:
Հնարավոր է համադաշնային հարաբերությունների ձևաչափ ստեղծել արևմուտքի ու արևելքի միջև: Սակայն այդ գործողությունը պետք է «սառը» փուլում արվի, երբ բանակցություններն ու համապատասխան փաստաթղթերի ստորագրումը խաղաղապահների ջանքեր չի պահանջի: Սակայն ժամանակը սուղ է»,-ասել է Դվորնիկովը:
Ուկրաինայի առողջապահության նախարարությունը հայտնում է. զոհվել է 25 մարդ, բժշկական օգնության համար դիմել է 351 մարդ, որից 241-ը՝ հոսպիտալացվել է:
Ուկրաինայի հատուկջոկատայինները երեքշաբթի երեկոյան սկսել են Մայդանի վրանային ճամբարի գրոհը: Կիևում փողոցային դիմակայության երկուս ու կես ամսվա ընթացքում սա ուժայինների ամենախոշոր գործողությունն է: Հաղորդագրություններ են ստացվում, որ միլիցիային հաջողվել է մասնակիորեն հետ մղել ցուցարարներին և վերցնել բարիկադներից մեկը: Սակայն, դատելով կադրերից ու տեղեկություններից, ուժայինները չեն սկսում Մայդանի ակտիվ գրոհը, դեռևս սահմանափակվելով պարագծով մեկ անցկացվող գործողություններով, հայտնում է euronews-ը:
Զոհվածների թվում վեցը միլիցիոներներ են: Տուժածների թիվը հասնում է հարյուրավորների: Հերթական անգամ իրավիճակը սրվեց «սև երեքշաբթի» օրը՝ փետրվարի 18-ին, ժամը 08:30-ին: Մի խումբ մարդիկ Մայդանից շարժվեցին դեպի Գերագույն ռադա: Բողոքի ցույցի մասնակիցներն առաջին անգամ որոշել էին փորձել կետային գրոհների նոր մարտավարությունը: Նրանք բաժանվել էին հարյուրակների ու գրոհել Ռադան տարբեր կողմերից: Իրավապահների ուղղությամբ քարեր էին նետվում, ի պատասխան կիրառվել էին արցունքաբեր գազ ու մահակներ:

«События прошедшей ночи в Киеве – это новая фаза противостояния. На мой взгляд, время для жестких решений упущено и нам придется наблюдать тяжкие картины боевых действий. Боюсь, что не только в Киеве. Россия в этом процессе сегодня не играет никакой роли. Печальный наблюдатель, который видя очередную оплеуху дерущихся соперников, бессильно вскрикивает «что ж вы делаете?», «как же вам не стыдно!». Свою роль Россия уже сыграла десять лет назад. Именно тогда в украинском обществе и был создан малоприятный образ русского соседа. Создавали его такие господа, как Марат Гельман, Глеб Павловский, которые были снаряжены неограниченными бюджетами для помощи господину Януковичу. Роль свою российские технологи выполнили бездарно. Оставили после себя неприятный осадок и брошенные штабы. Так что сегодняшние события малой своей частью лежат и на совести политических ремесленников из РФ», – заявил PanARMENIAN.Net российский эксперт Денис Дворников. По его мнению, сейчас нужно сделать все возможное, чтобы жертвами конфликта не стали мирные жители, женщины, дети. Стычек комбатантов – а в их число смело можно записать боевиков протеста – уже не избежать. «Но нельзя допустить карабахского сценария с озверелым насилием. Украина в постсоветских границах становится все менее жизнеспособной. Нужно признать очевидное. Возможно создать конфедеративный формат отношений запада и востока. Но эта операция должна идти на холодной стадии, когда переговоры и подписание соответствующих документов не потребует миротворческих усилий. Сейчас еще есть шанс на цивилизованный развод. Но времени очень мало», – подчеркнул Дворников.
Минздрав Украины сообщает: погибли 25 человек, за медицинской помощью обратились 351 человек, из них 241 — госпитализированы.
Украинский спецназ начал вечером во вторник штурм палаточного лагеря на Майдане. За все два с половиной месяца уличного противостояния в Киеве это самая масштабная операция силовиков. Милиция использует против толпы демонстрантов водометы и свето-шумовые гранаты. В ответ антиправительственные радикалы бросают в бойцов “Беркута” бутылки с зажигательной смесью и петарды. Подожжен БТР.Обострение беспорядков началось в «черный вторник», 18 февраля, около 08.30. Группы людей двинулись с Майдана в сторону Верховной Рады. Участники протеста впервые решили испробовать новую тактику точечных штурмов. Они разделились на сотни и штурмовали Раду с разных сторон. В правоохранителей полетели дымовухи и камни, в ответ – слезоточивый газ и дубинки.